„Krepšinis yra kiekvieno lietuvio širdyje, tai yra labai smagu, bet žiūrint statistiškai, būtent krepšinis yra ta sporto šoka, kurios metu, na, bene dažniausiai atsitinka staigios širdinės mirtys“, – sako A. Karužas.
Pasak jo, tokios staigios mirtys nutinka visame pasaulyje, ne tik Lietuvoje. Viena to priežasčių, žaidžiant krepšinį žmogus patiria didelę fizinę apkrovą ne tik širdžiai, bet ir visam kūnui. Gydytojas vardija, kad didelę apkrovą gali sukelti ir lauko teniso užsiėmimai, ilgų nuotolių bėgimas, slidinėjimas ir kitos veiklos.
„Tai nereiškia, kad krepšinis kažkaip yra bloga sporto šoka, ne. Staigi širdinė mirtis yra iš esmės netrauminis, staiga pasireiškiantis sąmonės sutrikimas, prieš tai atrodo sveikam žmogui, kuris gali jausti kažkokius simptomus pastarąją parą, bet iki tol iš esmės neturėjo diagnozuotų, ar žinomų požymių, ar simptomų, ligų, ir atrodo iš pažiūros sveikas“, – pasakoja gydytojas.
Naujienų portalo tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR“ kviečiame žiūrėti, kaip padėti sąmonės netekusiam žmogui ir ką turėtume žinoti kiekvienas.
Vilnietis Mantvydas buvo miręs ir dabar turi du gimtadienius, mat prieš keletą metų jam sustojo širdis tiesiog laisvalaikiu žaidžiant krepšinį. Tik dėl neabejingų žmonių jis buvo atgaivintas ir dabar gali džiaugtis gyvenimu. Daugiau apie tai skaitykite čia.
Gydytojas kardiologas sako, kad idealu, jei žmogų gaivinant galima panaudoti defibriliatorių, bet kartu vyksta ir širdies masažas. Gydytojas paaiškina, kad jei žmogus nėra gaivinamas, širdis sustoja, smegenys negauna deguonies ir tai reiškia, kad žmogus nebeatsigaus.
Ir nors fizinis aktyvumas tikrai naudingas širdžiai, jei nėra nustatyta ligų ar pavojingų būklių, dėl ko jį reikėtų riboti, gydytojas sako, kad jį būtina atlikti palaipsniui.
„Dažnai žmonės mėgsta neturėdami reguliarios fizinės veiklos staiga bėgti maratonus arba pradėti itin aktyvias fizines veiklas, bet apšilimo, be nieko, manau, tai yra rizika. Reikia viską daryti su sveiku protu, kuo reguliariau“, – sako gydytojas kardiologas.
Kodėl būtina bent kartą gyvenime pasitikrinti širdį, kokie yra būtinieji tyrimai, kviečiame žiūrėti „Sveikatos DNR“.
„Sveikatos DNR“ žiūrėkite kiekvieną pirmadienį 19 val. naujienų portale tv3.lt ir platformoje TV3 Play. Laidą ketvirtadieniais 19 val. rasite TV3 televizijos YouTube kanale.