Lūžio taškas – 1993-ieji
Pirmasis žmogaus erkinio encefalito atvejis Lietuvoje buvo nustatytas 1953 m. Valstybinės visuomenės sveikatos priežiūros tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VVSPT) Užkrečiamųjų ligų skyriaus vyr. specialistas Algirdas Griškevičius pasakojo, kad ilgą laiką juo užsikrėsdavo tik pavieniai žmonės. Lūžis įvyko 1993 m., kai pirmą kartą buvo užregistruota daugiau kaip 198 susirgimo erkiniu encefalitu atvejai per metus. Nuo to laiko kasmet užregistruojama ne mažiau kaip 100 susirgimų erkiniu encefalitu.
Sergamumas nėra tolygus, maždaug kas 3 metus pastebimi sergamumo pakilimai. Pastaraisiais metais pakilimai buvo užregistruoti 1997, 2000, 2006 ir 2009 m. Tokiu pat periodiškumu pastebėtas ir kitos erkių platinamos ligos – Laimo boreliozės – sergamumo padidėjimas.
„Kodėl būtent 1993-aisiais taip išaugo diagnozuotų erkinio encefalito atvejų? – klausia VVSPT atstovas. – Gali būti, kad tai susiję ir su laboratorinės diagnostikos gerėjimu. Tais metais Lietuvoje buvo įdiegti imunofermentiniai serologiniai metodai, o reakcijų rezultatai buvo pradėti vertinti spektrofotometrais. Iki tol tyrimai buvo atliekami hemagliutinaciniu metodu ir vertinami akimi.“
Sergamumu lenkiame kitas Baltijos šalis
Erkinis encefalitas yra gamtinė židininė užkrečiamoji liga, sukeliama erkinio encefalito viruso, kurį perneša iksodinės erkės Ixodes persulcatus ir Ixodes ricinus. Tai sunki Flaviviridae šeimos virusų sukeliama ūminė liga, žmonėms pasireiškianti centrinės nervų sistemos pažeidimu ir liekamaisiais požymiais. Egzistuoja trys erkinio encefalito tipai: Tolimųjų Rytų, Sibiro ir Centrinės Europos. Lietuvoje paplitęs Centrinės Europos tipas
Lietuva yra priskiriama erkinio encefalito didelės rizikos zonai. Palyginti su kaimyninėmis Latvija ir Estija, Lietuvoje erkinio encefalito atvejų iki 1993 m. užregistruota mažiausiai Baltijos šalyse. 1993 m. aplenkėme Estiją, o nuo 2002 m. – Latviją. „Šiuo metu susirgimų skaičiumi ženkliai lenkiame savo Baltijos kaimynes. Kaip viena iš priežasčių galėtų būti ta, kad Latvijoje ir Estijoje yra žymiai aktyviau skiepijamasi“, – mano VVSPT specialistas A. Griškevičius.
Didžiausias sergamumas erkiniu encefalitu Lietuvoje užregistruojamas liepos–spalio mėnesiais, tačiau pavienių atvejų pasitaiko net gruodžio ir sausio mėnesiais. Rugsėjo ir spalio mėnesiais užregistruojama daugiau kaip pusė erkinio encefalito atvejų per metus.
Per pirmąjį šių metų pusmetį Lietuvoje užregistruoti 56 erkinio encefalito ir 436 Laimo boreliozės atvejai.