Apie tai pasakoja Medicinos diagnostikos ir gydymo centro gydytoja akušerė-ginekologė med. dr. Diana Bužinskienė.
Lytiniai santykiai.
Lytinius santykius po gimdymo patariama turėti ne anksčiau kaip po 6–8 savaičių (tiek, kiek trunka laikotarpis po gimdymo). Prieš tai rekomenduotina apsilankyti pas gydytoją akušerį-ginekologą, kuris turėtų įvertinti moters lytinių organų būklę.
Praėjus 6–8 savaitėms po gimdymo, gimda susitraukia (dydis tampa įprastas), užsidaro gimdos kaklelis ir susiformuoja nuo infekcijų gimdą saugantis gleivių kamštis.
Po cezario pjūvio operacijos, kaip ir po natūralaus gimdymo, lytinius santykius rekomenduojama atnaujinti ne anksčiau kaip po 8 savaičių, Manoma, kad per tiek laiko gerai sugyja pooperacinis randas ir moteris įgyja pakankamą apsaugą nuo galimos infekcijos.
Po gimdymo infekcijos sukėlėjams patekus į gimdos ertmę, gali prasidėti gimdos uždegimas (endometritas), kuriam būdinga aukšta temperatūra, skausmai pilvo apačioje, nemalonaus kvapo išskyros iš makšties. Tokiu atveju moteris turėtų būti gydoma stacionare, nes endometritas gali komplikuotis pilvaplėvės uždegimu (pelvioperitonitu, peritonitu) ar net sepsiu, kuris gali baigtis gimdos pašalinimu.
Patariama kuo skubiau kreiptis į gydytoją, jei pajutote bent vieną iš 7 simptomų:
staiga nebėra išskyrų iš makšties,
išskyros iš makšties įgauna blogą kvapą,
pasirodo gryno kraujo iš lyties organų,
pakyla temperatūra, krečia šaltis,
atsiranda neįprastas pilvo skausmas,
paraudimas, tempimas ir skausmas tarpvietėje ar cezario pjūvio operacijos žaizdoje,
paraudimas ir skausmingi sukietėjimai krūtyse.