Vien šiemet į Vilniaus miesto klinikinę ligoninę pateko apie 60 vaikų, apsinuodijusių psichotropinėmis medžiagomis, tarp jų 9-erių metų vaikas.
Vilniaus miesto klinikinės ligoninės medikams ir vasarą nėra atokvėpio nuo kvaišalais apsinuodijusių vaikų – juos čia veža ir greitosios, ir tėvai.
„Prieš keletą dienų buvo paauglys, pavartojęs narkotinių medžiagų, alkoholio, mes jį išleidome, vakare jis vėl buvo pristatytas pas mus, vėl alkoholio išgėręs“, – pasakojo gydytoja Violeta Radžiūnienė.
Veža net mažamečius
Pasak gydytojos, vasarą, jei oras geras, prisivartojusius paauglius medikai atveža iš parkų, kiemų, paupių, o jei blogas – iš namų. Vidutiniškai per metus vien Vilniaus miesto klinikinės ligoninės gydytojai gelbsti iki 100 kvaišalais apsinuodijusių vaikų. Šiemet jų buvo apie 60. Iš jų 4 vaikai liepą, rugpjūtį – 2.
„Tarp, sakyčiau, 9 ir 18 metų, didžioji dalis yra 14–16 metų amžiaus. Vasarą neturi ką veikti, yra mūsų vaikų užimtumo problema. Ne tik mokslo metais turime mokytojams suversti visą [kaltę], kad mokykla neužima vaikų, bet šeima taip pat turi užimti savo vaikus, su jais bendrauti“, – pabrėžė V. Radžiūnienė.
Rūpesčių dėl vaikų, apsvaigusių nuo narkotikų, turi ir Klaipėdos medikai.
„Šiais metais turėjom 11 narkotinėmis medžiagomis apsinuodijusių pacientų, daugiau nuo 14 iki 17 metų amžiaus ir greičiausiai buvo garinę cigaretes“, – atskleidė vaikų ligoninės vadovo pavaduotoja Diana Vaitkevičiūtė.
Pernai per visus metus dėl kvaišalų į Klaipėdos vaikų ligoninę pateko 8 vaikai. Medikai įsitikinę – didžioji dalis narkotikus vartojančių nepilnamečių ligoninės išvengia.
„Yra didelė dalis visuomenėje paauglių, kurie nedideles dozes pavartoja, jie pajaučia „kaifą“, kaip sako jie patys, man gera, aš noriu, kad šviestų saulė visą laiką, aš pabandysiu nedidelę dozę, bet tai užkabina“, – teigė gydytoja V. Radžiūnienė.
Patarė, kaip atpažinti
Kad vaikas vartoja kvaišalus, tėvai gali atpažinti iš pasikeitusio elgesio.
„Pernelyg daug miega, pernelyg nesidomi niekuo, nenori valgyti keletą dienų arba labai staiga parėjęs užmiega ilgai neprižadinamas, po to pradeda labai vemti“, – vardijo gydytoja.
Anot gydytojų, vaikai narkotikus dažniausiai vartoja sąmoningai.
„Dažniausia nustatoma medžiaga yra kanabinoidai, keletas vaikų su ekstazi buvo, bet yra ir kitų medžiagų, kurių nepagauna mūsų testai“, – dėstė ligoninės vadovo pavaduotoja D. Vaitkevičiūtė.
Medikai sako, kad apie narkotikų žalą su vaikais turėtų pirmiausia kalbėti tėvai. Vaikai įsivaizduoja, kad keli kanapių dūmai nieko bloga nepadarys, tačiau kanabinoidai, anot gydytojų, nepilnamečiams padaro negrįžtamos žalos.
„Prefrontalinė smegenų žievė, kuri atsakinga už mūsų sprendimų priėmimus, mūsų atsakomybę, tai, kas mus daro suaugusiais ir brandžiais žmonėmis, gali būti pažeista tada, kai kanapės pradedamo vartoti iki 18 metų“, – perspėjo gydytoja toksikologė Gabija Laubner-Sakalauskienė.
Įrodyta, kad kanapės ypač pavojingos tiems, kurių šeimoje yra sergančių psichikos ligomis.
„Kanapės gali būti trigeris, tai yra kaip „užvedėjas“ tai ligai progresuoti ir išsivystyti“, – pabrėžė G. Laubner-Sakalauskienė.
Kiek vaikų iš viso dėl narkotikų patenka į ligonines, neskaičiuoja nė viena Lietuvos institucija.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.