Vienas tokių vaistų – visiems gerai žinomas paracetamolis, slopinantis karščiavimą, mažinantis vidutinį ir sunkų skausmą.
Visgi suvartojus per didelę jo dozę galima apsinuodyti ir dėl to atsirasti rimtų kepenų pažeidimų. Vartojant alkoholį arba sergant kepenų ligomis net ir gydomoji paracetamolio dozė gali sukelti sveikatos sutrikimų.
Įspėjama, kad pavojinga kelias dienas iš eilės suvartoti maksimalią vaisto dozę.
Apsinuodijimo simptomai
Pirmąją apsinuodijimo parą gali nebūti jokių simptomų ar atsirasti silpnumas, pykinimas, vėmimas.
Antrąją parą būklė gali (apgaulingai) pagerėti: išnyksta pykinimas, padidėja aktyvumas, atsiranda apetitas. Tačiau realybė ta, kad kepenų funkcija tuo metu trinka.
Trečiąją parą žmogus būklė vėl blogėja – prasideda vėmimas, atsiranda gelta, skausmas kepenų srityje, mieguistumas, sujaudinimas.
Ką daryti apsinuodijus?
Jei išgėrėte didesnį paracetamolio kiekį nei rekomenduojama, būtina kreiptis į gydytoją arba pasitarti su Farmakologinio budrumo ir apsinuodijimų skyriaus specialistu telefonu (8-5) 236 20 52
Specialistai primena, kad vienu metu galima gerti tik vieną vaistą, kurio sudėtyje yra paracetamolio. Atkreipiamas dėmesys, kad įvairių tablečių, kapsulių, miltukų geriamajam tirpalui paruošti, geriamųjų suspensijų, žvakučių ir panašių preparatų sudėtyje būna paracetamolio.
Todėl būtina atidžiai perskaityti pakuotės lapelį, vaisto sudėtį. Jei pakuotės lapelio po ranka nėra, tą galima padaryti VVKT puslapyje.
Portalas tv3.lr primena rašęs ir apie kitų vaistų nuo peršalimo keliamus pavojus sveikatai.