• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Praėjusį sekmadienį Pietų Afrikos Respublikos Šv. Pranciškaus įlankos gyventojai išvydo neįprastą vaizdą – tarp 8.30-9 val. ryto vietos laiku dangų nušvietė ryškus blyksnis, kai kurie žmonės teigė girdėję trenksmą ir pajutę drebėjjimą.

Praėjusį sekmadienį Pietų Afrikos Respublikos Šv. Pranciškaus įlankos gyventojai išvydo neįprastą vaizdą – tarp 8.30-9 val. ryto vietos laiku dangų nušvietė ryškus blyksnis, kai kurie žmonės teigė girdėję trenksmą ir pajutę drebėjjimą.

REKLAMA

Iš pradžių buvo spėjama, kad tai buvo į atmosferą įskriejusi kosminė šiukšlė, tačiau mokslininkai patikslino, kad tai buvo didžiulė kosminė uoliena, asteroidas.

Į Žemės atmosferą įskriejo įspūdingo dydžio asteroidas

„Remiantis moksliniu vertinimu, šis incidentas atitinka uolinio asteroido, maždaug automobilio dydžio, labai dideliu greičiu įskriejusio į Žemės atmosferą, požymius. Dėl trinties su atmosfera susidarė įspūdingas ugnies kamuolys, kuris skrydžio metu suiro“, – teigė Witso universiteto profesorius Rogeris Gibsonas.

Paskutinį kartą tai įvyko prieš daugiau nei 50 metų, kai 1973 m. vienas tokių asteroidų nukrito Lichtenburge. Jau rasta meteoritų po šio įvykio, nutikusio rugpjūčio 25 d., tačiau mokslininkai prašo vietinių gyventojų pasidairyti ir stebėti, ar jų nėra daugiau, rašo iflscience.com.

REKLAMA
REKLAMA

„Meteoritai yra reti ir turi didžiulę mokslinę vertę, nes leidžia mums iš arčiau pažvelgti į mūsų Saulės sistemos sandarą ir gimimą, todėl mums nepaprastai svarbu sekti, atsekti ir rasti meteoritus, kurie galėjo nukristi mūsų šalyje. Taip pat svarbu, kaip jie sąveikauja su Žemės atmosfera, nes jie kelia potencialią grėsmę“, – aiškino R. Gibsonas.

REKLAMA

Nepaisant šalies dydžio, Pietų Afrikoje aptiktas tik 51 meteoritas, be to, fiksuoti tik 22 atvejai, kai nukrito meteoritai. Tyrėjai siekia gauti kuo daugiau mėginių, kad galėtų atlikti išsamius tyrimus.

„Yra pranešimų, kad kažkas rado keletą meteorito fragmentų netoli Kirkvudo, Rytų Keipo provincijoje, daugiau nei už 100 km nuo Šv. Pranciškaus kyšulio. Tai gali reikšti, kad kritimo zona buvo išskirtinė.

REKLAMA
REKLAMA

Kai kurie žmonės girdėjo trenksmą daugiau kaip už 200 km, kiti jautė trenksmo sukeltus žemės drebėjimus arba iš tikrųjų matė meteoritą. Mums būtų labai įdomu išklausyti šio įvykio liudininkus.

Norime sužinoti, ką žmonės matė ar girdėjo, kad galėtume sudėlioti meteorito trajektoriją, taip pat jei kas nors mano, kad rado meteorito fragmentų, turėtų pranešti. Norėtume, kad žmonės užrašytų savo įspūdžius ir susisiekę su mumis papasakotų savo istorijas“, – pridūrė profesorius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Meteoritus galima supainioti su kitomis uolienomis, tačiau juos dažnai išduoda tamsi spalva ir lygus paviršius, susidaręs dėl susilydžiusios plutos. Kai kurie meteoritai yra trapūs, todėl juos radus mokslininkai pataria neskubėti griebti į rankas.

„Prieš juos paliečiant reikėtų nufotografuoti ant žemės ir padaryti keletą jo aplinkos nuotraukų. Užsirašykite GPS koordinates, kur jį radote, suvyniokite į aliuminio folijos gabalėlį ir saugiai įdėkite į užspaudžiamą maišelį, tada susisiekite su mumis, kad galėtume jį perimti. Visa tai suteikia gyvybiškai svarbios mokslinės informacijos“, – aiškino dr. Leo Vonopartis.

musėt nukrito in kaimyno prūda nes iki šiol padangos kyšo
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų