Jurgita Andriulytė
Regėjimas – vienas didžiausių žmogaus turtų, bet juo pasigirti gali ne visi. Tie, kurie šiuo atžvilgiu yra mažiau „turtingi“, turi du pasirinkimus: akinius arba kontaktinius lęšius, rašo savaitraštis „Šiauliai plius“. Pirmasis variantas visiems aiškus, bet antrasis vis dar sulaukia diskusijų.
Ar gali pabloginti regėjimą?
Keletą metų kontaktinius lęšius nešiojusi Akvilė pasakoja, niekuomet nejautusi diskomforto ar kokių nors akių uždegimo simptomų. Tačiau, apsilankius pas akių gydytoją, sužinojo, kad regėjimas yra labai pablogėjęs. Mergina teigia visuomet tinkamai prižiūrėjusi lęšius ir keitusi juos laiku.
Akių gydytojų nuomone, kontaktiniai lęšiai regėjimui gali pakenkti tik dviem atvejais: netinkamai juos prižiūrint arba pasirinkus prastos kokybės, jūsų akims netinkamus lęšius. Kontaktiniai lęšiai riboja deguonies patekimą į akis, todėl dažnai yra nurodomi kaip pagalbinė, o ne pagrindinė regėjimo korekcijos priemonė.
Kontaktiniai lęšiai – ne kiekvienam
Atvirkščiai negu akiniai, kontaktiniai lęšiai tinka ne visiems. Jų nepatariama naudoti sergant kai kuriomis ligomis, pavyzdžiui, cukriniu diabetu, nes vartojami medikamentai gali sukelti akies sausumą, padidėjusį jautrumą ar miglotą matymą. Nerekomenduojama leisti lęšius naudoti vaikams, kadangi jie gali nesugebėti tinkamai pasirūpinti lęšių švara ar nemokėti jų įsidėti į akis.
Gydytojai pastebi, kad, esant sudėtingam regėjimo sutrikimui, taip pat nebus galimybės akinius pakeisti kontaktiniais lęšiais. Esame linkę manyti, kad lęšiais galime koreguoti bet kokius regėjimo sutrikimus, bet tai nėra tiesa. Vis dar atsiranda pacientų, kuriems oftalmologai gali išrašyti receptą tik akiniams, nes jiems reikalingi lęšiai nėra gaminami.
Lęšių naudojimas negalimas ir tiems žmonėms, kurie turi problemų su ašarų liaukomis.
Lęšiai – kaip batai. Būtina žinoti savo dydį
Pagrindinė klaida, dėl kurios internetu perkami lęšiai netinka, yra netinkamas prekės dydis. Lęšiai skiriasi ne tik kokybe, galimo nešiojimo trukme, kietumu, bet ir dydžiais. Netinkamo dydžio lęšiai slankioja po akis ir jas braižo. Kiekvieno žmogaus akys yra skirtingos, todėl ir kontaktinių lęšių dydžiai skiriasi. Be specialisto pagalbos sunku pasirinkti tinkamus lęšius. Norint nustatyti, kokie lęšiai yra reikalingi, nepakanka žinoti žmogaus regėjimo stiprumo. Tinkamus kontaktinius lęšius galima išrašyti tik, pagal tam tikrus parametrus, išmatavus regėjimo sutrikimą turinčio žmogaus akis.
Taip pat reikšminga tai, kokia bus lęšių paskirtis (nuolatinis ar vienkartinis naudojimas, pavyzdžiui, einant sportuoti), sąlygos, kuriomis dirbate, akies išgaubtumas, regos sutrikimas.
Ar verta keisti akių spalvą?
Tie, kurie renkasi akių spalvą paryškinančius ar keičiančius lęšius, turėtų žinoti apie galimą diskomfortą. Spalvoti kontaktiniai lęšiai, kaip ir įprasti, „plaukioja akyse“, bet, tonuotai lęšio daliai nutolus nuo akies rainelės, galimas regėjimo pablogėjimas, jaučiamas matomumo ir spalvos pokytis. Gydytojai pastebi, kad dirbant patalpose, žmogaus vyzdžiai gali išsiplėsti, todėl tikėtinas tonuoto lęšio pasislinkimas. Šis pokytis šiek tiek pablogina matomumą ir sukuria vaizdą, lyg žiūrėtume pro šiek tiek užtamsintus akinius nuo saulės.
Taupote savo regėjimo sąskaita
Pagrindiniai akių pažeidimai, naudojant lęšius, atsiranda ne dėl pačių lęšių, o dėl netinkamos jų priežiūros ar taupumo. Dažnas žmogus, nešiojantis lęšius, tikina, kad juos prižiūrint naudojimo laikas gali būti ilgesnis nei nurodyta ant pakuotės. Tuomet reikėtų susimąstyti, ar valgote pasenusius maisto produktus, nors jie dar neskleidžia blogo kvapo, nėra supuvę ar supeliję?
Lęšiai, kuriuos nešiojate ilgiau nei nurodyta, yra tokie pat rizikingi, kaip ir pasenęs maistas. Pasibaigus laikotarpiui, kuriuo juos galima nešioti, keičiasi lęšių parametrai, galimos nuosėdos ir apnašos. Tokiu atveju blogėja matymas ir didėja uždegimų tikimybė.
Svarbu atsiminti, kad jokiu būdu negalima pakartotinai naudoti to paties tirpalo, esančio lęšių dėkle. Tai tas pats, kaip nešvarių rankų plovimas purvinu vandeniu.
Rinkitės atsakingai
Norėdami turėti gerą regėjimą ir nenešioti akinių, turite prisiminti, kad lęšiai taip pat reikalauja specialios priežiūros. Būtina reguliariai išsiimti ir valyti lęšius, o, sudėjus į kontaktinių lęšių dėklą su tirpalu, užtikrinti, kad nesumaišėte lęšių vietomis ir skystis apsemia juos abu. Priešingu atveju lęšiai išdžius ir taps trapūs, todėl juos teks keisti naujais. Tokia pat situacija gresia ir ilgai laikant lęšius ore, o ne jiems skirtoje terpėje.
Kosmetiką vartojančioms moterims lęšius patariama įsidėti prieš darantis makiažą, nes negalima liesti lęšių rankomis, kai jos suteptos cheminėmis priemonėmis. Taip pat būtina užsimerkti, kai yra naudojamas plaukų lakas ar kitos aerozolinės priemonės.
Vienas svarbiausių dalykų nešiojant lęšius – jų apsauga nuo vandens. Okulistai įspėja niekuomet neskalauti lęšių vandentiekio vandeniu, nes yra tikimybė, kad jame bus nešvarumų, kurie gali užteršti ar pažeisti lęšius ir sukelti infekciją, akių uždegimą.
Lauko telkinių vandenyje esantys mikroorganizmai, susižeidus akis (perbrėžus gyvūnui, įsidrėskus su šaka), gali patekti į regos organo vidų. Tuomet gresia ne tik infekcijos ar uždegimo tikimybė, bet iškyla pavojus regėjimui, nes į akį patekęs mikroorganizmas gali neatstatomai pažeisti akį.