Būtent dėl šių priežasčių svarbu atlikti kruopščius patalpų valymo darbus ir imtis priemonių apsaugoti save ir artimuosius, rašoma Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) pranešime.
Gali platinti ligas
Užkrečiamosios ligos, kurias platina graužikai, gali būti perduodamos ne tik per tiesioginį kontaktą su jais, bet ir netiesiogiai, pavyzdžiui, per erkes, blusas, uodus, kurie maitinosi infekuotų graužikų krauju ar jų išskyromis.
Viena dažniausių ligų, kurią tiesiogiai gali platinti graužikai, yra jersiniozė. Ją sukelia Yersinia genties bakterijos. Jos sugeba išlikti gyvybingos šaltoje aplinkoje ir gali ilgai išlikti maisto produktuose. Gamtoje jersinijos egzistuoja kaip graužikų parazitai. Pernai ši liga buvo diagnozuota 277 Lietuvos gyventojams, 2023 m. – 145. Pagrindiniai jersiniozės požymiai – karščiavimas ir pilvo skausmas, kurį galima supainioti su apendicitu.
Kita graužikų platinama liga – tuliaremija. Užsikrėsti ja galima tiesiog paglosčius gyvūną ar įkandus vabzdžiui, taip pat vartojant netinkamai apdorotą mėsą ar atsigėrus nešvaraus vandens. Pernai Lietuvoje buvo užregistruoti 25 tuliaremijos atvejai, 2023 m. – 13. Liga prasideda karščiavimu iki 38–40° C, atsiranda drebulys, galvos bei raumenų skausmai, bendras silpnumas, blogas apetitas, įvairūs bėrimai. Vėliau gali išsivystyti akių uždegimas su pūlingomis išskyromis, gerklės skausmas, pilvo skausmai, pykinimas, vėmimas, padidėja kepenys ir blužnis, ligonį kankina sausas kosulys, skausmai krūtinėje.
Kaip saugotis graužikų?
NVSC taip pat pasidalijo plakatu, kaip nuo graužikų apsaugoti savo sveikatą ir turtą:
- patikrinkite palėpes ir rūsius – šios vietos dažnai tampa graužikų prieglaudomis, patalpas išvėdinkite;
- po žiemos apsilankę negyvenamoje sodyboje ar sodo namelyje, visus paviršius kruopščiai nuvalykite su šiltu muiluotu vandeniu, o pastebėję graužikų pėdsakų – dezinfekuokite;
- laikykite sandariai uždarytus visus maisto gaminimo reikmenis ir negreitai gendančius produktus (kruopas, miltus, cukrų ir kt.);
- prieš vartoją daržoves ir vaisius kruopščiai nuplaukite po tekančiu vandeniu;
- nevartokite maistui graužikų apgraužtų ar užterštų maisto produktų (vaisių, daržovių, duonos ir kt.);
- užtaisykite pastatuose esančius plyšius ir angas;
- tinkamai prižiūrėkite patalpas ir aplinką: nekaupkite maisto atliekų, šiukšlių, pašalinkite ant pastatų užsiraizgiusius vijoklinius augalus, šakas, krūmus, reguliariai pjaukite žolę (neleiskite jai užaugti aukštesnei nei 10 cm);
- laikykitės higienos taisyklių, dažnai plaukite rankas su muilu, nesant galimybės nusiplauti – dezinfekuokite jas dezinfekantais.
- REKLAMA
Ką daryti, jeigu užsiveisė graužikų?
Kad apsaugotume savo namus ir aplinką bei užkirstume kelią užkrečiamosioms ligoms plisti, užsiveisusius graužikus būtina laiku naikinti. Jie naikinami autorizuotais biocidiniais produktais.
Patalpų viduje, kur negalima panaudoti biocidinių produktų, gali būti naudojami įvairūs mechaniniai, automatiniai spąstai, lipdukai bei kitos necheminės priemonės. Visų šių priemonių galima įsigyti veterinarijos vaistinėse ar prekybos centruose.
Jeigu lengvai išnaikinti nepavyksta, į pagalbą reikėtų kviesti kenkėjų kontrolės įmonių specialistus, turinčius licenciją šiai veiklai. Jie parinks tinkamas chemines medžiagas atsižvelgdami į patalpų pobūdį ir graužikų gausumą ir juos išnaikins.
Svarbu nepamiršti, kad graužikai nesiveis gyvenamosiose patalpose tik tuomet, jeigu jose nebus tinkamų sąlygų, todėl laiku atliktas valymas ir prevencinės priemonės yra esminės kovojant su šiais nepageidaujamais įnamiais.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!