Naujienų portalui tv3.lt moteris teigė jau matanti progresą, kurį duoda gydymas, tačiau niekada nė nesitikėjo, kad erkių platinamų ligų pavojai tokie realūs. Juolab, kad pati nejautė Laimo ligai būdingų simptomų.
Audronė pasakoja neradusi nei įsisiurbusios erkės, nei pastebėjusi Laimo ligai būdingą raudoną dėmę – ją paprasčiausiai ėmė kankinti nepaaiškinamas nuovargis.
„Gyvenu ketvirtame aukšte, sename name su labai stačiais laiptais. Nebegalėjau užlipti į savo butą. Anksčiau neturėjau jokių problemų, užbėgdavau ir tiek. Paskui prireikdavo sustoti ir pailsėti“, – prisimena ji.
Prastėjančią situaciją išdavė pasikeitusi eisena
Vis tik, kyla įtarimų, kad nuovargis galėjo būti Laimo ligos pasekmė. Kaip paaiškėjo pažvelgus į tyrimų rezultatus, liga buvo įsisenėjusi ir užleista:
„Beveik metus gyvenau su skausmu, su migrenos baime. Vėliau, maždaug pavasarį, ėmė trikti mano eisena. Man net į galvą nešovė, kad tai gali būti erkinė infekcija, jokių įtarimų neturėjau.“
Apsilankymas pas šeimos gydytoją nedavė vaisių – atlikus įprastą kraujo tyrimą jokių pokyčių nepastebėta, tad ir siuntimas pas kitus specialistus nebuvo išrašytas. O situacija vis prastėjo.
„Viską pastebėjau iš eisenos. Aš pradėjau eiti kaip girta. Iš pradžių galvojau, kad tik aš tai pastebiu, paskui draugai pradėjo pastebėti, kad gal man batai nepatogūs, kad einu netiesiai.
Tada pradėjau gatvėje pastebėti į mane nukreiptus žvilgsnius, žmonės žiūrėjo, kaip aš einu. Supratau, kad situacija labai bloga. Nors iš pradžių nesupratau. Atrodo, galva nesvaigsta, nealpstu, akyse netemsta, kad galėčiau įtarti žemesnį spaudimą. Nieko neskauda, kojos nepažeistos, jokios traumos nebuvo, o eisena pakito“, – pasakojo pašnekovė.
Supratusi, kad pasireiškiantys simptomai nėra įprasti ir normalūs, ji kreipėsi į polikliniką, kur pasakius, kad sunkiai vaikšto, sulaukė vienintelio pasiūlymo – gerti mineralinį vandenį, nes per karščius daug kas nepaeina.
Laimei, pavyko išsireikalauti siuntimo pas infektologą, nes tuo metu jau buvo gavusi teigiamą Laimo ligos (boreliozės) antikūnų tyrimo atsakymą.
Audronė su apmaudu prisimena apsilankymą pas infektologus. Vizito ji laukė mėnesį, o jo sulaukus per penkias minutes buvo nustatyta, kad tai negali būti Laimo liga, nes nepasireiškė jokie būdingi simptomai.
Moteris patikina, kad nei pakilusios temperatūros, nei sąnarių skausmų nejautė. Tik prieš pora metų ėmė varginti įkyrus ir pastovus galvos skausmas, tačiau tąkart jai buvo diagnozuota migrena.
Liga komplikavosi
Savo iniciatyva ji kreipėsi į neurologus privačioje klinikoje, kilus įtarimams, kad gali būti pažeisti nervai. Neurologė nieko nelaukusi atliko MRT, nes prognozavo niūrų scenarijų – sklerozę. Taip pat išrašė siuntimą išsamesniems tyrimams.
Išsiaiškinus, kad visų simptomų kaltininkė, visgi, yra Laimo liga, nuo pečių nusirito bent vienas akmuo – nepasitvirtino sklerozės diagnozė. Dar gulint ligoninėje, užklupo ir COVID-19 infekcija, tad Laimo liga kuriam laikui liko antrame plane.
Prieš iškeliaujant iš ligoninės namo, paaiškėjo, kad įsisenėjusi Laimo liga komplikavosi ir sukėlė hidrocefaliją ir meningitą:
„Gali būti, kad tai buvo mano tuometinio galvos skausmo priežastis, kuri galėjo sukelti problemą. Su gydytojais bandėme svarstyti, kaip galėjo būti. Bet svarbiausia buvo gelbėtis iš situacijos, į kurią jau buvau papuolusi.“
Laimo ligos gydymui skirtas trijų savaičių antibiotikų kursas, kuris buvo veiksmingas – šiandien Audronė sako, kad jaučiasi puikiai. Padėjo ir paskirta reabilitacija.
„Dabar jau gan tvirtai vaikštau lygia danga, stengiuosi eiti be lazdų. Laiptais lipti dar sunku, bėgti aš vis dar negaliu, man neišeina.
Šokinėti stovint vienoje vietoje, ką normalus žmogus laisvai daro, man dar nepavyksta. Aš turiu arba prisilaikyti, arba kojos visai nelaiko“, – pasiektu progresu džiaugiasi A. Rukšaitė, bet priduria, kad liekamųjų reiškinių atsikratyti dar nepavyko.
Ji sako, kad kai tik turės progą, vėl pasidarys kraujo tyrimus ir pasiskiepys nuo erkinio encefalito. Anksčiau maniusi, kad didžiausias pavojus kyla asmenims, kurie daug laiko praleidžia miškuose, susidūrusi su tokia patirtimi moters sako įsitikinusi, kad pavojus tyko visur, net miestuose:
„Aš netikėjau, kad pavojus yra toks realus. Galvojau, kad žmonėms, kurie daug laiko praleidžia gamtoje, prevenciškai reikalingas skiepas nuo erkinio encefalito. Pasirodo, kad ne.“
Vakcinos nuo ligos nėra
Epidemiologė Aušra Bartulienė anksčiau naujienų portalui tv3.lt yra pasakojusi, kad Laimo liga (boreliozė) yra lėtinė, erkių platinama, gamtinė židininė infekcinė liga, kurią sukelia bakterijos borelijos.
Sergant šia liga yra pažeidžiama oda, vidaus organai, sąnariai ir nervų sistema. Šią liga susergama, kai erkė, siurbdama kraują, į žaizdą suleidžia borelijų.
„Lyginant su erkiniu encefalitu, Laimo ligos diagnozuojama kelis kartus daugiau, skiriasi šių ligų pasireiškimo laikas, klinika, gydymo principai, imuniteto atsakas.
Laimo ligos inkubacinis periodas gali trukti nuo 2 d. ik 6-9 mėn. (dažniausiai – 4-30 d.). Dažniausiai (apie 80 proc. ligonių) liga pasireiškia plintančiu odos paraudimu (Erythema migrans).
Dažniausiai dėmė būna erkės įsisiurbimo vietoje, tačiau gali atsirasti ir kitoje vietoje. Odos paraudimas būna didesnis nei 3-5 cm, kuris plečiasi ir gali pasiekti net iki 70-80 centimetrų. Būna įvairių formų, įvairaus intensyvumo, dažniausiai neskausmingas.
Kartu su odos paraudimu gali būti sąnarių, raumenų, galvos skausmas, patinimas aplink akis, akies junginės paraudimas, nedidelis karščiavimas, silpnumas“, – ligos simptomus vardijo epidemiologė.
A. Bartulienė pažymi, kad maždaug penktadaliui užsikrėtusiųjų paraudimas gali nepasireikšti, tačiau praėjus dviem savaitėms pasireiškia į gripą panašūs simptomai: drebulys, karščiavimas, mieguistumas, nuovargis, silpnumas, galvos, raumenų ir sąnarių skausmai.
Laimo liga gydoma antibiotikais. Ligoniui negavus gydymo, infekcija gali išplisti ir paveikti nervų sistemą, sąnarius ir/arba širdį, gali vystytis antriniai odos pažeidimo simptomai.
Gali likti liekamieji reiškiniai: skausmas, nuovargis, atminties, nuotaikos, miego sutrikimai. Jie paprastai trunka apie pusmetį.
„Kuo anksčiau skiriamas gydymas, tuo gydymo rezultatai būna geresni ir greitesni. Imunitetas persirgus šia liga neįgyjamas, todėl žmogus gali sirgti kelis kartus“, – sakė pašnekovė ir nurodė, kad vakcinos nuo Laimo ligos nėra, todėl būtini kiti apsaugos būdai.