Ginekologė Violeta Jonaitienė svarsto, kad žmonės yra pakankamai išsilavinę ir daugelis jau žino, kaip nuo venerinių ligų apsisaugoti ir apsaugą naudoja.
Tuo tarpu gydytojas dermatovenerologas Algirdas Šumila svarsto, kad kaip ir gimstamumas, užsikrėtimas lytiškai plintančiomis ligomis išauga po istorinių sukrėtimų. Medikas nenustebtų, jei taip nutiktų ir pasibaigus koronaviruso pandemijai.
Moterys kantresnės
A. Šumila pastebi, kad moterys dažniau nei vyrai nepastebi įvairių venerinių ligų simptomų. Gydytojas svarsto, kad taip greičiausiai yra dėl anatomijos ir moterų kantrumo.
„Deja, didelė dalis šių infekcijų yra tokių, kad žmogus nieko nejaučia. Dažniau būna moterims, kad jos nieko nejaučia. Vyrai dažniau pastebi dėl savo anatomijos. Taip pat moterys yra kantresnės: jei paskaudėjo ar išskyrų padaugėjo, jos laukia, kas bus kito ciklo metu. Joms viskas keičiasi kiekvieno ciklo metu“, – paaiškina venerologas.
Ekspertas tikina, kad nors kartais jokių simptomų žmogus gali nepatirti, tačiau nereikėtų ranka numoti į šiuos ženklus: atsiradusios neįprastos išskyros, skausmas šlapinimosi metu, įvairūs spuogeliai, opelės ir išbėrimai lytinių organų srityje, net pilvo skausmas. Visi šie ženklai gali rodyti, jog organizme tūno lytiškai plintanti infekcija.
Skirtingai supranta ilgalaikius santykius
Medikas pasakoja, kad pasitaiko ir tokių pacientų, kurių manymu ilgalaikiai santykiai yra, kai partneris stabilus yra savaitę. Taip pat gydytojas griauna mitą, kad oralinių santykių metu užsikrėsti neįmanoma.
„Aš iš jaunimo prisiklausau įvairiausių istorijų, vieni sako pastovų partnerį turi savaitę, kitas tą laiko tarpą apibūdina kaip mėnesį. Ta riba, kai žmonės pradeda vertinti, kad tai yra pastovūs lytiniai santykiai yra labai individuali.
Kartais būna taip, kad merginos vartoja kontraceptines tabletes ir saugosi nuo nepageidaujamo nėštumo, bet tai nėra apsauga nuo lytiškai perduodamų infekcijų. Daugelis galvoja, kad oraliniai santykiai yra saugūs, deja, bet ir tokių santykių metu irgi perduodamos infekcijos“, – sako venerologas.
Gali būti visa puokštė infekcijų
A. Šumilos teigimu, kartais pacientus gali kamuoti net kelios infekcijos vienu metu ir be specifinių tyrimų gydymo pradėti neįmanoma.
„Žinoma, žmonės prieš apsilankymą pas gydytoją bando sau padėti ir vartoja įvairias žvakutes. Gal seniau buvo pienligė ir tai padėjo, bet ne visada būna viena infekcija. Gali būti krūvelė. Gali tik viena infekcija pasireikšti.
Kartais, padarę tyrimus, randame vieną ligos sukėlėją, o patikrinę partnerį, randame du ar tris. Prasideda įtarinėjimai neištikimybe“, – pacientų elgesį komentuoja specialistas.
Vis dėlto ir ginekologės V. Jonaitienės ir dermatovenerologo A. Šumilos nuomonės sutampa, kad pagrindinis būdas, kaip galima apsisaugoti nuo lytiškai plintančių ligų –tai yra prezervatyvų naudojimas.