• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Visi puikiai žinome, jog kasdien turėtumėme suvalgyti mažiausiai penkias porcijas vaisių bei daržovių, reguliariai mankštintis ir nevartoti sočiųjų riebalų, tačiau pastaraisiais metais mokslininkai atrado keletą naujų – ir gana stebinančių – patarimų bei priemonių sveikatai pagerinti. Dailymail.co.uk aprašo kelis gana neįprastus sveikatos patarimus, tarp jų – šokoladinio pieno bei aukštakulnių naudą.

REKLAMA
REKLAMA

1. Norėdami išvengti čiaudulio, atsikratykite ūsų

Didžiosios Britanijos drąsuolis Jake Crage (iš kairės) pasirodė su stilingais ūsais (nuotr.SCANPIX) (nuotr. Balsas.lt)Didžiosios Britanijos drąsuolis Jake Crage (iš kairės) pasirodė su stilingais ūsais (nuotr.SCANPIX) (nuotr. Balsas.lt)

REKLAMA

Jei esate linkęs į alergijas ir nešiojate ūsus, turėtumėte susimąstyti, nes šie dalykai – susiję. Vienas tyrimas atskleidė, kad vyrai, plaunantys ūsus dukart per dieną skystu muilu, naudojo mažiau antihistamininių bei dekongestantų (vaistų nuo slogos). Kokia to priežastis? Pasirodo, jog dažno prausimosi dėka pavyksta atsikratyti ūsuose įstrigusių žiedadulkių dalelių.

REKLAMA
REKLAMA

Dr. Robas Hicksas, knygos „Nugalėk savo alergiją“ (Beat Your Allergy) autorius, teigė: „Ūsuose, kaip ir drabužiuose, ant odos bei plaukuose, dienos bėgyje susikaupia žiedadulkės. Todėl vyras, sergantis šienlige, turėtų nepagailėti savo ūsų ir juos nusiskusti – tai padaryti, ko gero, būtų lengviau bei efektyviau, nei skirti šiems ypatingą dėmesį ir plauti porąkart dienoje“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

2. Migrenai sustabdyti – obuolio kvapas

Obuoliai - bene naudingiausi sveikatai produktai (nuotr. SCANPIX) (nuotr. Balsas.lt)Obuoliai - bene naudingiausi sveikatai produktai (nuotr. SCANPIX) (nuotr. Balsas.lt)

Vienas obuolys per dieną – ir neteks lankytis pas gydytojus. Tačiau šie vaisiai turi ir daugiau privalumų sveikatai. Neseniai „Kvapo ir skonio gydymo bei mokslinių tyrimų fondas“ Čikagoje, ištyręs penkiasdešimt žmonių, išsiaiškino, jog žalio obuolio kvapas padeda apmalšinti sunkius migrenos priepuolius.

REKLAMA

„Šis poveikis panašus į tą, kurį mums sukelia malonūs kvapai: jie nuramina ir sumažina įtampą, – teigia Charles Spence, eksperimentinės psichologijos profesorius Charles Spence iš Somervilio koledžo Oksforde – Malonūs kvapai taip pat padeda nukreipti žmonių mintis nuo migrenos sukeliamo skausmo“.

Dar vieno tyrimo rezultatai atskleidė, jog obuolių aromatas padeda palengvinti klaustrofobijos požymius, nes, kad ir kaip bebūtų keista, kambarys dėl to ima atrodyti didesnis. Manoma, jog obuoliai šiuo atveju gelbsti todėl, kad žmonės įpratę sieti juos su laisvalaikiu gamtoje.

REKLAMA

3. Siekdamos apsaugoti kelius, avėkite aukštakulnius

Raudoni aukštakulniai tikrai seksualu (nuotr. myspace.com) (nuotr. Balsas.lt)Raudoni aukštakulniai tikrai seksualu (nuotr. myspace.com) (nuotr. Balsas.lt)

Geros naujienos: aukštakulniai, taip mėgstami Sarah Jessica Parker ar Victorios Beckham, iš tiesų gali pasitarnauti. Šis patarimas, ko gero, pradžiugins daugelį moterų.

Warwicko bei Oksfordo Brookes universitetų tyrėjai išsiaiškino, kad aukštakulnių avėjimas užtikrina, jog moterys, sulaukusios vyresnio amžiaus, nepatirs neigiamų kelio sąnario pokyčių. Arba, bent jau, nepadarys daugiau žalos nei žemakulnis apavas. Tyrime dalyvavo 111 moterų, nuo 50 iki 70 m. amžiaus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Manoma, jog aukštakulnių dėka nuolat stiprinami kojų raumenys, todėl keliams tai naudinga. Profesorė Margaret Thorogood iš Warwicko universiteto medicinos mokyklos, įsitikinusi: „Moterys, avinčios „špilkas“, gali būti tikros, jog jų pasirinkimas yra ne tik madingas, bet ir naudingas: sulaukusios vyresnio amžiaus jos neturės problemų su kelio sąnariais“.

REKLAMA

Remiantis kito tyrimo duomenimis, batus su paaukštinta pakulne avinčių moterų seksualinis gyvenimas – geresnis. Italų ginekologė Dr. Maria Cerruto pastebėjo, jog vidutiniško aukščio batų pora daro tonizuojantį poveikį kojoms ir stiprina dubens raumenis. „Pastarieji tiesiogiai susiję su malonumą teikiančiais raumenimis, atsakingais už orgazmą,“ – įsitikinusi ginekologė.

REKLAMA

4. Tabletes laikykite drabužių spintoje

„Mados inventorizacijoje“ – prekyba drabužiais iš „Mados inventorizacijoje“ – prekyba drabužiais iš „Mados infekcijos“ (Ruslano Kondratjevo/Balsas.lt nuotr.) (nuotr. Balsas.lt)

Pati blogiausia vieta vaistams laikyti – vonios kambarys. Jeigu pastarieji yra nuolat veikiami šviesos, karščio bei drėgmės – būtent vonioje vyraujančių veiksnių – jų galiojimas gali pasibaigti greičiau, nei turėtų, ir tuo pačiu sumažėtų stiprumas bei veiksmingumas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vietoj to, vaistams laikyti pasirinkite sausą bei tamsią vietą – ir šie nepraras savo savybių. Neal Patel, Karališkiosios farmacininkų sąjungos narys, įsitikinęs – tokia vieta, kaip kad drabužių spinta, vaistų laikymui – tiesiog ideali.

5. Norite numesti svorio? Klausykite vis kitų radijo stočių

ausinės (nuotr. SCANPIX)ausinės (nuotr. SCANPIX)

Pasak profesoriaus Beno Fletcherio, Hertfordšyro universiteto psichologo, kažko neįprasto darymas kasdien, net jeigu tai – kitų radijo stočių klausymas, nežymiai sujaukia mūsų kasdienę rutiną ir gali padėti atsikratyti blogų įpročių.

REKLAMA

„Giliai įsišaknijusių mąstymo bei elgesio įpročių dėka neretai kenkiame patys sau: rūkome, per daug valgome bei geriame arba įprantame prie negatyvios mąstysenos ir negalime nieko pakeisti, o visa tai neigiamai atsiliepia mūsų sveikatai, – teigia psichologas. – Pačių mažiausių smulkmenų dėka galime žymiai pakeisti savo gyvenimą“.

REKLAMA

6. Plaukite rankas kaskart palietę grynuosius

Bankomatas (nuotr. SCANPIX)Bankomatas (nuotr. SCANPIX)

Kitąkart, kai išsiimsite pinigus iš bankomato, galite užsimanyti kaip reikiant nusišveisti rankas. Švaros testai atskleidė, jog bankomatai yra tokie pat purvini ir platina tas pačias bakterijas, kaip ir viešieji tualetai. Ekspertai, paėmę mėginėlius iš įvairiuose Anglijos miestų vietuose esančių bankomatų ir juos ištyrę, nustatė, jog ant šių aparatų knibždėte knibžda bakterijų, tarp jų – ir vėmimo bei viduriavimo sukelėjų.

REKLAMA
REKLAMA

Dr. Markas Fielderis, medicinos mikrobiologas iš Kingstono universiteto, įsitikinęs: jeigu žmonės pakankamai gerai nesiplaus rankų, nuo bankomatų mygtukų į organizmą pateks pačių įvairiausių kultūrų. „Plautis rankas po pinigų išsiėmimo operacijos – lygiai taip pat svarbu, kaip ir pasinaudojus tualetu“.

7. Tualeto vandenį nuleiskite tik uždarę dangtį

Originalaus interjero kavinė (nuotr. SCANPIX)Originalaus interjero kavinė (nuotr. SCANPIX)

Dr. Charles Gerba, mikrobiologas iš Arizonos universiteto, perspėja, jog vandenį tualete nuleisti derėtų tik uždengus klozeto dangtį. Jeigu to nepadarysite, šliūkštelėjus vandeniui, ore net keliom valandom pasklis užterštos dalelės. Pastariosioms nusileidus, dalis jų gali pakliūti net ir ant jūsų dantų šepetėlio.

Dr. Gerba teigia: „Vandens lašeliai, kuriuose esti bakterijų bei virusų, pliūpteli iš klozeto ir nusėda aplinkui. Nepaisant to, jog tai nenutinka visąlaik, E.coli ir kitos fekalijų bakterijos išties gali jus susargdinti. Taigi, jeigu nenorite valytis dantų su tuo, kas neseniai prašapo tualete, geriau jau uždaryti klozeto dangtį, prieš spustelint nuleidimo mygtuką“.

Mikrobiologas dr. Anthony Hiltonas, biologijos ir biomedicinos mokslų vadovas Astono universitete Birmingeme, pasakojo: „Padarėme eksperimentą: į klozetą pripylėme ultravioletinių dažų. Kai nuleidome vandenį, buvo matyti, jog šie išsisklaidė kone po visą vonios kambarį. Taigi, jeigu nuleisdami vandenį klozeto dangtį laikote pakeltą, tikiuosi, jog vidinė nuojauta jums pašnibždės, kad dantų šepetėlių nederėtų laikyti kur nors arti pastarojo“.

REKLAMA

8. Norėdami išlaikyti geras kūno formas, gerkite šokoladinį pieną

Natūralus pienas pabrango 27,3 proc. Gedimino Savickio (ELTA) nuotr. (nuotr. Balsas.lt)Natūralus pienas pabrango 27,3 proc. Gedimino Savickio (ELTA) nuotr. (nuotr. Balsas.lt)

Pamirškite vandenį – net pora tyrimų patvirtino, kad šokoladinis pieno kokteilis, skirtas atsigauti po intensyvios treniruotės, yra tiesiog idealus gėrimas.

Tyrėjai iš Teksaso universiteto Austine išsiaiškino, jog sportininkai, po treniruočių stiprinęsi mažai kalorijų turinčiu šokoladiniu pieno kokteiliu, pastebimai turėjo daugiau jėgų nei tuomet, kai gerdavo angliavandeniais prisotintus ar kalorijų išvis neturinčius gėrimus.

Ronas Maughanas, sporto ir lavinimo profesorius, paaiškina: „Yra du pagrindiniai dalykai, kurių siekiame po kiekvienos treniruotės: atsigauti ir paskatinti raumenis, kuriuos treniravome, tapti stipresniais. Tuo tarpu baltymai – puikus efektyvumo garantas, o pienas, kurio sudėtyje yra ir vandens, ir elektrolitų – patikimas pastarųjų šaltinis. Na, o šokolado sudėtyje esti angliavandenių, kurie taip pat labai naudingi“.

Nepaisant to, kad šiame kokteilyje yra palyginus nemažai cukraus, jis kompensuoja prarastąją energiją. Galų gale, kodėl reikėtų gerti prėską, baltymais prisotintą kokteilį, jeigu vietoj to galima pasimėgauti kažkuo gardžiu ir gauti lygiai tokią pačią naudą?..

REKLAMA

9. Naudokite paprastą muilą, o ne specialų rankų ploviklį

Muilo burbulai (nuotr. SCANPIX)Muilo burbulai (nuotr. SCANPIX)

Pastarosios švaros priemonės mūsų namuose tapo nepakeičiamomis, tačiau mokslininkai įspėja: brangūs antibakteriniai prausikliai – niekuo ne geresni už paprastą muilą. Negana to, jie gali paskatinti chemikalams atsparių bakterijų atsiradimą.

Amerikiečiai tyrėjai išsiaiškino, jog triklozanas – pati aktyviausia antibakterinių muilų sudedamoji dalis – gali kai kurias bakterijas padaryti atspariomis dažnai naudojamiems antibiotikams, kaip kad amoksicilinui.

Taip yra todėl, kad šie prausikliai naikina bakterijas panašiu būdu, kaip tą daro ir antibiotikai – naikindami esminius jų ląstelių komponentus.

Tuo tarpu bakterijos – lengvai mutuojančios bei prisitaikančios, todėl vienos žinomiausių, kaip kad E.coli ir salmonelės – didžiausios kaltininkės apsinuodijimo maistu atvejais, galinčios pažeisti inkstus ar sukelti mirtį – gali lengvai tapti atspariomis grėsmei.

„Tokie gaminiai skirti žmonėms, pasižymintiems nesaugumo jausmu. Negana to, jie gali būti naudojami neteisingai – pavyzdžiui, prausiantis labai trumpai arba po šaltu vandeniu. Rankas turėtumėte plauti itin intensyviai, net kelias minutes, šiltame, švariame vandenyje. Prausimosi judesiai bei vandens temperatūra padeda pašalinti bakterijas daug efektyviau – be ištaigingo produkto pagalbos. Nėra jokių įrodymų, kad brangūs antibakteriniai gaminiai yra kuo nors geresni už paprastą muilą,“ – teigia dr. Hiltonas.

REKLAMA

Mikrobiologas įspėja, jog abejonių kelia ir antibakteriniai „sausieji muilai“ – žėlė pavidalo rankų sterilizatoriai.

„Pastarieji yra ideali išeitis, jeigu neturite prieigos prie vandens, tačiau jie jokiais būdais nepakeis intensyvaus rankų plovimo, – įsitikinęs daktaras. – O jeigu rankų nešvarumai – matomi plika akimi, šie prausikliai, susidūrę su organinėmis medžiagomis, išvis praranda naudą. Taigi, daugybėje situacijų, kuriose pastarieji gali būti naudojami – tarkime, muzikos festivaliuose – šie prausikliai iš tiesų nebus labai veiksmingi“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų