Vyrams reikia žinoti, kas turi įtakos varpos sveikatai, kokios dažniausiai atsirandančios varpos problemos, kaip išsaugoti sveiką vyro varpą, nes varpos sveikata, tai ne tik gera erekcija. Varpos sveikata vyrui yra labai svarbi, tai ne tik gebėjimas gauti ir išlaikyti erekciją, ejakuliaciją ir daugintis. Atsiradusios varpos problemos gali rodyti, kad yra bendros sveikatos būklės sutrikimų. Be to, varpos sveikatos problemos gali turėti įtakos bendrai sveikatai, gyvenimui, nes jos ligos sukelia stresą, depresiją ir gali sumažinti pasitikėjimą savimi. Todėl reikia žinoti varpos ligų požymius, simptomus ir tai, ką galima padaryti, siekiant išsaugoti sveikatą, sveiką varpą.
Varpos sveikatą įtakoja įvairūs veiksniai: 1. Lytiniu keliu plintančios infekcijos, atsirandančios nuo nesaugių lytinių santykių. Tai genitalijų karpos, gonorėja, chlamidijos, sifilis ir lytinių organų pūslelinė. Dažniausi šių ligų požymiai yra: skausmingas šlapinimasis, išskyros iš šlaplės, paraudimai, bėrimai, opos arba pūslės ant varpos ar lytinių organų srityje. 2.Agresyvus, akrobatinis seksas arba agresyvi masturbacija. Kai varpa, erekcijos būsenoje, staiga sulenkiama, o tokia trauma gali sukelti varpos lūžį. 3.Širdies ligos , cukrinis diabetas, kraujagyslių aterosklerozė gali riboti kraujo pritekėjimą į varpą ir sukelti erekcijos disfunkciją. 4.Kai kurie vaistai, gydant kitas ligas, gali turėti įtakos varpos sveikatai. Pvz., ilgalaikis antibiotikų vartojimas padidina grybelinės infekcijos riziką apyvarpėje ir varpos galvutėje. Priešinės liaukos gydymas (radikali prostatektomija dėl prostatos vėžio) gali sukelti šlapimo nelaikymo ir erekcijos disfunkciją. 5. Rūkymas padvigubina visas rizikas dėl erekcijos disfunkcijos. 6. Hormonų disbalansas, pvz., testosterono trūkumas arba perdidelė hormono prolaktino koncentracija gali sukelti erekcijos disfunkciją. 7.Psichologinės problemos: depresija gali sukelti lytinio potraukio (libido) praradimą. Taip pat, jeigu vyrams pasireiškia erekcijos problema, tai gali kelti susirūpinimą, kad tai įvyks dar kartą ir toliau didėja nerimas ar depresija ir tai gali dar labiau padidinti šią problemą ir sukelti impotenciją. Psichologinė trauma – pvz., vaikystėje patirtas seksualinis išnaudojimas, bendravimo sunkumai bei kūno įvaizdžio klausimai, kaltė, kad gali sukelti skausmą, susijusį su seksu. 9.Neurologiniai susirgimai: insultas, nugaros smegenų ir stuburo traumos, išsėtinė sklerozė, demencija gali turėti įtakos nervinių impulsų perdavimui iš smegenų į varpą ir sukelti erekcijos disfunkciją. 10.Senėjimas: testosterono lygio mažėjimas, senstant, gali sukelti lytinio potraukio susilpnėjimą, prireikia daugiau stimuliacijos, kad pasiekti ir išlaikyti erekciją, mažiau energinga ejakuliacija ir reikia daugiau laiko, kad pasiekti kitą erekciją po ejakuliacijos. 11. Auskarai: pradurtoje varpos odoje infekcija gali sukelti ilgalaikę erekciją.
12.Problemos su apyvarpe atsiranda tada, kai apyvarpė neapipjaustyta. Parafimozė atsiranda tada, kai varpos galvutė įstringa apyvarpėje t.y. apyvarpės po atsmaukimo negalima grąžinti į jos įprastą padėtį. 13.Varpos galvutės uždegimas gali sukelti skausmą ir nemalonias išskyras. Grybelinės infekcijos gali sukelti rausvus išbėrimus ir baltas dėmes ant varpos galvutės ir apyvarpės. 14.Peyrono liga - lėtinė liga, kai atsiranda nenormalus randinis audinys varpos viduje, kuris gali sukelti varpos išlenkimą, vėliau atsiranda skausminga erekcija. 15.Varpos vėžys – Lietuvoje reta liga. Visdėlto dažniausios varpos problemos yra erekcijos ir ejakuliacijos sutrikimai. Erekcijos sutrikimas, tai yra nesugebėjimas gauti ir išlaikyti erekciją lytiniam aktui atlikti , arba atvirkščiai nesant seksualinei stimuliacijai atsiranda erekcija – priapizmas, tai yra patvari ir paprastai skausminga erekcija. Ejakuliacijos (sėklos išsiveržimo) sutrikimai : anejaculation - nesugebėjimas ejakuliuoti (neišsiveržia sperma), ankstyva ejakuliacija, vėlyva ejakuliacija, skausminga ejakuliacija ir retrogradinė ejakuliacija, kai sperma patenka į šlapimo pūslę, o ne neišteka iš varpos, orgazmo metu. Kad išsaugoti varpos ir bendrą sveikatą: 1.Būtina, esant nesaugiems lytiniams sąntykiams, naudoti prezervatyvus, arba išlaikyti abipusiai monogaminius lytinius santykius su sveiku partneriu, be lytiniu keliu plintančių infekcijų. 2.Patariama jauniems vyrams iki 26 metų skiepytis žmogaus papilominio viruso (ŽPV) vakcina, tai padeda išvengti lytinių organų karpų. 3.Reikia išlaikyti fiziškai aktyvų gyvenimą ir laikytis higienos . Saikingas fizinis aktyvumas gali gerokai sumažinti riziką dėl erekcijos sutrikimų. Jei apyvarpė neapipjaustyta, reikia reguliariai ją prausti su muilu, o po to nusausinti. 4.Riboti alkoholio kiekį, nevartoti narkotikų. Apsvaigus, labiau tikėtini nesaugūs lytiniai santykiai, padidėja seksualinė rizika. 5. Reguliarus, pakankamai aktyvus lytinis gyvenimas gali padėti vyrams išlaikyti gerą erekciją ir gerą bendrą sveikatą.
Atminkite, kad varpos problemų negalima išvengti. Tačiau, vyrai turi suvokti savo varpos būklę ir laiku aptikti pasikeitimus. Nors vyrams gali būti sunku aptarti problemas, turinčias įtakos varpos sveikatai, su gydytoju, tačiau nereikia varžytis, nes neužleistos problemos žymiai greičiau ir paprasčiau išsprendžiamos.