Kreipdamasi į susirinkusius pirmoji ponia pabrėžė, jog šiandien, minint Motinos dieną, labai svarbu prisiminti ir palaikyti ne tik mylinčias, bet ir kenčiančias mamas. „Žiaurumai, kuriuos patiria Ukrainos motinos, yra sunkiai suvokiami. Jų sūnūs ir dukros didvyriškai gina savo Tėvynę. Daugybė Ukrainos civilių, moterų ir vaikų, tapo šio žiauraus, beprasmio karo aukomis. Daugybei teko ieškotis pastogės svetur, kai jų namus sugriovė rusiškos raketos“, - sakė D. Nausėdienė.
Jos žodžiais, nuo pirmųjų karo dienų Lietuva stengiasi padėti Ukrainai. Lietuvos ir Ukrainos pirmųjų ponių iniciatyva praėjusių metų birželį Vilniuje duris atvėrė Ukrainos centras, tapęs saugia užuovėja karo pabėgėliams.
„Tai vieta, kur nuo karo baisumų pabėgę žmonės gali tiesiog pabūti kartu. Rasti patarimų, pagalbos, įsitraukti į kultūrinę veiklą, saugoti savo tautinį identitetą, kuris yra vienas svarbiausių Rusijos agresijos taikinių. Centras tapo ramybės uostu vaikams, jaunuoliams, moterims, kuriame jie visada laukiami ir šiltai priimami. Per visą Ukrainos centro veiklos laikotarpį čia apsilankė daugiau nei 19 tūkstančių karo pabėgėlių“, - kalbėjo pirmoji ponia.
Jos teigimu, karas paliko gilių randų Ukrainos žmonių gyvenime. Emocinės žaizdos, kurias jie atsineša į Ukrainos centrą, yra tokios pat gilios, kaip ir paliktos Ukrainos karių, gydomų Lietuvos ligoninėse, kūnuose. Ukrainos centre be viso kito padedama įveikti psichologines ir emocines traumas – tokia pagalba čia suteikta jau daugiau nei 2000 Ukrainos žmonių, o poreikis tik auga.
„Ukrainos centras Vilniuje plečia savo veiklas. Tikime, kad mūsų bendros pastangos palengvinti ukrainiečių gyvenimą laikino prieglobsčio šalyje, jų neformalusis švietimas, pagalba išsaugoti ir turtinti Ukrainos kultūros paveldą pasitarnaus mūsų sesės Ukrainos labui. Kai Ukraina laimės šį baisų karą, kai jos žmonės galės grįžti į savo šalį, jie ne tik ją atstatys, bet ir sukurs europietišką, modernią, laisvės ir demokratijos principais, teisės viršenybe besivadovaujančią visuomenę ir sėkmingą, veržlią valstybę“, - teigė D. Nausėdienė.
Jaunieji ukrainiečiai Ukrainos centre turi galimybę ne tik gauti psichologinę ir socialinę pagalbą, neformaliojo švietimo paslaugas, bet ir diskutuoti su politikais, diplomatais apie europines vertybes, demokratiją. Jau keletas tūkstančių ukrainiečių mokosi lietuvių kalbos. Centras prisideda prie tarptautinių konferencijų organizavimo, kartu su Vytauto Didžiojo universitetu tiria ukrainiečių poreikius Lietuvoje, telkia į bendras veiklas karo pabėgėlius, apsigyvenusius ne tik Vilniuje, bet ir šalies regionuose. Centras prisideda prie Ukrainos kultūros sklaidos tiek Lietuvoje, tiek pasaulyje, tampa geruoju kultūrinės diplomatijos pavyzdžiu. Centre jau lankėsi ne tik Ukrainos Rados Pirmininkas, bet ir Sakartvelo Prezidentė, Belgijos Karalienė ir kiti aukšti Europos politikai, ministrai, diplomatai.
Pirmoji ponia taip pat priminė, jog gegužės 5-ąją buvo paminėta Europos savarankiško gyvenimo dieną, atkreipianti dėmesį į kliūtis, kurios trukdo žmonėms gyventi savarankiškai.
„Kai augini vaiką su negalia, savarankiškumas, deja, nėra savaime suprantamas. Tai, kas daugeliui mūsų yra kasdienybės smulkmena, šioms mamoms, o ir visai šeimai, tampa iššūkiu, reikalaujančiu ne tik asmeninių pastangų, bet neretai ir nemenkų finansinių išteklių. Padėkime šioms šeimoms. Bendruomenės stiprybė yra dėmesys kiekvienam jos nariui“, - sakė D. Nausėdienė.
Pirmoji ponia akcentavo, jog bendraujant su mamomis, auginančiomis vaikus su negalia, su nuo karo bėgančiomis ukrainietėmis mamomis, tampa akivaizdu, kiek negandų, sunkumų ir iššūkių gali įveikti mamų meilė. Pasak jos, su šalia esančių žmonių ir bendruomenės pagalba joms būtų lengviau, jos galėtų dar daugiau. Tokia parama yra galimybė kiekvienam mūsų paliudyti meilę savo artimui, suteikti pagalbą žmogui, kuris jos stokoja.