• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors už lango jau ruduo, veiklos darže ir sode – nors vežimu vežk. Nuimamas derlius, tvarkomi daržai ir šiltnamiai, o kai kuriuos darbus rudenį padaryti svarbu ir dėl to, kad kitas sezonas būtų sėkmingas ir derlingas.

Nors už lango jau ruduo, veiklos darže ir sode – nors vežimu vežk. Nuimamas derlius, tvarkomi daržai ir šiltnamiai, o kai kuriuos darbus rudenį padaryti svarbu ir dėl to, kad kitas sezonas būtų sėkmingas ir derlingas.

REKLAMA

Kokius darbus rudenį reikia atlikti sode, darže ir šiltnamyje, naujienų portalui tv3.lt pasakojo Vytauto Didžiojo universiteto Žemės ūkio akademijos Agronomijos fakulteto lektorė Aurelija Šaluchaitė.

Puikus metas genėti medžius

Pirmiausia, ruduo yra tinkamas metas rūpintis vaismedžiais, augančiais sode. Dabar tinkamas metas genėti medžius, išpjaustyti nudžiūvusias, sergančias medžių šakas, sako A. Šaluchaitė. Ji primena, kad žaizdas, likusias po genėjimo, būtina užtepti sodo tepalu.

„Nuėmus derlių nuo vaismedžių, lapams krentant, rudenį galima būtų atlikti purškimą 1 proc., o kartais ir 3 proc. vario sulfato skiediniu. Arba tai galima padaryti ankstyvą pavasarį prieš pumpurų brinkimą“, – pasakoja lektorė.

REKLAMA
REKLAMA

Ji priduria, kad rudeniniai darbai sode turi tam tikrų „subtilybių“, priklausomai nuo to, kas auga jūsų sode – vaismedžiai, vaiskrūmiai, braškės ar kiti augalai. Tačiau, kad ir kas auga sode, kelis dalykus padaryti būtina.

REKLAMA

„Svarbiausia yra sutvarkyti augalų liekanas. Nepamiršti ir piktžolių „patvarkyti“, nes ant jų taip pat žiemoja įvairūs kenksmingi organizmai, kurie kitais metais pridarys sodui bėdų“, – aiškina A. Šaluchaitė ir priduria, kad tai ne tik padės apsaugoti nuo įvairių ligų, bet ir džiugins akį, juk tvarkingas sodas atrodo žymiai estetiškiau.

Sugrėbkite lapus

Būtina sugrėbti ir nukritusius medžių lapus – nors pasirodo įvairių skatinimų juos palikti kaip mulčią ar trąšą, taip galite prisidaryti daugiau bėdų:

REKLAMA
REKLAMA

„Lapuose žiemoja daugelio sodo augalų grybinių ligų sukėlėjai. Kaip, pavyzdžiui, labai paplitusių ligų obuolių ir kriaušių rauples sukeliantys grybai žiemoja nukritusiuose lapuose.“

Specialistė primena, kad sugrėbti lapai jokiu būdu negali būti deginami. Verčiau juos kompostuoti, sluoksniuojant su žemėmis, durpėmis ar mėšlu.

Surinkite ir nukritusius bei ant žemės pūvančius vaisius – obuolius, kriaušes, slyvas ir kitus, nes juose taip pat gali peržiemoti kenksmingi organizmai. Pūvančius vaisius ir vaismedžių mumijas (rudojo puvinio paveiktus vaisius, likusius kabėti ant medžio ir išgarinusius drėgmę) galima giliai užkasti arba kompostuoti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Nepalikite augalų liekanų

Daržuose jau nuimamas derlius, į rūsius keliauja daržo karaliai moliūgai, bulvės, burokėliai, morkos. Besidžiaugiant derliumi, derėtų nepamiršti sutvarkyti to, kas liko po jo – augalų liekanos negali likti darže, kitu atveju, tai gali tapti ligų židiniu.

„Bendras principas panašus – sutvarkyti daržą: nuėmus derlių, pašalinti skirtingų daržovių augalų liekanas, nes būtent jose daugumoje atvejų išsilaiko ligų sukėlėjai ir kenkėjai.

REKLAMA

Išravėti piktžoles – jose taip pat gali peržiemoti įvairūs kenksmingi organizmai. Taip bus sumažintas infekcinis fonas naujam sezonui“, – pataria specialistė.

Baigiasi ir daržovių, auginamų šiltnamyje, sezonas, naktys jau per šaltos, dienomis taip pat nelepina saulė. Tad metas pradėti tvarkyti šiltnamį, ruošti jį kitam sezonui.

Šiltnamyje, kaip ir darže, negali likti daržovių liekanų – jas būtina pašalinti iš šiltnamio ir sunaikinti. Jie gali keliauti į žaliąsias atliekas ar kompostą.

REKLAMA

Reikalinga šiltnamio dezinfekcija

Be to, jei norite, kad kitąmet šiltnamyje auginamų augalų derlius nudžiugintų, puikus metas atnaujinti šiltnamio dirvožemį.

„Labai gerai būtų pakeisti viršutinį žemės sluoksnį, apie 5 centimetrus, nes būtent jame gali išsilaikyti daugiausia kenksmingų organizmų. Taip pat, jei yra galimybės, atlikti šiltnamio dezinfekciją siera – yra parduodamos sieros trinkelės, kuriose siera deginama“, – rudens darbus šiltnamyje vardija A. Šaluchaitė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei pasirenkate dezinfekuoti šiltnamį naudojant sieros trinkeles, yra keletas svarbių dalykų, kuriuos būtina žinoti, kad dezinfekcija būtų sėkminga ir nepakenktų:

„Šiuo atveju šiltnamis turi būti sandarus, kad degant sierai išsiskyręs sieros dioksidas jame ir liktų. Ir jokiais būdais į jį neiti, kol siera nesudegs ir po to šiltnamis gerai neišvėdinamas. Sieros dioksidas yra toksiškas žmogui. Būtina laikytis instrukcijos, kuri pateikiama prie produkto.“

Ji taip pat priduria, kad jei šiltnamis turi metalines konstrukcijas, reikėtų būti atsargesniems. Sieros dioksido dujos paskatina koroziją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų