Šiandien, remiantis įvairiais moksliniais tyrimais įrodyta, jog kaljano rūkymas gali sukelti tokias pat ligas, priklausomybę nikotonui ir kitus sveikatos negalavimus, kaip ir cigarečių rūkymas.
Infekcinių ligų pavojus
Apie kaljano žalą kalbama retai, todėl gydytojos pateikiami faktai apie šį žalingą įprotį gali gerokai nustebinti ne vieną. Pavyzdžiui, ar galėjote įsivaizduoti, kad kaljano dūmuose yra apie 70 skirtingų toksinių, kancerogeninių, vėžį sukeliančių medžiagų?
„Rūkantys kaljaną rizikuoja susirgti tomis pačiomis ligomis, kaip ir rūkantys įprastas cigaretes. Burnos, plaučių, skrandžio, stemplės vėžys gali būti rūkymo pasekmės. Taip pat gresia ir nevaisingumas, impotencija, kiti plaučių funkcijos sutrikimai“, – įvardina medikė.
Nors kaljano rūkymo procesas draugų kompanijoje gali pasirodyti itin smagi pramoga, tokiu būdu, pasak gydytojos, rizikuojama susirinkti visą puokštę ligų.
„Juk daug ligų, pavyzdžiui, pūslelinė, tuberkuliozė plinta per seiles. Be to, jei naudojatės kaljanu baruose ar kavinėse, nesate garantuoti, kad jie yra kruopščiai išvalomi ir tokiu būdu taip pat didėja infekcinių ligų rizika“, – perspėja Viktorija Andrejevaitė.
Kas sukelia galvos svaigulį rūkant?
Teigiama, kad 45 minučių trukmės kaljano rūkymas prilygsta 50 surūkytų tabako cigarečių ir, pasirodo, tie, kurie tikina, kad kaljanas nekelia priklausomybės, labai klysta.
Gydytoja aiškina, kad rūkant kaljaną vartojamas tas pats priklausomybę keliantis nikotinas, kuris randamas ir tabako gaminiuose. Taip pat reikėtų neužmiršti dūmų, kurių rūkant kaljaną į plaučius patenka kur kas daugiau, nei rūkant cigaretes.
Tabakas kaljanuose, atvirkščiai nei cigaretėse, nedega, o smilksta ir tokiu būdu išsiskiria dūmų, garų ir anglies dioksido mišinys, kuris ir sukelia galvos svaigulį.
„Kalbama, kad šiandien yra ir naujų kaljano rūkymo formų, kada vykstant kaitinimui mažiau išgaunama smalkių. Vis dėlto, tyrimų ir informacijos apie mažesnę naujų kaljanų žalą sveikatai mažai, todėl teigti, kad jie yra ne tokie kenksmingi, negalima“, – sako pašnekovė.
Specialistė pabrėžia besilaikanti nuomonės, kad nėra saugios tabako rūkymo formos, kadangi nikotinas sukelia psichologinę ir fiziologinę priklausomybę, kurios gydymui reikalingi vaistai bei psichoterapija.
„Būtina įsidėmėti, kad antrinis arba, kitaip vadinamas, pasyvus rūkymas, kada esama šalia rūkančių kaljaną arba cigaretes, gali daryti tokią pačią žalą sveikatai, kaip ir rūkant, todėl raginu saugoti savo sveikatą ir vengti šių žalingų įpročių savo aplinkoje“, – atkreipia dėmesį Viktorija Andrejevaitė.