• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jau šį šeštadienio rytą su žiūrovais TV3 laidoje „Kviečiame daktarą!“ sveikinsis į televizijos eterį grįžęs profesorius Alvydas Unikauskas. Paprastai ir kiekvienam suprantamai kalbėdamas apie sveikatą, jis žiūrovus paskatins savo kasdieniame gyvenime imtis kad ir mažiausių, tačiau savijautai tikrai naudingesnių pokyčių. Juk visi trokštame jaustis gerai bet kuriame amžiuje!

4

Jau šį šeštadienio rytą su žiūrovais TV3 laidoje „Kviečiame daktarą!“ sveikinsis į televizijos eterį grįžęs profesorius Alvydas Unikauskas. Paprastai ir kiekvienam suprantamai kalbėdamas apie sveikatą, jis žiūrovus paskatins savo kasdieniame gyvenime imtis kad ir mažiausių, tačiau savijautai tikrai naudingesnių pokyčių. Juk visi trokštame jaustis gerai bet kuriame amžiuje!

REKLAMA

Net ir po daugybės tyrimų, iki šiol nėra įvardinta apie 90 proc. aukšto kraujospūdžio, kitaip vadinamo arterine hipertenzija, atsiradimo priežasčių. O jei jums daugiau nei 60 metų, tikimybė, kad jūsų kraujospūdis padidės ir viršys normas, siekia net 50 proc.! Kaip to išvengti? Ką daryti, kad gyventume sveikiau?

Jau pirmojoje laidoje profesorius A. Unikauskas pasiūlys net kelis sprendimus, kaip šią riziką sumažinti. Anot profesoriaus, padidėjus kraujospūdžiui, žmonėms neretai skiriama daugybė vaistų. Tačiau yra ir ne vienas, pašalinio poveikio neturintis natūralus būdas, galintis padėti kovoti su šia problema.

REKLAMA
REKLAMA

Laidoje bus sugriautas mitas ir apie druskos vartojimą! „Padidėjusį kraujospūdį turintiems žmonėms neretai yra sakoma, kad jiems reikėtų vartoti mažiau druskos. Iš tikrųjų, reikėtų daryti kitaip. Ne druskos kiekį mažinti, nes jos valgyti reikia tiek, kiek jūsų skonis reikalauja, o padidinti kalio kiekį.

REKLAMA

Druska – natrio chloridas, tad šioje vietoje reikėtų subalansuoti kalį ir natrį. Būtent todėl, kai trūksta kalio, gali padidėti kraujo spaudimas. O jo geriausiai galėtumėte gauti iš lapinių daržovių“, – aiškins profesorius.

Koks baltymas padeda ne tik širdies ir kraujagyslių veiklai, bet ir yra ypatingai naudingas vyrų sveikatai? Koks kinų patarimas prilygsta skubiai, ir, svarbiausia, nemokamai pagalbai kaklo kraujagyslėms? Šie ir kiti atsakymai – jau šeštadienį.

Laida „Kviečiame daktarą“ – šeštadieniais, 11.30 val. per TV3!

 

Kad taip viskas būtų lenga ir paprasta, tai visi būtume sveiki. Tačiau matome kitą vaizdą, ligoninės ir poliklinikos pilnos ligonių. Vaistinėse stovi eilės laukiančių įsigyti vienokių ar kitokių vaistų ir tie maisto papildai negelbsti. Kraujo spaudimas tikrai yra vienas iš sudėtingų ir gan paslaptingų žmogaus susirgimų. Jį gali sąlygoti labai daug faktorių, kurių niekas nežino ir negali ištirti, arba tiesiog nenori tirti. Tad tik aukšto kraujospūdžio pasekmės yra šiek tiek bandomos sumažinti ir pats aukštas spaudimas bandomas prislopinti įvairiais blokatoriais. Bet tai yra laikinas sprendimas ir kol kas yra vienintelis. Tad profesorius bando viską papasakoti daug paprasčiau ir tikisi, kad kažkam gali padėti. Taip sportas, maistas, gyvenimo ritmas ir kiti sveiko gyvenimo faktoriai gali prisidėti ir palengvinti susirgimo sukeliamus negalavimus ir pačios ligos vystymosi eigą. Bet mes nevisuomet galime pasirinkti ką valgyti, kai žinome, kad visos grūdinės kultūros priforširuotos karbamido ir rondafo, kai mėsos gaminiai valgomosios salietros, kai daržovės pilnos nitratų, kai vaisai pilni pesticidų, kai žuvis genetiškai modifikuota ir užauginta ant kobikormo, kai paukštiena irgi užauginat kobikormu ir visą mėsa pilna antibiotikų, harmonų ir kitokių medikamentų. Tad maistas pats jau nuodas, o kur oras. Jis šendiena užterštas, kaip niekad. Senais laikais buvo kreipamas dėmesys į miškų santykį su bendru teritorijos plotu, žalių zonų santykį su gyvenamais namais, automobilių ir kito transporto kiekio ribojimą. Gamyklų statymą ir jų teršimo ribojimus. Tad dabar daro kas ką nori.
Jei trūksta kalio, valgykit KNO3, o taip ir būdavo daroma ir gal tebedaroma - į rūkomus mėsos gaminius pridėdavo "salietros", kad atsirastų graži raudona spalva. Bet geriau neklausykit, valgykit tik nerūkytus produktus, nes rūkyti be pagrąžinančių priedų turi ir dervų, kurios net labai kenkia. Pats nei rūkau nei valgau rūkytus produktus, ir būdamas >>70 m. nemirštu nuo susijaudinimo žiūrint krepšinį nei nuo sunkių fizinių išbandymų, pav. nuvažiuoti dviračiu per 30 l. C karštį arti 100 km ir dar kelias val. dirbti sunkius darbus, ir dar neabejingas moterims
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų