Apie maistines kandis, jų įsiveisimo priežastis bei kaip jas išnaikinti, „Žinių radijo“ laidoje „Ekspertai pataria“ pasakojo Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Maisto skyriaus vyr. specialistė Eimantė Černiauskienė.
Iš kur atsiranda maistinės kandys?
Specialistė pasakojo, kad maistinės kandys yra paprasčiau vabzdžiai. Suaugusios minėtos kandys yra namuose skraidantys drugeliai, kurie nesimaitina ir nedaro žalos, tačiau deda kiaušinėlius, kurių gali padėti net kelis šimtus produktuose ar ant jų.
O štai daugiausiai bėdų pridaro lervos – matomos kirmėlytės. Jos minta maisto produktais, juos graužia, gali pragraužti net įvairias pakuotes.
„Jos suteršia maisto produktus savo išskiriamais siūlais, kaip matome tokius voratinklius, išmatomis įvairiausiomis, kokonais, o dėl jų veiklos produktai praranda savo spalvą, skonį ir kvapą“, – aiškino E. Černiauskienė.
Dažniausiai maistinės kandys įsiveisia miltuose, dribsniuose, įvairiausiuose grūdiniuose produktuose.
„Pasitaiko ir riešutuose, netgi šokolade, sausainiuose, džiovintuose vaisiuose. Reiktų nepamiršti, kad net būna ir naminių gyvūnų sausame pašare, netgi tame pačiame tabake ar jo gaminiuose“, – kalbėjo specialistė.
Tikriausiai ne vienam kyla klausimas, kodėl maistinės kandys užsiveisia namuose ir kaip jos į juos patenka. Pirmas veiksnys, kurį pažymi VMVT Maisto skyriaus vyr. specialistė, yra neužtikrinama higiena, švara.
Vis tik, ji pabrėžia, kad nebūtinai tai priklauso nuo mūsų, nes maistinės kandys į namus gali patekti įvairias būdais:
„Dažniausiai, aišku, atkeliauja produktų pakuotėse, kur jau būna sudėti kiaušinėliai. Juos gali netgi pernešti kiti gyvūnai, paukščiai – tai reiškia, vedžiojame šunis ir jie gali pernešti, galime pernešti mes patys, žmonės, su drabužiais ir avalyne.
Vasaros metu, kada jau yra šilta, maistinės kandys gali patekti pro pravertą langą, tie patys mūsų matomi drugeliai.
Atėjus rudeniui, kada jau yra vėsiau, maistinių kandžių vikšrai pradeda ieškoti šiltesnės vietos peržiemojimui, t. y. įvairiausių ertmių, įtrūkimų ir per tas ertmes gali patekti ir į mūsų būstą, jeigu tik turėjo kažkokią galimybę.“
Įsigiję užterštą maistą – grąžinkite
Norint apsisaugoti, kad kandys nepatektų į mūsų namus, E. Černiauskienė ragina imtis veiksmų dar prekybos centruose – renkantis prekę atidžiai apžiūrėti pakuotę, ar ji nepažeista, ar nepasibaigęs galiojimo terminas.
VMVT vyr. specialistė primena, kad parduotuvėje įsigijus produktų ir juose aptikus maistinių kandžių pėdsakus, jį galima grąžinti.
„Jeigu jūs pamatėte, kad produktas kažkuo neatitinka reikalavimų, pamatėte pašalinius <...> tuos pačius siūlelius, voratinklius, jūs turite teisę kreiptis į pardavėją.
Jis privalo šiuo atveju priimti jūsų įsigytą prekę, kuri yra nekokybiška. Tiek gamintojas, tiek pardavėjas turi užtikrinti, kad vartotojas gautų saugius ir kokybiškus maisto produktus“, – laidoje kalbėjo pašnekovė.
Tęsdama patarimus, kaip apsisaugoti nuo maistinių kandžių, ji taip pat pataria nepirkti per daug produktų, kad šie ilgai neužsistovėtų spintelėse – patariama įsigyti tik tiek, kiek suvartosite per maždaug du mėnesius.
„Namuose visus birius produktus reikėtų laikyti gerai vėdinamose patalpose ir sandariuose stikliniuose, plastikiniuose ar metaliniuose induose vėsesnėje temperatūroje ir, aišku, apsaugoti nuo šviesos, kad ji netaptų šilumos šaltiniu“, – patarimais dalijosi specialistė.
Kaip išnaikinti kandis namuose?
Nepamirškite ne kartas nuo karto ar tik pamatę kenkėjus valyti spinteles, bet tai daryti reguliariai ir kruopščiai.
„Vykdant higieną, t. y. valymą namuose, riekia nepamiršti visad nuvalyti pačių pakuočių, indų dangtelių, išsiurbti spintelių plyšius, nes net ir labai mažas produkto likutis gali pritraukti šiuos kenkėjus, jie turi labai gerą uoslę.
Valymui tiktai vanduo netiks, reikėtų naudoti, pavyzdžiui, acto ir muilo tirpalą, skiestą actą, taip pat ir kitas priemones, jau specifines, kurių galima įsigyti prekybos centruose“, – dėstė E. Černiauskienė.
Ji dalinasi ir dar daugiau patarimų, kaip natūraliais būdais atbaidyti ir naikinti maistines kandis:
„Netgi, kiek žinau, biologai teigia, kad kandys bijo levandų, kėnių kvapo, tad šių džiovintų augalų maišelis arba skudurėlis, suvilgytas eteriniais aliejais, gali atbaidyti šiuos gyvius.
Aišku, tas suvilgytas skudurėlis vis tik turėtų būti atitinkamai keičiamas, kad nebūtų rūgimo.“
Maistinių kandžių naikinimas gali užtrukti įvairiai – kartais pavyksta iš karto, kartais gali prireikti ir mėnesio. Procesą apsunkina tai, kad pirmiausia svarbu rasti jų lizdą ir naikinti viską nuo A iki Z, kad neliktų nė mažiausios kirmėlytės.
Jeigu nepavyksta kandžių išnaikinti natūraliomis naminėmis priemonėmis, gali prireikti kviesti kenkėjų kontrolės tarnybų specialistus, kad jie šį darbą atliktų profesionaliai.
Tikriausiai ne vienam, kalbant apie kandis, kyla keli ramybės neduodantys klausimai. Pirmasis – kaip atskirti maistines ir drabužines kandis?
„Jos skiriasi šiek tiek. Visų pirma, drabužinė kandis neskraido, tik bėgioja, vengia šviesos ir nesimaitina, bet audiniuose išgraužia netaisyklingos formos skylutes.“
O ar kas nors gali nutikti, jei suvalgysime produktų, kuriuose apsigyveno maistinės kandys? Specialistė ramina – tai apsinuodijimo negali sukelti, daugiau tai estetinė problema, nes niekam nebūtų malonu valgyti, pavyzdžiui, košę su matomomis kirmėlėmis.
„Nei maistinių kandžių kiaušinėliai, nei lervos, nei suaugėliai nekelia jokio pavojaus žmogaus sveikatai. Jos gali pakenkti nebent gamybos procesų metu ruošiant malybos produktus, paveikia, tarkim, grūdus ir jie tampa nekokybiški.
Žmogui tai yra estetinė problema, nes, na, juk nemalonu kruopose rasti kirmėlytę ar matyti namuose skraidančią kandį.
Bet net ir nepastebėjus ir išvirus, tarkim, košę iš užkrėstų kruopų, apsinuodijimo tikimybės tikrai nėra, nieko blogo jie tokio nepadarys. Tai ne pelėsis – pelėsis jau būtų kenksminga“, – nuramino VMVT Maisto skyriaus vyr. specialistė E. Černiauskienė.
Visą „Žinių radijo“ laidą „Ekspertai pataria“ galite žiūrėti čia arba žemiau esančiame įraše:
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!