Kraujo grupė yra viena esminių savybių, kuri skiria žmones. Ji lemia ne tik tai, kokį kraują galime gauti ar dovanoti, bet ir kaip mūsų organizmas reaguoja į tam tikras situacijas.
Sužinoti savo kraujo grupę nėra sudėtinga, tačiau ar galima ją numatyti be tyrimų? Apie tai naujienų portalui tv3.lt daugiau pasakojo „Antėja“ gydytoja Eglė Marciuškienė.
Kas yra kraujo grupė ir kuo jos skiriasi?
„ABO kraujo grupių sistema klasifikuoja kraujo tipus pagal turimus antigenus ant raudonųjų kraujo kūnelių, kitaip eritrocitų.
A kraujo grupė turi A antigenų, o B kraujo grupė turi B antigenų. O kraujo grupė neturi nei A, nei B antigenų. AB kraujo grupė turi ir A, ir B antigenus“, – aiškina gydytoja E. Marciuškienė.
Taip pat papildomai svarbus yra ir vadinamasis Rh (rezus) faktorius.
„Raudonųjų kraujo kūnelių paviršiuje gali būti kitas antigenas, vadinamas Rh, kitaip rezus, ar D antigenas. Jei jis yra, kraujo grupė yra Rh teigiama, bet jei jos nėra, kraujo grupė yra Rh neigiama“, – priduria specialistė.
Šių dviejų sistemų kombinacija sukuria aštuonias pagrindines kraujo grupes: O-teigiamą, O-neigiamą, A-teigiamą, A-neigiamą, B-teigiamą, B-neigiamą, AB-teigiamą ir AB-neigiamą.
Pasak gydytojos, dažniausiai pasitaikanti kraujo grupė yra O+.
„Dažniausiai pasitaikanti kraujo grupė O+ yra pas 35-37 procentus gyventojų ir priklauso nuo etninės grupės. Universalus raudonųjų kraujo kūnelių donoras turi būti O tipo neigiamas kraujas.
Antra pagal paplitimą yra A+. Rečiausiai pasitaiko AB neigiamas, maždaug iki 1 proc. populiacijos, taip pat AB+ ir B-, maždaug iki 2 procentų“, – sako E. Marciuškienė.
Tačiau kraujo grupės yra žymiai įvairesnės ir sudėtingesnės nei yra manoma.
„A ir B antigenai yra tik du iš maždaug 600 kitų žinomų antigenų, galinčių lemti kraujo grupes. Svarbu atskirti retai pasitaikančias kraujo grupes ir itin retus pogrupius“, – pabrėžia gydytoja.
Kaip sužinoti savo kraujo grupę?
Vienas dažniausiai girdimų mitų – galimybė nuspėti kraujo grupę pagal paveldėjimą.
„Kraujo grupės yra paveldimos. Kraujo grupę lemia genai, kuriuos žmogus paveldi iš savo tėvų. Nors vaikas gali turėti tokią pačią kraujo grupę kaip vienas iš jo tėvų, taip ne visada atsitinka“, – aiškina gydytoja.
„Pavyzdžiui, du O tėvai beveik visada turės O vaikų. Tačiau tėvai, turintys AB ir O kraujo grupes, gali turėti vaikų, turinčių A arba B kraujo grupę. Šios kraujo grupės skiriasi nuo tėvų kraujo grupių“, – priduria specialistė.
Kad sužinotumėte savo kraujo grupę, būtinas tyrimas.
„Kraujo grupės tyrimui tiriamojo kraujo raudonieji kraujo kūneliai sumaišomi su skirtingais antikūnų tirpalais. Pavyzdžiui, jei tirpale yra antikūnų prieš B, o ląstelėse yra B antigenų, eritrocitai sukibs, įvyks taip vadinama hemagliutinacija ir tai reikš, kad yra B kraujo grupė. Jei kraujas nereaguoja į jokį anti-A arba anti-B antikūną, tai yra O kraujo grupė“, – išsamiai paaiškina gydytoja.
Kraujo grupės žinojimas yra itin reikšmingas tam tikrose situacijose. „Savo kraujo grupės žinojimas yra svarbus tokiose situacijose, kaip kraujo donorystė, kraujo perpylimas ar nėštumas“, – teigia E. Marciuškienė.
Ypač svarbu tai žinoti nėštumo metu. „Nėščioms moterims visada atliekamas kraujo grupės tyrimas. Tai būtina tuomet kai motina yra neigiama rezus, bet vaikas paveldėjo rezus teigiamą kraują iš tėvo, tai gali sukelti komplikacijų, jei ji nebus gydoma“, – pabrėžia gydytoja.
Taip pat svarbu žinoti, kokio kraujo jums gali prireikti ekstremaliose situacijose. „Rezus neigiamos vaisingo amžiaus moterys visada turėtų gauti tik rezus neigiamo kraujo.
Eritrocitų perpylimas yra gana dažna procedūra ir terapija, skirta atstatyti trūkstamą kraują ir pagerinti deguonies tiekimą audiniams ir organams“, – aiškina specialistė.
Kraujo grupės žinojimas yra ne tik medicininės informacijos dalis, bet ir svarbus veiksnys jūsų sveikatos priežiūroje. Kad ir kokia jūsų kraujo grupė būtų, svarbu suprasti jos reikšmę ir žinoti, kaip ji gali paveikti jūsų gyvenimą kritinėse situacijose. O sužinoti savo kraujo grupę galite paprastu kraujo tyrimu.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!