• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kepenys – itin svarbus organas, kuris, kaip žinoma, regeneruojasi. Tačiau yra tokių būklių, kurios negrįžtamai pažeidžia kepenis, kelia pavojų sveikatai ir koreguoja gyvenimo kokybę. Viena tokių būklių – kepenų cirozė.

Kepenys – itin svarbus organas, kuris, kaip žinoma, regeneruojasi. Tačiau yra tokių būklių, kurios negrįžtamai pažeidžia kepenis, kelia pavojų sveikatai ir koreguoja gyvenimo kokybę. Viena tokių būklių – kepenų cirozė.

REKLAMA

Kepenų cirozė opi problema visame pasaulyje, tuo tarpu, Lietuvoje ši liga nusineša vis daugiau gyvybių, kasmet registruojama daugybė naujų ligos atvejų.

LSMU Kauno klinikų Gastroenterologijos klinikos docentė, gydytoja gastroenterologė, Retų virškinimo sistemos ir kepenų ligų centro vadovė Vitalija Petrenkienė teigia, kad per metus registruojama apie 15 tūkst. kepenų cirozės atveju, o per pastaruosius penkerius metus, kasmet ši liga nusineša apie 400 gyvybių.

Doc. V. Petrenkienė naujienų portalui tv3.lt papasakojo, kas tai per liga, kokie veiksniai lemia jos vystymąsi bei kokį pavojų tai kelia sveikatai.

REKLAMA
REKLAMA

Kenkia ne tik alkoholis

Docentės teigimu, kepenų cirozė yra lėtinė uždegiminė progresuojanti kepenų liga, lėtinių ligų pasekmė, kuriai būdingas kepenų randėjimas ir regeneraciniai mazgeliai, suardantys normalią kepenų skiltelių struktūrą.

REKLAMA

Dažniausiai kepenų cirozė siejama su pertekliniu, gausiu alkoholio vartojimu. Ji paaiškino, kada alkoholio vartojimas laikomas gausiu:

„Vyrams daugiau nei 3 alkoholio vienetai per dieną arba daugiau nei 21 alkoholio vienetas per savaitę; moterims daugiau nei 2 alkoholio vienetai per dieną arba daugiau nei 14 alkoholio vienetų per savaitę.“

Vis dėlto, kepenų cirozės vystymąsi lemia ne tik alkoholio vartojimas. Viena dažniausių šios ligos priežasčių yra C ir B virusiniai hepatitai, nutukimo sąlygotas nealkoholinis kepenų suriebėjimas, ilgalaikis tam tikrų vaistų vartojimas.

REKLAMA
REKLAMA

Taip pat kepenų cirozės vystymąsi gali sąlygoti ir retos kepenų ligos, pavyzdžiui, geležies kaupimo liga – hemochromatozė, vario kaupimo liga – Wilsono liga, autoimuninis hepatitas, pirminis bilijardinis cholangitas, pirminis sklerozuojantis cholangitas, kepenų kraujagyslių obstrukcija – Budd-Chiari sindromas, teigia gydytoja gastroenterologė.

„Kepenų cirozė yra paskutinė lėtinių kepenų ligų stadija, kuri ankstyvose ligos stadijose nepasireiškia specifiniais simptomais, todėl dažnai nepastebima“, – priduria ji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Gresia komplikacijos

Dažniausiai, simptomai pasireiškia tik tuomet, kai liga jau pažengusi: „Ligai progresuojant gali atsirasti bendras silpnumas, nuovargis, odos pageltimas, kraujavimas iš nosies, dantenų, pykinimas, darbingumo sumažėjimas, pilvo apimties padidėjimas.“

Kepenų cirozė kelia didelį pavojų sveikatai. Doc. V. Petrenkienė pasakoja, kad pažeistos kepenys ima randėti, atsiradę regeneraciniai mazgeliai suardo normalią kepenų skiltelių struktūrą, taip pat sutrinka kraujagyslių ir tulžies latakų išsidėstymas, kepenų aprūpinimas krauju, sutrinka tulžies nutekėjimas.

REKLAMA

„Visi šie pakitimai nulemia kepenų funkcijos sutrikimą, kepenys nebeišvalo kraujo, nepakankamai gamina baltymų, kraujo krešėjimo faktorių, vitaminų“, – vardijo pašnekovė.

Be viso to, kepenų cirozė progresuodama didina riziką įvykti komplikacijoms: „Progresuojant kepenų cirozei ir blogėjant kepenų funkcijai, vystosi įvairios kepenų cirozės komplikacijos: ascitas (skysčio susikaupimas pilve), gyvybei pavojingas kraujavimas iš išsiplėtusių stemplės venų, inkstų veiklos sutrikimas, encefalopatija, pirminis kepenų vėžys.“

REKLAMA

Padės ne tik vaistai

Taigi, koks gydymas taikomas? Gydytoja gastroenterologė pabrėžia, kad taikomos ir medikamentinės, ir nemedikamentinės gydymo priemonės.

„Medikamentinių gydymo priemonių kartu su nemedikamentinėmis gydymo priemonėmis tikslas – išvengti kepenų cirozės progresavimo, komplikacijų ir kepenų funkcijos nepakankamumo, kepenų vėžio išsivystymo“, – paaiškino docentė.

Nemedikamentinės priemonės yra susiję su gyvenimo būdo keitimu. Doc. V. Petrenkienė išskiria šias nemedikamentines gydymo priemones:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
  • Nutraukti kepenis žalojančio alkoholio, vaistų, kitų medžiagų vartojimą;
  • Mityba turi būti sveika, fiziologiškai subalansuota, kalorijų kiekis atitinkantis fiziniam aktyvumui, su pakankamu vitaminų ir mikroelementų kiekiu. Mitybos apribojimai reikalingi atsiradus ascitui (ribojama valgomoji druska ir skysčiai), kepenų veiklos sutrikimo požymiams (baltymai), cholestaziniam sindromui (gyvuliniai riebalai);
  • Pakankamas kasdienis ir kassavaitinis poilsis. Vengti sunkaus fizinio krūvio;
  • Nevirusinės kilmės kepenų cirozės atvejais reikėtų pasirūpinti imunizacija prieš virusinius A, B hepatitus;
  • Lėtinių infekcijos židinių gydymas.

Medikamentinis gydymas skiriamas atsižvelgiant į tai, kokia yra ligą sukėlusi priežastis. Jei ligos priežastis yra B ar C hepatitas ir kepenys gerai funkcionuoja, skiriami hepatitą gydantys vaistai.

REKLAMA

„Sergant kepenų ciroze, kuri išsivysto dėl retų kepenų ligų: hemochromatozės, Wilsono ligos, autoimuninių kepenų ligų, gydytojas gastroenterologas skirs vaistus, kurių pagalba bus pristabdytas šių ligų progresavimas“, – pasakojo gydytoja.

Patarė, kaip apsisaugoti

Ligai pažengus ir išsivysčius kepenų cirozės komplikacijoms, blogėjant kepenų funkcijai, skiriamas gydymas vaistais, kurie stabdo ligos progresavimą. „Blogėjant kepenų funkcijai, vienintelis kepenų cirozės gydymo būdas – kepenų transplantacija“, – pridūrė pašnekovė.

REKLAMA

Tad ko imtis, kad išvengtumėte ar bent sumažintumėte riziką susidurti su kepenų ciroze? Doc. V. Petrenkienės teigimu, pirmiausia, itin svarbu kaip įmanoma anksčiau diagnozuoti ir gydyti lėtines kepenų ligas – alkoholinę kepenų ligą, nealkoholinį kepenų suriebėjimą, virusinį C ir B hepatitą, retas kepenų ligas.

Kad išvengtumėte lėtinių kepenų ligų, docentė pataria vakcinuotis nuo hepatito B, taikyti ankstyvą virusinio C hepatito diagnostiką ir gydymą – nuo šių metų gegužės mėnesio, šalyje pradėta vykdyti profilaktinė hepatito C patikros programa asmenims, gimusiems 1945-1994 m.

Taip pat venkite gausaus alkoholio vartojimo, o esant nutukimui, svarbus su metaboliniu sindromu susijusių būklių – dislipidemijos, nutukimo, cukrinio diabeto, arterinės hipertenzijos – gydymas.

nieko taip ir neparašyta. tas pats per tą patį.
Neaprašytas nė vienas ligą išduodantis ženklas...straipsnis apie nieką
Nei jūs žinote priežastį, nei ką. Kepenų ciroze suserga ir nevartojantys alkoholio. Tai, kad gal geriau išvis nekomentuokit.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų