• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gripo virusas šiemet itin agresyvus – serga gerokai daugiau žmonių, nei pernai, o ir komplikacijos dažnesnės. Tai patvirtina ir medikai. Gydytoja, žurnalistė Irena Pivoriūnienė sako, kad gripas yra pavojinga liga, galinti kainuoti gyvybę. Todėl būtina žinoti, ko imtis su ja susidūrus.

Gripo virusas šiemet itin agresyvus – serga gerokai daugiau žmonių, nei pernai, o ir komplikacijos dažnesnės. Tai patvirtina ir medikai. Gydytoja, žurnalistė Irena Pivoriūnienė sako, kad gripas yra pavojinga liga, galinti kainuoti gyvybę. Todėl būtina žinoti, ko imtis su ja susidūrus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Paaiškino, kaip gripas kelia grėsmę gyvybei

Gydytoja paaiškino, kaip veikia gripo virusas, patekęs į organizmą. „Gripo virusas patenka per kvėpavimo takus ir pradeda sparčiai daugintis. Šio proceso metu susidarę baltymai skatina gamintis toksinus, kurie sutrikdo kraujagyslių pralaidumą net smegenų, širdies, plaučių kraujagyslėse. Būtent šių organų komplikacijos pačios pavojingiausios gyvybei“, – įspėja medikė.

REKLAMA

Ji pabrėžė, kad pajutus gripo simtomus, būtina kreiptis į gydytojus. Savigyda čia nepadės, o tik prišauks komplikacijas.

Svarbiausias dalykas gydantis

Gydytoja aiškina jog virusas atidaro organizmo duris bakterijoms. Todėl gydytojai skiria antibiotikus, kurie šias bakterijas sunaikina. „Juos būtina vartoti taip, kaip nurodyta. Priešingu atveju ligos sukėlėjas nebus sunaikintas, tik kuriam laikui atsitrauks, lyg gavęs sprigtą. Jis atsigaus ir reikęs vėl gerti naują kursą antibiotikų, šį kartą jau kitų, nes pirmųjų jis jau nebebijos. Taigi pabaigti antibiotikų kursą, o ne numesti vos pasijutus geriau yra labai svarbu“, – sako gydytoja.

REKLAMA
REKLAMA

Gydantis antibiotikais svarbu nepamiršti gerųjų bakterijų ir vitaminų, kurie padės organizmui greičiau atgauti jėgas.

Gripas tik įsibėgėja - skiepytis dar nevėlu

Gydytoja sako, jog pati kasmet skiepijasi nuo gripo ir ragina kitus tai padaryti. Ji sako, kad dar nevėlu pasiskiepyti tiems, kurie to nepadarė. Tačiau imunitetas po skiepų susiformuoja per 2 savaites, todėl reikėtų paskubėti. „Mane prof. Saulius Čaplinskas patikino, kad sergamumas gripu tik įsibėgėja, taigi skiepytis dar tikrai per vėlu. Pamenu, žymus onkoimunologas Marius Strioga, paklaustas, ar skiepijasi nuo gripo, net pyktelėjo. Juk yra tiek mus supančių ligų, nuo kurių skiepų nėra, tad pasinaudoti galimybe ir apsisaugoti, kai tai padaryti įmanoma – išmintinga. Aš ir pati tapau išmintinga po vienos istorijos. Būdama konferencijoje Bulgarijoje užsikrėčiau gripu ir jau lėktuve pradėjau karščiuoti. Maskvoje buvo persėdimas, nusipirkau visų įmanomų vaistų nuo peršalimo. Vėliau stiuardesės girdė karšta arbata, nešė apklotus, nes šaltkrėtis buvo nepakenčiamas. Keikiau save, kad pražiopsojau skiepą nuo gripo“, – dalinasi patirtimi medikė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kaip neužsikrėsti ir neapkrėsti

Medikė sako labai pykstanti ant „pseudo didvyrių“, kurie sirgdami eina į darbą ir skleidžia virusą aplinkiniams. „Vieną kartą nusičiaudėję į aplinką paleidžiate iki 40 tūkst. lašelių, kuriuose taip pat yra ir virusų. Todėl čiaudėdami prisidenkite. O geriausia, sirgdami iš vis nekiškite nosies iš namų. Lietuvoje žmonės dar nelabai moka efektyviai laikytis profilaktinių priemonių. O štai, kai viešėjau Čikagoje, mačiau, kad prekybos centruose stovi cisternos su dezinfekuojančiu skysčiu ir popierinės servėtėlės, kad pirkėjas galėtų nusivalyti vežimėlio rankenas. Juk ant tokių vietų, kaip rankenos, virusas gali išgyventi iki 2 dienų“, – pasakoja I. Pivoriūnienė.

REKLAMA

Taip pat būtina kuo dažniau plauti rankas. Tai paprasta, nieko nekainuojanti ir efektyvi profilaktikos priemonė . Tie patys patarimai galioja ir lankantis ligoninėje, tačiau čia dar praverstų ir medicininė kaukė.

Imunitetą stiprina ir gera nuotaika

Ne tik siaučiant virusams, tačiau ir visus metus medikė rekomenduoja stiprinti organizmą kontrastiniu dušu, ryte išgerti karšto gėrimo su citrina, imbieru ir medumi, valgyti daug česnako.

REKLAMA

Gydytoja sako, kad šaltuoju metų laiku organizmas ir taip sunkiai dirba, kad atsilaikytų prieš jį puolančius virusus, todėl reikėtų jam netrugdyti alkoholio vartojimu, rūkymu ir papildomais stresais. „Stresas visų pirma kerta per antinksčius, išsiskiria hormonai, alinantys imuninę sistemą. Todėl gera nuotaika labai svarbi mūsų sveiktai. Fitoterapeutas Juozas Ruolia sako, kad po kvailų ginčų mūsų imuninė sistema nedirba 6 valandas. Todėl venkime konfliktų ir streso. Gydytojas iš Čikagos Jonas Adomavičius vis bardavo savo pacientus, sakydavo: „Mažiau rūpinkitės, kaip dirba utėlės žarnynas“. Tai reiškia, nesikiškite į kitų gyvenimą, nespręskite svetimų problemų ir būsite laimingesni. O kartu ir sveikesni. Tai ypač aktualu tiems, kurie dabar itin susirūpinę vieno politiko ir jo padėjėjos istorija“, – juokauja gydytoja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Po gripo būtinas dar vienas tyrimas

Itin jautrus organizmas būna vos persirgus gripu ar kita virusine liga, todėl jam reikalinga papildoma pagalba. „Gripas labai nualina organizmą. Po ligos rekomenduojama pasidaryti šlapimo tyrimą, nes pakitimai inkstuose klastingi – gali nieko neskaudėti, o pažeidimai gali būti jau padaryti. Taip pat svarbu padėti žarnyno veiklai gerosiomis bakterijomis. Jų galima nusipirkti vaistinėje arba rasti savo šaldytuve. Pavyzdžiui, raugintų kopūstų pavidalu. Ideali pagalba imunitetui po ligos – bičių duonelė. Ši gamtos dovana labai stiprina organizmą“, – sako I. Pivoriuniene. Gydytoja linki nepamiršti ir judėjimo, kuris itin svarbus gerai sveikatai palaikyti.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų