Pneumokokinė infekcija – tai ūmi bakterinė infekcija, kuri, priklausomai nuo infekcinio proceso lokalizacijos, gali būti sunkių ligų priežastis. Pneumokokai dažniausiai sukelia pneumoniją (plaučių uždegimą) bei viduriniosios ausies uždegimą, tačiau jie taip pat gali sukelti meningitą, sepsį ir kitas gyvybei pavojingas ligas.
Pneumokokinė infekcija gana plačiai paplitusi tiek tarp vaikų, tiek tarp suaugusiųjų. Dažniausiai serga maži vaikai, pagyvenę žmonės ir asmenys, sergantys įvairiomis lėtinėmis ligomis. Šių bakterijų neretai galima rasti visiškai sveikų žmonių nosiaryklėje. Sukėlėjas plinta oro lašeliais ir patekęs į žmogaus apatinius kvėpavimo takus, dauginasi, dėl to vystosi kvėpavimo takų uždegimas.
Susirgimų pneumokokine infekcija padaugėja šaltuoju laikotarpiu. Ilgesnis buvimas šildomose patalpose, kur vyrauja sausas oras, paveikia žmogaus kvėpavimo takų gleivinę. Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, gripo sezono metu beveik 50 proc. mirčių priežasčių yra plaučių uždegimas.
Pneumokokinės infekcijos sukeltų ligų galima išvengti
NVSC specialistai primena, kad efektyviausia apsisaugojimo nuo pneumokokinės infekcijos priemonė yra skiepai. Imunoprofilaktika yra svarbi siekiant sumažinti sergamumą bei mirštamumą nuo šios infekcijos sukeltų padarinių bei sustabdyti atsparių antibiotikams pneumokokų susidarymą.
Šiuo metu Lietuvoje vaikai pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių skiepijami nuo pneumokokinės infekcijos 2, 4 ir 12‒15 mėn. amžiaus. Vyresni vaikai ir suaugusieji, jeigu priklauso nustatytoms rizikos grupėms, taip pat turi galimybę pasiskiepyti nemokamai. Pneumokokinės infekcijos vaikų ir suaugusiųjų rizikos grupės yra patvirtintos Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministro įsakymu, tad asmenys, norintys sužinoti ar priklauso numatytoms rizikos grupėms bei pasiskiepyti nemokama vakcina, turėtų kreiptis į savo šeimos gydytoją.
Pasiskiepiję nuo pneumokokinės infekcijos apsaugosime ir savo artimuosius
Imunoprofilaktika yra labai svarbi žmogaus gyvenime, nes gali apsaugoti nuo ligų ar jų komplikacijų bei sumažinti neįgalumo ar mirtingumo riziką. Vis tik, jei asmeniui, sergančiam lėtinėmis ligomis ar turint kitų sveikatos sutrikimų, nerekomenduojama skiepytis, būtina užtikrinti, kad paciento neužkrėstų artimieji. Todėl šeimos nariams rekomenduojama pasiskiepyti nuo pneumokokinės infekcijos ir kasmet skiepytis sezonine gripo vakcina.