„Jei lygintume įprastas ir elektronines cigaretes, abiejuose variantuose yra nikotino, kuris ir sukelia priklausomybę, todėl teigti, kad pastarasis pasirinkimas nekelia priklausomybės, negalime. Visgi, rūkant paprastą cigaretę mes tiesiogiai matome kiekį, kiek surūkome, kada cigaretė pasibaigia, tačiau su elektroninėmis dažnai būna perdozuojama.
Nors jose yra nikotino, dūmai nėra nemalonaus kvapo, galime rinktis įvairiausius skonius, todėl žmonės net ima nejausti, kaip dažnai ir kokiais kiekiais jie pradeda rūkyti. Taigi, ne tik mano, tačiau bendra Europos pulmonologų nuomonė yra tokia, kad rūkant elektronines cigaretes nikotino dozė gaunama gerokai didesnė, nei renkantis įprastas cigaretes“, – sako Indrė Plėštytė-Būtienė.
Elektroninių cigarečių dūmų poveikis aplinkiniams
Specialistė įvardina, kad taip pat dar viena priežastis, kodėl pasirenkant elektronines cigaretes surūkoma gerokai daugiau, yra socialinis rūkymas.
„Rūkant paprastas cigaretes, pavyzdžiui, pietų ar kavos pertraukėlių metu, būtina išeiti į lauką, o šaltis, lietingas oras neretai nuo to atgraso. Renkantis elektronines cigaretes šios problemos nebelieka, jos taip neapriboja žmogaus, todėl, vėlgi, rūkymas tik dažnėja“, – teigia gydytoja.
Pasyvaus rūkymo, kuomet kvėpuojama įprastų cigarečių dūmais užterštu oru, žala neabejojama. Tokiu būdu dervos tiek vaikams, tiek suaugusiems patenka į plaučius, o galimos to pasekmės – plaučių vėžys ar kitos kvėpavimo takų ligos. Visgi, dažnai diskutuojama būtent apie elektroninių cigarečių dūmų poveikį aplinkiniams, kuomet neretai galima išgirsti nuomones, jog tai nėra kenksminga.
„Šiuo metu yra itin daug atliekama tyrimų ir bandoma išsiaiškinti, kokia yra elektroninių cigarečių dūmų sudėtis. Vis dėlto, nereikėtų būti naiviems, kad tai tik vandens garai. Tikiu, kad ateityje bus kur kas daugiau tyrimų, atskleidžiančių tikrąją elektroninių cigarečių žalą ir nekeltų nuostabos tai, jei pasirodytų, kad įkvepiamos dar nuodingesnes medžiagos, nei rūkant įprastas cigaretes“, – kalba pašnekovė.
Neatskleidžiama elektroninių cigarečių skysčio sudėtis
Tik prasidėjus tabako pramonei, pradžioje niekas nekalbėjo apie paprastų cigarečių keliamą pavojų, kadangi tam trūko įrodymų. Vis dėlto, vėliau, kuomet žmonės sparčiai ėmė sirgti onkologinėmis ligomis, nusinešančiomis daugybę gyvybių, buvo atsigręžta į cigaretes. Pulmonologės manymu, šiandien gali būti daroma ta pati klaida dėl elektroninių cigarečių.
„Manau, kad šiandien gali būti klystama toje pačioje vietoje, kuomet nepatikrinus, visko neištyrus, teigiama, kad elektroninės cigaretės kenkia mažiau arba, pavyzdžiui, nėra pavojingos aplinkiniams, tačiau daugumai atrodo, kad jei niekas neištyrė, vartoti galima.
Elektroninėse cigaretėse yra ne tik nikotino, tačiau ir kvapiųjų, skonį suteikiančių medžiagų, o tai yra chemija, kurią įkvepiame į plaučius.
Mūsų kvėpavimo sistema tikrai nėra prisitaikiusi nei prie kvapiųjų medžiagų, nei prie nikotino.
Taip pat nuolat vyksta diskusijos apie tai, kokios konkrečios medžiagos slepiasi elektroninių cigarečių skystyje, kad jis išliktų stabilus, kvapnus, o gamintojai, deja, to kol kas neatskleidžia“, – pasakoja Indrė Plėštytė-Būtienė.
Specialistė taip pat akcentuoja, jog tarp šiandienos paauglių elektroninės cigaretės yra itin populiarios, o aplinkinių tolerancija stebinanti.
Daugeliui įprasta, jog pastebėjus vaiką ar jaunuolį su paprasta cigarete rankoje tuoj pat reaguojama ir pranešama tėvams, tačiau į elektronines cigaretes visuomenė nekreipia dėmesio. Šiandien daugelis ima manyti, kad elektroninė cigaretė – sveikas rūkymas ir šį žalingą įprotį imama toleruoti.