Reda Šabaršova kartu su savo vyru ir dabar jau penkiolikmečiu sūnumi Germanu gyvena prie pat banguotosios Baltijos jūros – Klaipėdoje. Galbūt taip jau likimo buvo lemta, kad ir paties Germano gyvenimas tapo itin banguotu ir nepastoviu.
Mat iki pat beveik dviejų metukų buvęs sveikas vaikas, vieną dieną iš giedro dangaus susirgo cerebriniu paralyžiumi. Medikai iki šiol negali pasakyti, kas lėmė tokį Germano atkritimą, tačiau jo mama Reda deda visas įmanomas pastangas, kad galėtų padėti savo sūnui gyventi bent kiek lengviau.
Gimė visiškai sveikas
Naujienų portalui tv3.lt Reda pasakoja, kad jos nėštumas buvo visiškai sklandus. Moteris jautėsi gerai, tik štai gimdymas buvo šiek tiek sunkesnis. Tačiau jis praėjo be jokių problemų, o ir Germanas iki pat metų laiko augo visiškai sveikas ir nesiskirdamas nuo kitų kūdikių.
Tiesa, Germano mama prisimena, kad jį vaikystėje visi mėgdavo vadinti „burbuliuku“, nes berniukas turėjo šiek tiek viršsvorio. Sulaukęs dešimties mėnesių, jis pradėjo ir vaikščioti, tačiau taip niekada ir neropojo pats.
„Jis tikrai sparčiai augo, net gydytojai linksmai sakydavo, kad pas juos atėjo „burbuliukas“. Paskui jis tiesiog nuo maždaug 1 metų ir 5 mėnesių ėmė nebelaikyti pusiausvyros, ėmė kristi labai nesaugiai. Kaip krito, taip ir krisdavo“, – lemtingas akimirkas prisimena Reda.
Moteris tuomet nedelsiant nuvedė savo sūnų pas neurologą, o šis rekomendavo kreiptis į Klaipėdos polikliniką, kuriame buvo įsikūręs reabilitacinis vaikų skyrius:
„Susirinko visa komanda, sakė, kad kažkas ne taip su Germanu. Mes ateidavome ir anksčiau ten pasimankštinti, atlikti masažų, profilaktiškai apsilankydavome baseine. Bet tą kartą mums pasakė, kad tikrai kažkas yra negerai“.
Iš skausmo klykdavo balsu
Vėliau Reda su Germanu atvažiavo į Vilnių, kur ir išgirdo itin skaudžią diagnozę – cerebrinis paralyžius. Reda prisimena, kad tą akimirką jos širdis tiesiog dužo į šipulius:
„Buvo sunku, nesuvokiamai sunku. Tiesiog nesupratau, kas tai yra. Klausiau, ar galima iš manęs ką paimti, operuoti, nežinojau, ką daryti toliau. Man davė knygas, liepė skaityti, kas yra cerebrinis paralyžius“.
Taip prasidėjo ir Germano gydymo maratonas. Kartu su sūnumi Reda važiuodavo į Vilniuje esantį raidos centrą, berniuką stebėjo specialistai. Tačiau laikui bėgant, berniukui tiesiogine to žodžio prasme ėmė sukti kojas, rankas, riešus.
„Išsuko į kitą pusę kauliukus, pėdas taip išsukdavo, kad jeigu vaikščioti turėtų, tai darytų ne ant pėdų, o kauliukų. Skausmai buvo nepakeliami – jis verkdavo, rėkdavo. Germanui buvo paskirti kojų ir rankų įtvarai, bet kaip tu juos uždėsi, kai vaikas klykia iš skausmo...“, – ašarų nesulaiko moteris.
Sunkiausia Redai būdavo naktimis. Tuomet mažas berniukas iš skausmo negalėdavo net užmigti, todėl moteris turėdavo jį nešioti po kambarį, mat ramioje padėtyje vaikas tiesiog klykdavo iš skausmo.
„Vaistų negalima, tik homeopatinius, o stiprius vaistus jam duoti bijojau, nes cerebrinis paralyžius susijęs su nervų sistema, todėl nežinojau, kaip jie paveiktų jo smegenis“, – priduria Germano mama.
Priežasčių neranda
Šeima tris metus lankėsi ir pas genetikus Vilniuje, tačiau šie niekaip negalėjo atrasti tikslios priežasties, kodėl berniuką ištiko cerebrinis paralyžius. Visi tyrimai rodydavo, kad Germanas yra sveikas vaikas.
Po trijų ilgų tyrimų metų Redai medikai tiesiog pasakė – „Nebėra ką tirti, mes viską atlikome“.
Germanui į klubo sąnarius yra įdėti metaliniai varžtai, todėl magnetinio rezonanso šeima nedarė nuo pat 2008 metų. Jį atlikus praeitais metais, galvoje taip pat nebuvo pastebėta jokių pakitimų.
Visą laiką berniukas aktyviai lankydavosi ir reabilitacijose. Tiesa, praeitais metais dėl suprastėjusios Redos sveikatos berniukas jose nesilankė, o dėl to itin pablogėjo ir jo būklė.
Penkiolikmečiui taip pat pastoviai reikia atlikti ir masažus, bent dešimt kartų per savaitę yra būtini. Vieno tokio masažo kaina – penkiolika eurų. O kur dar ir reikalingi pastovūs kineziterapeutės užsiėmimai, kurių kainą dvidešimt eurų už vieną kartą. Taip pat berniukui praverstų ir logopedo užsiėmimai, jų kaina taip pat nemaža – penkiolika eurų.
Džiaugiasi sūnaus pasiekimais
Kadangi šeima tokių pinigų šiai dienai patys neturi, Reda kiekvieną dieną savo berniuką masažuoja pati. Germanas nors ir puikiai supranta lietuviškai bei rusiškai, pats ištarti, deja, gali vos kelis žodžius – mama, tėtis, ačiū, ne, taip ir „ate“.
„Lankome specializuotą Klaipėdos mokyklą, ten Germanui labai patinka, geri specialistai. Tik, deja, mes labai mažai gauname specialistų pagalbos.
Logopedės užsiėmimai būna vos kartą per savaitę, o mankštas jam daro du kartus į savaitę. Kadangi jį reikia mankštinti kiekvieną dieną, aš išėjau iš darbo ir tai darau pati“, – patikina Reda.
Reda džiaugiasi, kad mankštos padeda jos sūnui. Mat jis pats jau sugeba atsidaryti cukrinę, įsidėti cukraus ir net prilaikomas pasimaišyti šaukšteliu. „Nors kitiems tai atrodo niekis, man čia yra stebuklas“, – priduria Germano mama.
Padėtų modernus aparatas
Nors Germanas dienas leidžia vežimėlyje, vis dėlto berniukui labai patinka būti vaikų apsuptyje, jis labai trokšta bendrauti, žaisti. Besilankant Druskininkų vaikų reabilitacijos centre „Saulutė“, šeima naudojosi aparatu „THERA-trainer“. Šeima netrukus pastebėjo, kad Germano būklė ėmė ženkliai gerėti.
„Kai pradėjome dirbti su šiuo aparatu, nustebau, kaip aprimo Germano erdvės baimė. Prilaikomas jis ėmė geriau stovėti, ant žemės pasėdi net po dvi minutes be atramos. Šio aparato dėka tiesinasi laikysena, tvirtėja kojų raumenys, o pats Germanas paeina prilaikomas po penkis žingsnius“, – sako Reda.
Šis aparatas labai prisidėtų prie Germano stipresnės ateities, tačiau jis kainuoja ganėtinai nemenką sumą – beveik 8 tūkst. eurų. Todėl sukaupusi visą drąsa moteris kukliai kreipiasi į geros valios žmones ir prašo pagalbos savo vieninteliam sūnui.
Jei ir jūs norite prisidėti prie lengvesnės Germano ateities, tai galite padaryti šiuo būdu: GERMAN ŠABARŠOV (bankas Swedbank) AB banko kodas 73000; banko SWIFT kodas SWIFT/BIC kodas HABALT22; sąskaitos Nr. LT 66 73000 10145368015 PAYPAL: 28YB8STY6528.