„Labai retai iš pacientų tenka girdėti klausimų apie pneumokoką ar vakcinas nuo jo. Turbūt didžiausia problema – bendras informacijos trūkumas, kokios yra grėsmės ir apsisaugojimo priemonės. Turėtume kelti susirūpinimą pneumokokų sukeltos pneumonijos tema, išsiaiškinti, ar vyresni artimieji yra pasiskiepiję, nes šios infekcijos pasekmės yra liūdnos, tačiau jų galima išvengti“, - sako doc. G. Urbonas.
Pneumokoką „aktyvuoja“ kiti virusai
Gydytojo teigimu, daug žmonių „nešiojasi“ pneumokoko bakteriją savo nosiaryklėje, gleivinės paviršiuje. Kol ji nėra pažeista, bakterinė infekcija nesivysto ir žmogus nesuserga. Tačiau didžiausia rizika kyla peršalimo sezono laikotarpiu, kurio metu plintančios peršalimo ligos, gripo ir COVID-19 virusai alina žmogaus imuninę sistemą, rašoma pranešime spaudai.
„Susirgus virusine viršutinių kvėpavimo takų infekcija, organizmo gynybinės funkcijos silpnėja. Todėl natūraliai žmogaus nosiaryklėje gyvenančios bakterijos, tokios kaip pneumokokas, gali lengviau patekti į gilesnius audinius – pavyzdžiui, plaučius, – ir ten sukelti bakterinę infekciją, kuri gali nulemti kvėpavimo funkcijos nepakankamumą ir net mirtį“, - aiškina doc. G. Urbonas.
Susirgus gali būti jaučiamas karščiavimas, nuovargis, sunkumo krūtinėje jausmas, pasireiškia kosulys ir skrepliavimas. Gydytojas primena, kad svarbiausia tuomet nedelsiant kreiptis į gydymo įstaigą ir laiku pradėti antibiotikų terapiją.
„Pneumonijos gydymo privalumas yra tas, kad pneumokoko bakteriją veikia antibiotikai. Tačiau labai svarbu gydymą pradėti kuo anksčiau, nes kuo infekcija mažiau išplitusi, tuo geresni gydymo rezultatai. Bet jei spėja išsivystyti kvėpavimo nepakankamumo simptomai ar užkratas patenka į kraują ir kitus organus, padėti pacientui jau sunku“, - sako gydytojas.
Grėsmę suvokiantys pacientai supranta ir prevencijos svarbą
Pasak gydytojo, vienintelė priemonė apsisaugoti nuo pneumokokinės infekcijos ir jos sukeliamų komplikacijų yra skiepai.
„Dvejojančius noriu patikinti, kad Lietuvoje naudojamos vakcinos yra patikrintos ir saugios. O jei po injekcijos jaučiami trumpi negalavimai, tokie kaip injekcijos vietos paraudimas, patinimas ar nedidelis karščiavimas, tai yra normalu, nes organizmas taip reaguoja ir mokosi gintis. Tačiau reikia pridurti, kad skiepai apsaugo nuo pneumokoko, o ne paties plaučių uždegimo, nes jį sukelti gali ir kitos bakterijos“, - aiškina gydytojas.
Lietuvoje yra prieinamos dvi vakcinos nuo pneumokokinės infekcijos – konjuguota ir polisacharidinė. Gydytojo teigimu, konjuguota vakcina geriau tinka vaikų populiacijai, nes sukuria ilgesnį imunitetą prieš pneumokoką. Tuo tarpu vyresniems nei 65 metų amžiaus ar kitoms rizikos grupėms priklausantiems žmonėms rekomenduojama pasiskiepyti polisacharidine vakcina, kuri turi beveik dvigubai platesnį poveikį ir saugo net nuo 23 pavojingų pneumokoko serotipų. Sveikų suaugusių asmenų įprastai revakcinuoti nereikia. Revakcinacijos poreikis gali būti svarstomas tiems asmenims, kuriems yra padidėjusi sunkios pneumokokinės infekcijos pasireiškimo rizika.
„Pneumokokas yra nevienalytė bakterija, lyginant su, pvz., tymais, raudonuke ar stablige, turinčiomis po vieną konkretų sukėlėją ir prieš kiekvieną iš jų ilgalaikį imunitetą sukuriančias vakcinas. Tačiau pneumokoko serotipų yra daug, o vakcinas šiuo metu turime dvi: konjuguotą, kuri saugo nuo 13 šios bakterijos porūšių arba 29 proc. pneumokoko sukeliamų pneumonijos atvejų, ir polisacharidinę, kuri apgina nuo 23 pavojingiausių serotipų arba 73 proc. pneumokoko sąlygotų infekcijų. Taigi norint maksimaliai sumažinti riziką, net ir jau paskiepytiems 13-valente pneumokoko vakcina vyresnio amžiaus asmenims aš siūlyčiau skiepytis ir 23-valente polisacharidine vakcina“, - teigia doc. G. Urbonas.
Gydytojas sako pastebintis didėjantį žmonių sąmoningumą ir norą pasiskiepyti nuo pneumokoko siaučiant COVID-19 pandemijai.
„Labai tikiuosi, kad šis suvokimas tik augs, nes kuo daugiau žmonių yra paskiepijami, tuo didesnė nauda ne tik pačiam pacientui, bet ir visuomenei bei sveikatos priežiūros įstaigoms. Apie tai nebuvo garsiai kalbama jau ilgai, o pandemija vėl iškėlė šį klausimą, kas yra labai svarbu ir gali duoti ilgalaikės naudos“, - mano gydytojas.