• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Kauniečių šeima pateko į keblią situaciją – norint gauti lengvojo automobilio įsigijimo išlaidų kompensaciją, po insulto neįgalus likęs patėvis turėtų išsilaikyti vairuotojo pažymėjimą, nors to padaryti negalėtų, o žmona, slauganti vyrą, kompensacijos gauti negali.

Kauniečių šeima pateko į keblią situaciją – norint gauti lengvojo automobilio įsigijimo išlaidų kompensaciją, po insulto neįgalus likęs patėvis turėtų išsilaikyti vairuotojo pažymėjimą, nors to padaryti negalėtų, o žmona, slauganti vyrą, kompensacijos gauti negali.

REKLAMA

Su naujienų portalu tv3.lt susisiekusi kaunietė Sandra pasakojo, kad jos mama ir patėvis atsidūrė akligatvyje – dėl gedimų atėjo metas keisti senąjį šeimos automobilį, tačiau lengvata pasinaudoti negali, nes patėvis neturi vairuotojo pažymėjimo.

„Mama turi automobilį nežinau kiek metų tą patį, kuris paskutiniu metu nebekondicionuoja oro, tad jie tokiu oru nelabai gali kur važiuoti, nes patėviui pasidaro bloga nuo karščio“, – trumpai paaiškino kaunietė.

Norint gauti kompensaciją susidūrė su trikdžiais

Moters patėvį prieš penkerius metus ištiko insultas, po kurio liko pažeista viena kūno pusė, sutriko kognityvinės funkcijos, tačiau nustačius neįgalumą jam priklausytų kompensacija. Tačiau yra viena kliūtis – tam reikalingas vairuotojo pažymėjimas.

REKLAMA
REKLAMA

„Mano mama su patėviu susituokusi daugiau nei penkerius metus, dabar ji prižiūri patėvį, nes jam reikalinga priežiūra, jį reikia vežti pas gydytojus – mama turi tuo rūpintis ir norėjo gauti kompensaciją automobiliui, bet buvo pasakyta, kad gali gauti tik tas asmuo, kuriam yra nustatyta, kad gali ją gauti – šiuo atveju mano patėvis, bet jis privalo turėti vairuotojo pažymėjimą.

REKLAMA

Kad mano mama yra jo sutuoktinė, jį slaugo ir prižiūri nieko nereiškia, nes nėra jokių išimčių nei su įgaliojimu, nei su kuo nors, kad galėtų gauti kompensaciją ir įsigyti šeimos automobilį neįgaliam asmeniui vežioti.

Skambinausi visur, bandžiau išsiaiškinti, ar yra kažkokių apskritai išimčių, kad būtų galima gauti kompensaciją, bet sakė visiškai jokių išimčių nėra, nepaisant to, kad mano mama atsakinga už visus jo sprendimus, nes po insulto sutriko ir suvokimas“, – pasakojo Sandra.

REKLAMA
REKLAMA

Situaciją vadina absurdu

Moteris pasakojo, kad mama su įgaliojimu gali, pavyzdžiui, parduoti sutuoktinio nekilnojamąjį turtą, užregistruoti pas gydytojus, tvarkyti visus su neįgalumu susijusius klausimus, tačiau pasinaudoti kompensacija, kad galėtų įsigyti automobilį, kuriuo jį visur veža – ne.

„Mama daro viską, nes jis pats nieko negali, bet vežioti mano mama oficialiai kaip ir negali. Absurdas tikrai, kitaip nepavadinsi. Gaunasi taip, kad jeigu mano mama neturėtų automobilio, su žmogumi, turinčiu judėjimo negalią, kuriam gali ir kojos susipinti, jis gali nukristi, reikia važinėtis viešuoju transportu – tai jau yra nepatogumas dviem žmonėms.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mes jo negalime paleisti vieno važiuoti troleibusu ar autobusu, vieną kartą bandėme – jis įlipo ne į tą ir net ne į tą pusę važiuojantį ir nuvažiavo visai kitur, nei reikėjo – automobilis yra būtinas, bet jo įsigyti galimybių nėra.

Be to, neįgalų žmogų visgi nėra lengva prižiūrėti ir dar suaugusį vyrą. Jeigu jis nukrenta, mama tikrai nepakelia jo viena. Jis kažkada bandęs laiptais lipti, susipynė kojos ir nukrito – mama prašė kaimynų, kad padėtų jį pastatyti, nes jis negali atsiremti vienos pusės nevaldydamas ir viskas. O mašinos įsigyti negali, nors žmogus gali gatvėje nukristi“, – apmaudo neslėpė pašnekovė.

REKLAMA

Sandra priduria, kad šia lengvata negali pasinaudoti daugybė žmonių su negalia, nes neturi vairuotojo pažymėjimo. Ir jos patėvio atveju, anot jos, galimybių įgyti teisę vairuoti automobilį nėra:

„Jeigu jam dar pavyktų per stebuklą išsilaikyti, tikrai būtų baisu, jeigu jis išvažiuotų į gatvę, nes po insulto yra sutrikęs suvokimas. Kartais jis negali pasakyti, kokį daikto, pavyzdžiui, jei mato medį, gali pasakyti savo susigalvotą žodį – kaip jam išsilaikyti vairuotojo pažymėjimą?

REKLAMA

Vienintelė išimtis, kad tėvai gali gauti kompensaciją, jeigu negalia yra nuo vaikystės, o mano patėvį insultas ištiko prieš penkerius metus, tėvų jis nebeturi. Atsimuši į sieną ir supranti, kad neįgalieji vis tiek nerūpi valstybei – ar tai būtų vaikai, ar tai būtų suaugę.“

Išimčių nėra

Naujienų portalui tv3.lt susisiekus su „Sodra“, Komunikacijos skyriaus vedėja Lina Lankauskaitė paaiškino, kad išimčių gauti kompensaciją automobilio įsigijimui nėra, ji paskiriama atsižvelgiant į galiojančią tvarką.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jei žmogui nustatytas aprašomas poreikis ir jis pats negali vairuoti bei neturi vairuotojo pažymėjimo, išimčių artimiesiems gauti kompensaciją teisės aktuose nenumatyta“, – teigiama komentare.

Ji taip pat priminė apie galiojančią tvarką. Numatyta, kad teisę į lengvojo automobilio ir (ar) jo techninio pritaikymo išlaidų kompensaciją vieną kartą per 72 mėnesius turi žmonės, kuriems nustatytas: 

  • lengvojo automobilio ar jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos poreikis (pastaba - galite detaliau pasiskaityti Asmens su negalia teisų apsaugos pagrindų įstatymą).
  • kurie turi vairuotojo pažymėjimu patvirtintą teisę vairuoti lengvąjį automobilį (Tikslinių kompensacijų įstatymo 11 straipsnio 1 dalis).

Kaip nurodoma Lietuvos Respublikos asmens su negalia teisių apsaugos pagrindų įstatymo IV skyriaus 21 straipsnyje, asmeniui, kurio judėjimo funkcijų sutrikimas yra ilgalaikis ir (ar) negrįžtamas, gali būti nustatomas lengvojo automobilio ar jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos poreikis.

REKLAMA

Lengvojo automobilio ar jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos poreikis nustatomas tokiais terminais:

  • 72 mėnesiams, kai prognozuojamas asmens judėjimo funkcijų sutrikimo pasikeitimas per artimiausius 72 mėnesius;
  • neterminuotai, kai neprognozuojamas asmens judėjimo funkcijų sutrikimo pasikeitimas ir (ar) asmens judėjimo funkcijų sutrikimai yra nuolatinio, nekintamo pobūdžio.

Lengvojo automobilio ar jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos poreikio nustatymo kriterijus ir tvarką nustato socialinės apsaugos ir darbo ministras kartu su sveikatos apsaugos ministru.

REKLAMA

 Asmuo, kuriam nustatytas lengvojo automobilio ar jo techninio pritaikymo išlaidų kompensacijos poreikis, turi teisę gauti Tikslinių kompensacijų įstatyme nustatyto dydžio lengvojo automobilio ir (ar) jo techninio pritaikymo išlaidų kompensaciją.

Kaip nurodoma Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos puslapyje, nuo 2024 m. sausio 1 d. lengvojo automobilio įsigijimo kompensacija – 3520 Eur (64 bazinės socialinės išmokos (BS) ir (ar) lengvojo automobilio techninio pritaikymo išlaidų kompensacija siekia 7040 Eur (128 BSI). Kompensacija skiriama kartą per šešerius metus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Naujienų portalui tv3.lt susisiekus su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija, Komunikacijos skyriaus teigimu, „šiuo metu nėra svarstoma galimybė lengvojo automobilio įsigijimo kompensaciją mokėti pilnametį negalią turintį žmogų prižiūrintiems asmenims“.

Taip pat paaiškinama, kokiais atvejais kompensacija skiriama artimiesiems: 

„Kompensacija artimiesiems mokama tik tuo atveju, jeigu tai yra šeima, slauganti pilnametystę sukakusį asmenį, kuriam iki pilnametystės sukakties dienos buvo nustatytas pirmo arba antro lygio individualios pagalbos teikimo išlaidų kompensacijos poreikis (specialusis nuolatinės slaugos poreikis arba iki 2005 m. birželio 30 d. – visiška negalia) ir kuriam, sukakus pilnametystę, nepertraukiamai nustatyta visiška negalia ir (ar) specialusis nuolatinės slaugos poreikis, ir (ar) pirmo arba antro lygio individualios pagalbos teikimo išlaidų kompensacijos poreikis.“

REKLAMA

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos atstovai atkreipė dėmesį, kad kai kurie asmenys gali gauti individualią tikslinę kompensaciją.

„Atkreipiame dėmesį, kad asmenims, kuriems Asmens su negalia teisių apsaugos agentūra nustato individualios pagalbos išlaidų kompensacijos poreikį, yra skiriamos ir mokamos tikslinės kompensacijos, kurių dydis yra nuo 99 eurų iki 429 eurų. Šios kompensacijos paskirtos tenkinti negalią turinčio asmens individualius poreikius, taip pat ir pavėžėjimo“, – teigiama raštu pateiktame komentare.

Prisiekes konservatorius
Prisiekes konservatorius
LBGT ir Stambulo konvencija svarbiausia. Neįgalieji nera svarbu.
Gerovės valstybė ...
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų