Feisbuko profilio įrašai „labai efektyviai leidžia numatyti diabetą ir psichinės sveikatos ligas – nerimą, depresiją ir psichozę“, rašoma tyrime. Tyrimas buvo paskelbtas birželio 19 dieną žurnale „PLOS One“, recenzuojamame atviros prieigos moksliniame žurnale, kuris leidžiamas nuo 2006 metų.
„Žmonių asmenybės, psichinė būklė, su sveikata susiję įpročiai – visa tai atsispindi socialiniuose tinkluose ir neabejotinai veikia mūsų sveikatą.“ – rašoma tyrime.
Jį atlikdami tyrėjai dalyvauti sutikusių pacientų elektronines sveikatos istorijas susiejo su jų socialiniais tinklais. Iš viso buvo ištirta 949 530 feisbuko įrašų iš 999 dalyvių, kurių įrašai buvo ilgesni nei 500 žodžių.
Tyrėjai nustatė kalbos ypatumus, kurie dažnai žymi tam tikroms diagnozėms būdingą elgesį ar simptomus. Pavyzdžiui, jei įraše buvo minimi žodžiai „gerti“, „girtas“ ar „butelis“, tekstas buvo priskiriamas nesaikingam alkoholio vartojimui.
Tačiau tyrime rašoma, kad įspėjamieji žodžiai nebūtinai yra priežasties ir pasekmės mechanizmai. Vis dėlto, socialinių tinklų tendencijos turi numatomąją vertę ir sveikatos apsaugos individualiam pritaikymui gali suteikti naujų galimybių.
Klausimai apie asmeninius duomenis
„Galimybė iš socialinių tinklų kalbos numatyti diagnozes lygiagrečiai kelia klausimus apie privatumą, informuotą sutikimą ir duomenų nuosavybę.“ – rašo mokslininkai.
Pastaraisiais metais feisbukas buvo kritikuojamas dėl privatumo procedūrų trūkumo. Technologijos milžinas 2018 metais uždirbo 56 milijardus JAV dolerių iš naudotojų stebėjimo ir jų duomenų teikimo specialiai pritaikytai reklamai.
Feisbuko vadovas Markas Zuckerbergas pripažino, kad kompanijoje yra buvę problemų dėl privatumo, įskaitant „Cambridge Analytica“ skandalą ir saugumo pažeidimą, kurio metu buvo pasiekta 50 milijonų profilių.
Kovo mėnesį Zuckerbergas atskleidė planus savo kompaniją paversti „privatumui daug dėmesio skiriančia“ platforma.