Mitas: krūties vėžys gresia tik moterims, kurių artimos giminaitės sirgo tokia liga.
Tiesa: 70 procentų moterų, kurioms diagnozuotas krūties vėžys, neturi šia liga sirgusių artimų giminaičių ir nepatenka į rizikos grupę. Vis dėlto, jei kas nors iš pirmos kartos giminaičių (mama, sesė, dukra) sirgo tokia
liga, rizika, kad susirgsite ir jūs – padvigubėja. Jei krūties vėžiu sirgo keli pirmos kartos giminaičiai, rizika dar didesnė.
Mitas: nuolat dėvima per maža liemenėlė gali sukelti krūties vėžį.
Tiesa: hipotezė, esą per maža, veržianti liemenėlė sutrikdo limfos tekėjimą ir skatina toksinų kaupimąsi krūtinėje, populiari, tačiau nėra moksliškai pagrįsta. Nėra įrodyta, kad dėvimi apatiniai gali daryti kokią
nors įtaką krūties vėžio vystymuisi.
Mitas: dauguma krūties auglių – piktybiniai.
Tiesa: net 80 procentų krūties auglių – nepiktybiniai. Dažniausiai tai gerybiniai navikai, cistos. Tiesa, gydytojai ragina reguliariai tikrintis krūtis ir kreiptis į medikus vos pastebėjus bent menkiausią pakitimą.
Mitas: krūtų implantai padidina riziką susirgti vėžiu.
Tiesa: krūtų implantai šios rizikos nedidina. Tačiau atliekant mamogramą, implantas gali sukliudyti efektyviam tyrimui, tad prisireikia stipresnių rentgeno spindulių.
Mitas: antiperspirantas gali sukelti krūties vėžį.
Tiesa: šis gandas vis dar gana populiarus. Hipotezė turi ir mokslinį pagrindą: dezodorantuose esantys
parabenai gali imituoti organizmo estrogenus, o šie hormonai, kaip žinome, aktyviai dalyvauja formuojantis piktybiniams navikams. Tačiau atlikus išsamius tyrimus nerasta jokio ryšio tarp ant odos patenkančių parabenų ir krūties vėžio.
Mitas: jei krūtys mažos – išvengsite krūties vėžio.
Tiesa: krūtų dydis niekaip nesusijęs su vėžio išsivystymu. Skirtumas tik toks, kad turinčioms labai dideles krūtis moterims gali būti keblu apčiuopti mažą guzelį, taigi didėja tikimybė, kad navikas bus pastebėtas jau gana paaugęs, o moterims maža krūtine pastebėti krūtų pokyčius – lengviau.
Mitas: krūties vėžys – būtinai navikas.
Tiesa: išaugęs navikas gali parodyti vėžinį susirgimą. Tačiau moterys turėtų atkreipti dėmesį ir į kitus kūno
signalus: krūtų ar spenelių skausmą, išskyras iš spenelio, patinimą, ilgalaikius odos sudirgimus, krūtinės ir pažastų paraudimus.
Mitas: tėvo šeimoje užfiksuoti krūties vėžio atvejai – nepaveldimi.
Tiesa: nustatant riziką susirgti krūties vėžiu paveldėjimas iš tėvo linijos – ne mažiau svarbus nei moteriškoji linija. Tačiau vis dėlto pirmiausia analizuojama moteriškoji.
Mitas: kofeinas sukelia krūties vėžį.
Tiesa: ši hipotezė taip pat moksliškai nepagrįsta. Atvirkščiai, remiantis kai kuriais moksliniais tyrimais įrodyta, kad kofeinas saugo nuo krūties vėžio.
Mitas: jei patenkate į rizikos grupę, nieko nebegalite pakeisti, turite tik dažniau save tikrinti, kad laiku pastebėtumėte pakitimus.
Tiesa: iš tiesų galima sumažinti vėžio riziką: kontroliuokite kūno svorį, reguliariai mankštinkitės, vartokite kuo mažiau alkoholio ir, žinoma, tikrinkitės.
Mitas: jei krūtyse atsirado gerybinių auglių, padidėja rizika susirgti krūties vėžiu.
Tiesa: anksčiau išties tikėta, kad atsiradus gerybiniam augliui, padidėja tikimybė išsivystyti ir piktybiniam. Tačiau vėliau nustatyta, kad tai – klaidinga hipotezė. Tačiau jei jūsų krūtyse yra nepiktybinių auglių, didėja tikimybė, kad laiku nepastebėsite ir atsiradusio piktybinio.
Mitas: kasmet daromos mamogramos – kenksmingos sveikatai ir didina vėžio riziką.
Tiesa: taip, darant mamogramą gaunama nedidelė radiacijos dozė. Tačiau ji tokia maža, kad jokios žalos sveikatai nedaro, o palyginti su nauda, jog galite pastebėti ankstyvos stadijos ligą, ši rizika – niekinė.
Mitas: biopsijos adatos gali pažeisti naviką ir jo ląstelės pasklis po visą kūną.
Tiesa: atlikus išsamius mokslinius tyrimus, ši hipotezė atmesta. Biopsijos procedūra nedidina vėžio rizikos.
Mitas: jei mamograma nerodo pakitimų, galima nesijaudinti.
Tiesa: nepaisant to, kad mamograma laikoma patikimiausia ankstyvosios krūties vėžio diagnostikos priemone, 10–20 procentų atvejų ji neparodo besiformuojančio auglio. Štai kodėl ne mažiau svarbu reguliariai tikrintis apčiupinėjant krūtis.
Mitas: nevaisingumo gydymas didina riziką susirgti krūties vėžiu.
Tiesa: vaisingumą skatinantys estrogenai išties gali būti šiek tiek susiję su krūties vėžio išsivystymu. Nors keletas tyrimų tokio ryšio nepatvirtino, deja, kol kas nėra atlikta pakankamai ilgalaikių mokslinių studijų, galinčių patvirtinti arba paneigti šią hipotezę. Tačiau mokslininkai nuolat dirba, taigi lieka tikėtis, kad ateityje šios abejonės bus išsklaidytos.
Mitas: krūties vėžio galima išvengti.
Tiesa: deja, kol kas tai neįmanoma. Geriausia, ką galima padaryti – įvertinti riziką juo susirgti ir atitinkamai pakoreguoti gyvenimo būdą, kad ji kaip galima labiau sumažėtų.