• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pirmadienį mirus popiežiui Pranciškui, laukia svarbus momentas visai bažnyčiai – bus renkamas naujasis popiežius. Šis senovinis ir paslaptingas procesas, vadinamas konklava, visada sukelia spekuliacijų, kas bus išrinktas vadovauti Bažnyčiai ir 1,4 mlrd. jos pasekėjų visame pasaulyje. 

Pirmadienį mirus popiežiui Pranciškui, laukia svarbus momentas visai bažnyčiai – bus renkamas naujasis popiežius. Šis senovinis ir paslaptingas procesas, vadinamas konklava, visada sukelia spekuliacijų, kas bus išrinktas vadovauti Bažnyčiai ir 1,4 mlrd. jos pasekėjų visame pasaulyje. 

REKLAMA

Per kiekvieną konklavą, tikintieji laukia svarbiausio akcento – pasirodančių dūmų, kurie signalizuoja, ar popiežius jau išrinktas, ar konklava tęsiasi, rašo npr.org

Vis dėlto visuomenei įdomu ne tik tai, kas bus naujasis popiežius, bet kas ta konklava ir kaip ji vyksta. Kas tiksliai vyksta po to, kai užsidaro Siksto koplyčios durys ir aukščiausio rango Bažnyčios vadovai imasi rinkti kitą Romos vyskupą? 

Konklava – kas tai, kaip ji vyksta ir ką reiškia pasirodantys dūmai?

Popiežiaus rinkimai ne visada buvo tokie slapti. Tačiau po vieno ypač ilgo laikotarpio aštuntajame amžiuje, kai nebuvo popiežiaus, Bažnyčia nustatė naujas taisykles, pagal kurias rinkimai – tiesiogine to žodžio prasme – vyksta už uždarų durų. 

Tai atitiko teologinę sampratą, kad konklavos metu Dievas veikė per kardinolus, tačiau taip pat buvo siekiama, kad popiežių renkantieji susitelktų į savo sprendimą ir kad niekas nesikištų į procesą ir nedarytų įtakos balsavimui. 

Į konklavą kardinolų taryba renkasi nuo 1878 m., naujas popiežius renkamas Siksto koplyčioje. Joje gali dalyvauti iki 120 kardinolų, tačiau konklavos pradžios dieną kiekvienas iš jų turi būti jaunesnis nei 80 metų. Konklava rengiama praėjus 15-20 dienų po popiežiaus mirties. 

REKLAMA
REKLAMA

Kiekvienas renkantysis prisiekia saugoti Bažnyčios laisvę ir konklavos paslaptį. Kai priimama paskutinio kardinolo priesaika, ceremonmeisteris sušunka „Extra omnes“, t. y. „Visi lauk“. 

Dabar renkantiesiems konklavos metu draudžiama bendrauti su išoriniu pasauliu – 2013 m. kai kurie konklavos nariai su pasauliu laikinai atsisveikino per „Twitter“. 

REKLAMA

Paskutiniosios konklavos metu 2013-aisiais išrinktas popiežius Pranciškus, kuris iki tol buvo žinoas kaip Jorge Mario Bergoglio. 

Pirmasis balsavimas vyksta pirmąją dieną, kai rinkėjai susirenka į Siksto koplyčią, ir balsavimas tęsiasi kasdien užpildant po keturis biuletenius, kol penktąją dieną kardinolai daro maldos pertrauką. 

Kitą dieną balsavimas tęsiamas, o po šeštosios konklavos dienos būna surengta jau net 17 balsavimų – ir taip tęsiasi tiek, kiek reikia, kol susidaro dviejų trečdalių balsų dauguma. 

REKLAMA
REKLAMA

Kardinolams leidžiama išvykti kiekvienos dienos pabaigoje, jie apsistoja Santa Martos apartamentuose – 20 mln. dolerių vertės svečių namuose Apaštališkųjų rūmų teritorijoje, kurie labiau primena prabangų viešbutį. Visi personalo nariai privalo duoti slaptumo priesaiką, rašo nbcnews.com. 

Prie įėjimo į koplyčią pastatytos dvi krosnelės – viena skleidžia juodus dūmus, reiškiančius, kad rinkimai dar neįvyko sėkmingai ir popiežius dar neišrinktas, o kita – baltus dūmus, reiškiančius, kad naujasis popiežius jau išrinktas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dabartinė krosnelių sistema, kuri pirmą kartą buvo panaudota 1939 m., driekiasi nuo koplyčios grindų iki jos stogo beveik 30 metrų aukštyje. 

Varpo dūžiai ir dūmai yra vieninteliai leistini būdai pranešti, kad išrinktas naujasis popiežius. Ekspertai pastebi, kad kuo ilgiau trunka konklava, tuo visuomenei kyla daugiau įtarimų, kad nerandamas tinkamas kandidatas, kuriuo pasitikėtų dauguma kardinolų. 

Kai išrenkamas naujasis popiežius, Kardinolų kolegijos dekanas jo paklausiau: „Ar sutinkate su savo kanoniniu išrinkimu aukščiausiuoju pontifiku?“ Nuo tos akimirkos, kai išrinktasis kandidatas ištaria „Accepto“, jis tampa naujuoju popiežiumi. 

REKLAMA

Nuo tos akimirkos popiežius yra ne tik Katalikų Bažnyčios, bet ir mažiausios pasaulio valstybės – Vatikano – vadovas. 

Tada dekanas paklausia, kokiu vardu naujasis popiežius norėtų būti vadinamas ir žinomas visuomenei. Jonas yra populiariausias vardas popiežių istorijoje, jis buvo pasirinktas daugiau nei 20 kartų. 

Tada tradiciškai naujasis popiežius nuvedamas į nedidelę zakristiją už Siksto koplyčios Paskutiniojo teismo sienos. Ji kartais vadinama „ašarų kambariu“, nes sakoma, kad kai kurie naujai išrinkti popiežiai po išrinkimo čia pratrūko ašaromis. 

REKLAMA

Ten būdamas naujasis popiežius apsivelka tris sutanas ir gauna žvejo žiedą, o paskui grįžta į pagrindinę koplyčią ir priima kardinolų-rinkėjų padėkos maldas. 

Tuo metu suskamba varpai ir iš Siksto koplyčios kamino pakyla garsieji balti dūmai, pranešantys – išrinktas naujas popiežius. 

Paprastai per savaitę nuo išrinkimo Bažnyčia surengia inauguracines Mišias, kuriose dalyvauja valstybių vadovai ir visi kardinolai. Jos daugiau simbolinės, nes naujasis popiežius jau išrinktas, tačiau tai svarbus Katalikų bažnyčios atvirumo ir svarbos visame pasaulyje pareiškimas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų