Šeštadienį per iškilmingą renginį, pasižymintį daugiau nei tūkstantį metų puoselėjamomis giliomis tradicijomis, simbolika ir pompastika, bet pritaikytą XXI amžiui, Karolis III buvo karūnuotas Jungtinės Karalystės ir dar 14 Sandraugos šalių monarchu, o karaliene tapo jo žmona Camilla.
Prezidento ir pirmosios ponios dalyvavimas
Dar prieš savaitę apie Lietuvos prezidento Gitano Nausėdos ir jo žmonos Dianos išvykimą į karūnavimo ceremoniją Jungtinėje Karalystėje informavo prezidentūros kanceliarija. Penktadienį įvyko karaliaus Karolio III oficialus valstybių vadovų priėmimas Bakingamo rūmuose, o šeštadienį – karūnavimo ceremonija Vestminsterio abatijoje.
Įspūdžiais po karaliaus Karolio III karūnavimo iškilmių socialiniuose tinkluose pasidalino ir pats prezidentas.
„Šiandien su Diana dalyvavome Karaliaus Karolio III ir Karalienės Kamilos karūnavimo ceremonijoje. Britų karališkoji šeima visada buvo stabilumo simbolis tarptautinėje politikoje, išsiskiriantis tvirtu vertybiniu pamatu.
Tikiu, kad Karalius Karolis III, kaip ir velionė Karalienė Elžbieta II, sieks puoselėti ryšius su Lietuva, o mūsų šalys ir toliau sėkmingai bendradarbiaus įveikdamos transatlantinei erdvei kylančius saugumo iššūkius ir grėsmes“, – feisbuke rašė G. Nausėda.
Stiliaus protokolas ir įžvalgos
Karūnavimo ceremonijos iškilmėms prezidentas su pirmąją šalies ponia turėjo laikytis griežto karališkųjų rūmų aprangos etiketo protokolo. G. Nausėda vilkėjo smokingą su žaliu languotu kaklaraiščiu, o tuo tarpu jo žmona Diana pasipuošė pilkos spalvos kostiumėliu, kurį pabrėžė stiliaus akcentas – šviesios spalvos skrybėlė.
Komentuodama pirmosios ponios įvaizdį karūnavimo ceremonijos dieną, stilistė Marija Palaikytė teigia, kad įvaizdis, kuriam buvo pasirinktas pilkos spalvos kostiumėlis ir galvą dengianti skrybėlė, reikalaujamo protokolo prasme buvo teisingas.
„Karūnavimo ceremonijai svečių buvo prašyta nepersistengti su pertekliniu puošnumu, išlaikyti nuosaikų protokolinį stilių, tad mūsų pirmosios ponios pasirinkimas buvo teisingas. Be abejo, iš svečių buvo tikimasi ir galvos apdangalų.
Panašaus tipo renginiuose yra gana dažnai priimta derinį monochrominį derinį – suknelę ir viršutinį drabužį, kuris tarsi tampa suknelės dalimi, parinkus tą pačią spalvą, audinį.
Vis dėlto, manau, kad silpnoji ceremonijos įvaizdžio dalis buvo būtent tai, kokį galvos apdangalą pasirinko pirmoji ponia. Čia galima įžvelgti ir faktą, kad Lietuvoje neturime gilių tradicijų kalbant apie galvos apdangalus, todėl kitaip sakant, šioje srityje yra dar kur pasitempti, tobulėti“, – dalinasi įžvalgomis stilistė.
Anot M. Palaikytės būtent tokios skrybėlaitės pasirinkimas ne pabrėžė, o kaip tik susilpnino visą derinio rezultatą. Pasiteiravus, ką jos nuomone būtų reikėję pakeisti, kad rezultatas būtų sėkmingesnis, Marija įvardija galvos apdangalo stilių:
„Kokia skrybėlaitė galėjo būti – labai daug įvairių pasirinkimų. Buvo galima atkartoti tą pačią aprangos derinio spalvą ir renkantis galvos apdangalą. Šiuo atveju būtent tai būčiau siūliusi ir padaryti – rengtis vienspalvį monochrominį derinį, kuris būtų išpildytas nuo galvos iki kojų. Be to, kadangi pats pirmosios ponios drabužių derinys buvo labai griežtas, tai stilistiškai galvos apdangalas galėjo pratęsti derinio nuotaiką, temą. Žvelgiant į dabartinį rezultatą šiuo atveju yra matomas labai ryškus kontrastas.“
Tačiau stilistine prasme, Marija Palaikytė negaili poniai Dianai Nausėdienei pagyrų už penktadienio dienos įvaizdį ir pasirinktą melsvą dviejų dalių kostiumėlio derinį.
„Manau, kad pirmosios dienos kostiumėlio derinys buvo vienas sėkmingiausių pirmosios ponios pasirinktų įvaizdžių vizito metu. Puikus pasirinkimas ir dėl kostiumėlio silueto, ir dėl audinio, ir spalvos, ir apskritai viso derinio išbaigtumo su bateliais. Komentuojant šį derinį skiriu nuoširdžiausius komplimentus“, – negailėjo gražių žodžių stilistė.
Pasiteiravus, kokiomis įžvalgomis gali pasidalinti komentuodama prezidento Gitano Nausėdos pasirinkimą kostiumą pagyvinti žaliu languotu kaklaraiščiu bei įsegtu vyčio ženkliuku, M. Palaikytė taip pat teigia, kad toks pasirinkimas karūnavimo ceremonijai atitinka karališką protokolą:
„Taip pat labai sveikintinas ir vyčio simbolio panaudojimas aprangoje. Politikų apranga yra ne tik pasirinkimas pagal protokolą ar individualų stilių, tačiau ir labai stipri komunikacijos priemonė. Apranga reikia ne tik parodyti pagarbą renginiui, tačiau ir reprezentuoti savo šalį ir jos identitetą per tam tikras simbolines detales. Tad vyčio panaudojimas – labai sveikintinas.
Taip pat puikus pasirinkimas dėl kaklaraiščio spalvos, kad šis neatkartoja pirmosios ponios įvaizdžio spalvų. Bendras įvaizdis ir poros harmonija yra taip pat yra labai svarbus, tačiau jie neturėtų atkartoti vienas kito identiškomis detalėmis ar spalvomis, todėl šiuo atveju žalios spalvos kaklaraiščio pasirinkimas yra net labai sveikintinas.“