• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Atsipalaiduoti – tai svarbiausias dalykas, kurį turėtų padaryti kiekvienas atostogautojas, visgi, ne visiems tai padaryti yra paprasta. Kokia veiklą pasirinkti atostogų metu, aktyvią ar pasyvią? Kiek laiko atostogauti, savaitę ar ilgiau? Jūsų elektroninį paštą nuolat pasiekia žinutės iš darbo? Atsakyti į jas ar atsiriboti nuo jums ramybės neduodančių kolegų?

REKLAMA
REKLAMA

Atsakymai į šiuos klausimus gali būti skirtingi priklausomai nuo asmenybės, tačiau ekspertai tikina, kad kai kuriuos atostogų aspektus visiems derėtų suplanuoti iš anksto. Žemiau pateikiamas keliautojo gidas, kuriuo remdamiesi galite suplanuoti nepamirštamas atostogas.

REKLAMA

Malonus laukimas. Atostogų planavimas daugeliui žmonių suteikia daugiau malonumo nei pačios atostogos. Breda Universiteto taikomųjų mokslų turizmo studijų lektorius, Jeroen Nawijn 2010 metais atliko tyrimą, kurio metu buvo apklausta 1 530 olandų, iš kurių net 974 tiriamieji tikino didžiausią laimę ir malonumą patyrę dar prieš kelionę.

REKLAMA
REKLAMA

Jo rezultatai sutapo su Vašingtono Universiteto psichologo Leigh Thompson tyrimo išvadomis, kad didžiausia malonumą žmonėms suteikia kelionės laukimas ir atsiminimai apie kelionę ar atostogas. 1997 metais žurnale „Experimental Social Psychology“ buvo pateikiami panašūs samprotavimai, kad nepriklausomai nuo kelionės pobūdžio, atostogautojai laimingesni buvo likus kelioms dienoms iki kelionės nei jos metu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Taigi išankstinis kelionės ir kambarių rezervavimas gali gerokai prisidėti prie jūsų laimės, beje, išvengsite sąmyšio atsirandančio viską planuojant paskutinėmis minutėmis.

Ilgiau – nebūtinai geriau. Neturite ilgų, vieną dvi savaites trunkančių atostogų? Išbandykite trumpą kelionių kursą. Tiesą sakant, 3-4 dienų daugialypė kelionė suteikia jaudinančios patirties ir paprastai būna kur kas naudingesnė nei ilgos atostogos.

REKLAMA

„Supratau, kad atostogų trukmė turi labai mažai įtakos keliautojų pojūčiams prieš ir po kelionės“, – sako profesorius Nawijn. Jeigu išsiruošiate į savaitę ar ilgiau trunkančias atostogas, kitų teks laukti beveik ištisus metus. Kita vertus, tai nereiškia, kad jūsų poilsis turi būti trumpa savaitgalio iškyla. Pasak Nawijn, turi būti tam tikras balansas tarp laiko keliaujant iki numatytos vietos ir atostogų dienų.

REKLAMA

Ka ką darytumėte, nešvaistykite laiko veltui. „Kai kuriems žmonėms gali prireikti visos savaitės apsiprasti naujoje aplinkoje ir atsipalaiduoti, – sako Loyola Universiteto verslo etikos profesorius ir knygos „Tinginystės svarba“ autorius Al Gini. – Dažnai žmonės ima 3 dienų trukmės atostogas ir net nespėja apsiprasti, kai reikia vėl sugrįžti į darbus.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Profesoriaus patarimas: paimkite daugiau laisvų dienų, kad galėtumėte ramiai susidėti daiktus ir suplanuoti kelionės eigą. Jei po atostogų norite grįžti žvalus ir pailsėjęs, paskutiniąją dieną, vietoje įžymių vietų lankymo rinkitės pasyvų poilsį prie baseino ar jūros.

Palikti išmaniuosius telefonus namie. Priešingu atveju neišvengsite nuolatinio elektroninio pašto tikrinimo ir įkyrių minčių apie jį. „Kai kurie žmonės kelias dienas neturėdami galimybės prisijungti prie interneto gali tapti nervingais ir jausti įtampą“, – sako Niujorko Universiteto socialinių mokslų ekspertas Dalton Conley.

REKLAMA

„Buvimas nuolatos „prisijungusiam“ daugeliui suteikia saugumo jausmą", – priduria jis. Šiems žmonėms patartina tikrinti elektroninį paštą reguliariai, tuo pačiu metu bent kartą per dieną. O galintiems, bet nesugebantiems atsispirti internetui, patariame keliauti į tas vietas, kur yra prastas internetinis ryšys.

„Vienos geriausių mano atostogų buvo Fiji saloje, – pasakoja Starwood viešbučių grupės ir SPA centro direktorius Jeremy McCarthy. – Nors iš pradžių išsigandau minties, kad neturėsiu galimybės prisijungti prie interneto, vėliau supratau, kad toks atsiribojimas nuo jo ir suteikė tikrąjį atostogų džiaugsmą.

REKLAMA

Apsaugokite save darbe palikdami raštelį „atostogauju“. Norite sumažinti jūsų elektroninį paštą pasiekiančių žinučių skaičių? Ponas McCarthy rekomenduoja dar vieną žinutę: Išvykau atostogauti, neturėsiu galimybės tikrinti elektroninį paštą iki rugpjūčio 17 dienos. Jei prireiks mano pagalbos, prašau persiųsti žinutes po minėtosios datos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu siuntėjui iš tiesų prireiks jūsų pagalbos, jis informaciją atsiųs pakartotinai jums grįžus iš atostogų“, – tikina jis.

Būkite aktyvus. „Užsiimti daug laiko reikalaujančiomis įdomiomis veiklomis puikus būdas turiningai praleisti atostogas“, – sako British Columbia Universiteto psichologė ir profesorė Elizabeth W. Dunn. Ji taip pat pridūrė, kad žmonės, produktyviai leidžiantys laiką yra kur kas laimingesni, už tuos kurie nieko ypatingo nenuveikia ar ištisą dieną praguli prie baseino.

REKLAMA

Kita vertus, tai nereiškia, kad turite pabaigti jogos ar laipiojimo uolomis kursus. Profesorius Hsee tikina, kad tai nebūtinai turi būti fizinių pastangų reikalaujantys užsiėmimai. Galite pasivaikščioti po vietinius muziejus arba pasidomėti tos šalies valgio gaminimo tradicijomis.

Išlikite pozityvus. Nobelio laureatas, psichologas Daniel Kahneman savo tyrime atskleidė, kad žmonės atostogas dažnai linkę vertinti remdamiesi vienu ar kitu (geru - blogu) patyrimu. Galbūt ne visada pavyks atostogas užbaigti geromis nuotaikomis (juo labiau kai kalbame apie vėluojančius skrydžius ir kitus nesklandumus) paskutinę dieną suplanuokite ką nors ypatingo. Galų gale, bent jau turėsite ką papasakoti savo draugams.

Pagal Michelle Higgins

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų