Plačiau apie būdus, kaip neapkrauti namų daiktais, vartoti atsakingiau ir to išmokyti vaikus, kalbamės su Gian Luca.
Turite gausią šeimą, tad atskleiskite, kaip penkių asmenų namuose neapsikrauti daiktais? Ar turite daug daiktų, kurie yra nenaudojami ir tik dulka spintose?
Tikra tiesa. Kadangi turime tris vaikus, nenuostabu, kad daiktų mūsų namuose išties yra nemažai. Tačiau stengiamės vis dažniau vartoti atsakingai, keisti savo įpročius. Pavyzdžiui, neseniai mano žmona Eglė su dukromis lankėsi mugėje, kurioje žmonės parduoda savo nenaudojamus daiktus ir drabužius. Taip pat du kartus per metus peržiūrime visas spintas ir atrenkame jau nenaudojamus daiktus.
Vyresnių vaikų išaugti drabužiai perleidžiami mūsų jauniausiai atžalai, kitus drabužius padovanojame vaikams artimoje aplinkoje arba mano žmona Eglė juos parduoda už simbolinę kainą. Tai padeda neapkrauti namų.
Taigi, mūsų pagrindinė šeimos taisyklė, kuri padeda namuose neapsikrauti daiktais – du kartus per metus viską peržiūrėti, ir tai, kas nereikalinga, perleisti į kitas rankas.
Kaip atsakingo vartojimo įpročius diegiate savo vaikams?
Smagu, kad dėl vaikų suvokimo apie atsakingą vartojimą didelių problemų neturime. Pavyzdžiui, anksčiau mano sūnus savo kelnes labai greitai „sudroždavo“ iki skylių, tačiau mes jam aiškinome, kad drabužius reikia saugoti, jie privalo tarnauti kaip įmanoma ilgesnį laiką. Be to, vis pakartojame, kad tėvelių banko kortelė nėra beribė, todėl naujų kelnių dažnai nepirksime. Tokiu būdu vaikai išmoko saugoti drabužius ir suvokti, kad drabužiai nebus perkami iš karto įsigeidus.
Dažnai galime išgirsti, kad būtent vyrams pakanka kuklios spintos. Ar ir jums šis pasakymas galioja?
Taip, šis pasakymas apie mane, man daug drabužių nereikia. Tačiau neslėpsiu, kartais sau leidžiu nusipirkti neplanuotų pirkinių, kad turėčiau kuo pasipuošti ir nebūtų gėda vaikščioti į laidų filmavimus. Visgi, savo laidose turime dizainerę, kuri man išnuomoja drabužius. Tokiu būdu nereikia kiekvieną kartą pirkti vis naujų drabužių, nes po filmavimo nebūtų jų kur dėti.
Tačiau kalbant apie drabužių pirkimą turiu gerą savybę – parduotuvėje ieškau tikslingai to, ko man reikia ir nieko daugiau.
Prisijungėte prie „Vinted“ iniciatyvos, kokius savo vartojimo įpročius norėtumėte patobulinti ar pakeisti?
Man patinka „Vinted“ iniciatyvos šūkis „Kiekvienas žingsnis svarbus“. Būtent taip ir pas mus šeimoje – link atsakingo vartojimo einame žingsnelis po žingsnelio.
Pavyzdžiui, neseniai įpratau pirkti internetu ir supratau, kad ieškant prekių virtualiai turiu daugiau laiko pagalvoti, ar to daikto man tikrai reikia. Taip išvengiu impulsyvaus pirkimo ir tai yra mažas žingsnelis link atsakingo vartojimo mano kasdienybėje.
Kaip dažnai pats naudojatės „Vinted“ platforma ir ten parduodate savo drabužius?
Daugiausiai „Vinted“ platformoje drabužius pardavinėja mano žmona Eglė, tačiau neseniai ir pats detaliau susipažinau su visu pirkimo ir pardavimo procesu. Supratau, kad prieš tai klaidingai buvau įsitikinęs, kad tai užima daug laiko. Pasirodo, viskas kur kas paprasčiau. Neseniai pats pardaviau savo vasarinius naujus batus bei marškinius, kurių mano pilvas nebeleidžia padoriai dėvėti. Taigi, pasirodo, reikėjo tik pabandyti vieną kartą „Vinted“ ir štai jau pats dedu skelbimus, o kur dar įdomūs pokalbiai su pirkėjais.