J. Parnarauskienė pasakojo, kad lietuviai nuo seno žinomi kaip vaišinga tauta, o pagrindinis švenčių atributas – milžiniški kiekiai maisto. Šios tendencijos nesikeičia ir dabar: „Daugelis švenčių ir toliau siejama su maistu, o kartais net ir dideliu maisto kiekiu“, – sakė gydytoja.
Pasak jos, žmogaus sotumo pojūčiai reguliuojami keliais būdais. Vienas iš jų susijęs su virškinamojo trakto pokyčiais pavalgius: „Skrandžio prisipildymas, padidėjęs gliukozės ir kitų reguliuojančių medžiagų (hormonų) kiekis ar pakitęs santykis kraujyje. Šis kelias yra susijęs maistu, kaip su organizmo aprūpinimu maistinėmis medžiagomis, kad išgyventų. Antrasis mechanizmas yra susijęs su pasitenkinimo/nepasitenkinimo pajautimu. Ir būtent tai daugiausiai siejama su mūsų emocijomis“, – pasakojo dietologė.
Kodėl persivalgę taip aptingstame?
Neretai persivalgius norisi prigulti ir pailsėti. Gydytoja atskleidė, kodėl tai vyksta: „Staigus vienu metu suvartojamas per didelis maisto kiekis sukelia fiziologinius organizmo pokyčius – žarnynas turi būti aprūpintas didesniu kraujo kiekiu, todėl kituose organuose kraujotaka šiek tiek sulėtėja, todėl yra jaučiamas mieguistumas, tingumas.“
Dietologė taip pat pasakojo, kad persivalgymas gali šiek tiek sutrikdyti ir širdies veiklą – dėl kraujo persiskirstymo širdis turi dažniau arba stipriau susitraukti, kad visas organizmas būtų aprūpinamas krauju.
Žinoma, didžiausias darbas tenka virškinimo sistemai. Pasak J. Parnarauskienės, maistas neužtektinai sumaišomas su skrandžio sultimis, nes perpildytas skrandis negali normaliai susitraukinėti, o tai apsunkina maisto virškinimą ir pasišalinimą iš skrandžio. Būtent dėl to persivalgę sunkumą jaučiate itin ilgai.
Persivalgymas gali sukelti ir rimtų problemų
Gydytoja pasakojo, kad dažniausiai vienkartinis šventinis persivalgymas didesnių problemų sukelti neturėtų, tačiau maisto kiekį riboti reikia. „Jei šventės yra per dažnos arba įprotis suvalgyti didesnius, negu reiktų, maisto kiekius, tampa įpročiu, tai gali sukelti ilgalaikes pasekmes“, – įspėjo J. Parnarauskienė.
„Esant dideliam maisto kiekiui kasa taip pat turi išskirti ir didesnį virškinimo fermentų kiekį, todėl pavalgius ypač daug riebalų turinčio maisto dažnai vystosi kasos uždegimas – pankreatitas. Tai ūminė būklė, reikalaujanti skubios pagalbos. Kai maistas suvirškinamas ir maistinės medžiagos patenka į kraujotaką, didelis krūvis tenka kepenims ir kasos daliai, kuri atsakinga už insulino, hormono, kuris mažina gliukozės kiekį kraujyje, gamybą“ , – sakė J. Parnarauskienė.
Gydytoja pasakojo, kad dažnas persivalgymas siejamas su skrandžio pažeidimu gastroezofaginiu refliuksu – dėl perpildyto skrandžio maistas patenka atgal į stemplę. Taip pat dažnas persivalgymas padidina riziką susirgti gastritu, kasos uždegimu, cukriniu diabetu, padidėja kepenų suriebėjimo rizika.
Žinoma, dėl dažno persivalgymo gali vystytis ir nutukimas, tačiau neretai po švenčių susiduriame ir su nemaloniomis psichologinėmis pasekmėmis. „Po teigiamų emocijų, siejamų su šventinių džiaugsmu, gali aplankyti kaltės jausmas, sumažėjęs savęs vertinimas dėl negalėjimo savęs kontroliuoti“, – pasakojo dietologė.
Kaip išvengti persivalgymo?
Didžiausią dėmesį turėtų atkreipti žmogus, ruošiantis vaišes. Jei ant stalo nebus daug maisto, ir suvalgysime jo mažiau. Gydytojos teigimu, normali maisto porcija vienam suaugusiam žmogui yra 400 g. dydžio.
Taip pat dažnai pastebimas skatinimas valgyti. „Dažniausiai būna per didelis maisto kiekis, kurį paskui šeimininkės vis prašo suvalgyti, kad nereiktų išmesti ar valgyti dar ir kitą dieną“, – sakė gydytoja. Paruošę normalų maisto kiekį neturėsite jo valgyti per prievartą ar švaistyti maisto jį išmesdami.
Gydytoja taip pat priminė, kad valgyti reikia mažais kąsneliais ir neskubėti – maistu reikia pasimėgauti. Neužmirškite ir gerti vandens. Taip pat ji rekomendavo dėvėti labiau aptemptus drabužius. Taip greičiau pajusite sotumo jausmą, o jei atsiranda poreikis atlaisvinti diržą, žinokite, kad suvalgėte pakankamai.
Ką daryti, jei persivalgymo išvengti nepavyko?
Gydytoja taip pat priminė, kad vienas pavojingiausių derinių yra riebus maistas ir alkoholiniai, o ypač gazuoti alkoholiniai gėrimai, todėl stenkitės išvengti šio derinio, nepaisant to, ar švenčiate, ar ne.
Jei žinote, kad valgysite daugiau, nei įprasta, J. Parnarauskienė patarė vaistų, gerinančių virškinimą, išgerti dar prieš maisto vartojimą.
„Fermentiniai preparatai, vartojami po gausaus valgio, ypač jei vartojami praėjus daugiau nei 30 min. po valgymo, nėra veiksmingi. Geriausiai juos išgerti prieš valgį, jei jau nusimato didelis maisto kiekio suvartojimas.“
Taip pat, nors ir jaučiatės apsunkę ar mieguisti, geriausia po persivalgymo ne prigulti, o lengvai pasivaikščioti. Pasak gydytojos, tai skatina virškinamojo trakto judesius ir greitesnį suvalgyto maisto slinkimą žarnynu.
„O geriausias metodas yra laikas, tad net ir šventinėmis dienomis tarp valgymų turėtų būti bent 3 val. laiko tarpai“, – taip pat priminė gydytoja.