Vasltybės vadovas su žmona pasipuošė ypatinga detale.




Segėjo sagę su Vyčio simboliu
Šiandien į visai valstybei svarbias kario savanorio T. Valentėlio laidotuves atvykęs G. Nausėda su žmona pasipuošė ypatingu simboliu, svarbiu visai valstybei.
Tai – simbolinės Lietuvos herbe pavaizduoto Vyčio aukso spalvos sagės, kurios papuošė valstybės vadovo švarko atlapą ir jo žmonos suknelę.
Sagėje matomas ant dviejomis kojomis besilaikančio, tarsi į orą pakilęs žirgas, ant kurio išdidžiai sėdi karys su kalaviju rankose, taip simboliškai vaizduojantis tvirtybę, drąsą ir stiprumą.
T. Valentėlio laidotuvės
Anksčiau naujienų portalas tv3.lt rašė, kad šiandien Vilniuje, Šv. Ignoto bažnyčioje, vyksta atsisveikinimas su Ukrainoje žuvusiu lietuviu kariu savanoriu Tomu Valentėliu.
Pranešama, kad nuo 9 iki 17:15 val. visi norintys gali pagerbti žuvusį jaunuolį Šv. Ignoto bažnyčios šarvojimo salėje Vilniuje. 17:15 val. ten pat bus aukojamos ir šv. Mišios.
Atsisveikinti atvyksta ne tik artimieji, bet ir bendruomenės nariai, savanoriai, kariškiai, žinomi Lietuvos politikai bei „Blue / Yellow“ įkūrėjas Jonas Ohmanas ir kiti visuomenės asmenys.
Gerbiant šeimos privatumą laidojimo ceremonija jau vyks neviešai.
Žuvo nuo drono atakos
T. Valentėlis – 20-metis vaikinas iš Biržų, Ukrainos užsieniečių legione tarnavęs nuo 2023 m. rugpjūčio. Jaunuolis žuvo vykdydamas kovinę užduotį Ukrainos rytuose – netoli Kupjansko. Jo mirtis buvo smūgis ne tik artimiesiems, bet ir visai Lietuvos savanorių bendruomenei.
Atsargos vyriausias leitenantas Vygintas Ušinskas pasakoja, kad Tomas tikriausiai buvo sužeistas drono numestomis granatomis.
Pasak V. Ušinsko, kartu su juo buvo ir amerikiečių karys, kuris taip pat patyrė sužeidimų.
„Iš drono buvo numestos granatos. Greičiausiai jis buvo sužeistas, nes amerikietis irgi buvo sužeistas, atsitraukė link miškelio, priešo artilerija ten gerai atsišaudžiusi ir tiesiog pataikė į tą vietą, ir vaikis liko toje vietoje. Tai yra mūsų antroji apkasų linija“, – pasakojo V. Ušinskas.
Ukrainoje žuvusio savanorio T. Valentėlio palaikai saugiai parvežti į Lietuvą, o apie tai savo „Facebook“ paskyroje pranešė organizacijos „Blue/Yellow“ vadovas Jonas Ohmanas.
„Žuvusio kario-savanorio Tomo V. palaikai saugiai parvežti į Lietuvą“, – rašė jis socialiniame tinkle.
Sudėtinga kūno išgabenimo operacija
Vis dėlto, jaunuolio kūną pargabenti į Lietuvą buvo itin sudėtinga – organizuota speciali operacija, kurią įvykdyti padėjo Ukrainos specialiosios pajėgos, bendradarbiaujant su Lietuvos ambasada Ukrainoje.
Su žuvusiu lietuviu jau buvo atsisveikinta Kyjive, kur jo kūnas buvo pergabentas iš fronto linijos.
Kūnas buvo pergabentas iš itin pavojingos zonos – rusų apšaudomo mūšio lauko. Kaip pasakoja V. Ušinskas, operacija truko kelias valandas ir pareikalavo daug pasiruošimo.
„Operacija tikrai buvo sudėtinga. Vaikis išėjo su mūšiu, grįžo su mūšiu“, – teigė Ušinskas.
Su emocijomis susidūrė ir jis pats – pasakojo apie momentą, kai susisiekė su T. Valentėlio tėvu.
„Priėmė, paprašė įrodymų, ką turėjau, greituoju būdu, susiunčiau jam. Atėjo žinutė, patvirtino. Labai sudėtinga situacija, emociškai žmogus palaužtas buvo“, – pasakojo jis.
Pasak J. Ohmano, „Blue/Yellow“ organizacija taip pat prisidėjo prie operacijos – tiekė reikalingą įrangą, dirbo kartu su Ukrainos nacionaline gvardija.
„Pirma operacija nepavyko, trys kariai buvo sužeisti būtent iš užsienio legiono. Platus dalykas – dalyvavo 6 įvairūs dalyviai“, – pasakoja J. Ohmanas“, – sakė jis.
Pagerbs kaip didvyrį
Tomas Valentėlis yra antrasis Ukrainos mūšio lauke žuvęs lietuvis. Pirmasis – savanoris Tadas Tumas. Abu jaunuoliai savo noru pasirinko kovoti Ukrainos pusėje prieš Rusijos agresiją.
Krašto apsaugos ministerijos teigimu jaunuolis bus pagerbtas kaip kiekvienas Lietuvos karys.
„Panašiai kaip ir toje situacijoje su žuvusiu savanoriu Tadu Tumu, tai, matyt, galvosime kažką panašaus, nes Lietuvos pilietis, juo turime pasirūpinti, nes tai savanorystės pagrindu. Tai Lietuvai tai svarbu, man tai svarbu“, – sakė krašto apsaugos ministrė Dovilė Šakalienė.
Jo palaikai Lietuvą pasiekė tik po visų formalumų ir ekspertizių.
Ginklo broliai sunkiai tramdė ašaras
Kaip jau skelbė TV3 žinios, sunkiai tramdydami ašaras Kyjive ginklo broliai atsisveikino su Kupjansko apylinkėse žuvusiu 20-mečiu savanoriu Tomu Valentėliu. Iškilminga ceremonija vyko Maidano aikštėje, o vėliau už žuvusįjį kariai ir bendražygiai aukojo mišias. Su Tomu kovęsi kariai sako, kad jis buvo stiprus, drąsus ir nuoširdus, o išėjo kaip tikras didvyris – gelbėdamas mūšio draugą.
Daugiau apie tai – TV3 Žiniose teksto viršuje.
Nuotaikos Kyjive buvo pilkos. Į miesto širdyje esančią aikštę ukrainiečių kariai atnešė 20-mečio Tomo Valentėlio karstą. Jis kovo 13-ąją, per pirmąją savo kovinę misiją, žuvo kaudamasis už Ukrainos ir mūsų visų laisvę.
Į ceremoniją susirinko Tomo mūšio draugai, Lietuvos ambasadorė Ukrainoje, Tomą pažinoję ir apie jį tik girdėję. Iš Biržų kilusiam savanoriui pagarbą susirinkusieji atidavė simbolinėje vietoje – Kyjivo Maidano aikštėje, o jauno vyro karstą dengė dvi vėliavos – Lietuvos ir Ukrainos.
„Jis buvo mano kuopoje, jis buvo mano būryje. Noriu pasakyti, kad jis buvo šaunus karys ir aš jį mylėjau kaip savo brolį. Nuo pačios pirmos dienos iki šios paskutinės dienos jis yra su mumis ir čia“, – kalbėjo Tomo mūšio draugas.
Į Ukrainą vyko be patirties
T. Valentėlio būriui paramą su savanoriais ne kartą gabenęs Karolis Sankauskas apgailestauja, kad 80-oji jo misija į Ukrainą pažymėta gedulu.
„Visiems mums, lietuviams ir Ukrainos kariams, jo kolegoms, visiems mums tai yra priminimas, koks žiaurus yra karas“, – dėstė Ukrainos rėmėjas, verslininkas Karolis Sankauskas.
Atsisveikinimo iškilmės iš Maidano aikštės persikėlė į Šventojo Aleksandro katedrą. Ginklo broliai prie Kupjansko nuo rusofašistų rankos kritusį T. Valentėlį su malda išlydėjo rimtyje.
Tarp jų ir Tomo būrio vadas, šaukiniu „Texas“. Jis sakė, kad jaunas savanoris buvo įkvėpimas kitiems. Nors iki Ukrainos ir neturėjo jokios karinės patirties, uoliai mokėsi, kad taptų geru kariu, daug treniravosi.
„Tomas juto didelį norą būti kariu, mąstyti ir gyventi kaip karys. Mane tai įkvėpdavo. Jis fiziškai labai sustiprėjo. Galiausiai jau galėdavo nueiti aštuonis kilometrus su pilna ekipuote. Mėgo juokauti su vyrukais“, – pasakojo būrio vadas „Texas“.
Pasak „Texas‘o“, T. Valentėlis su kitais kariais pateko į naktinę okupantų dronų pasalą, kai mėgino išsikasti apkasus maždaug 100 metrų atstumu nuo rusofašistų pozicijų. Skubiai evakuotis galimybės neturėjo ir žuvo kaip tikras didvyris.
„Legiono gyvenimas – ne kiekvienam. Jame gausu sunkumų, jis reikalauja tikro atsidavimo. Tomas būtų tapęs puikiu kariu. Jis žuvo gelbėdamas savo bendražygį ir, manau, bet kuriam kariui tai yra didvyriškiausias būdas išeiti“, – teigė „Texas“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
Karas ?
Ne duok Dieve, nors ir Dievas apleido šį pasaulį, jei iš vis jis yra