Kodėl pomidorų lapai riečiasi?
Anot tomatogrowing.co.uk specialistų, pomidorai yra labai jautrūs, todėl dažnai, kai jų lapų kraštai pradeda riestis į viršų, tai gali būti streso požymis.
Nors stresas augalams nėra gerai, vis tik jis nėra mirtinai pavojingas ir paprastai neturės įtakos jūsų derliui. Tačiau kodėl augalas gali patirti „stresą“?
Augalas per daug nugenimas
Ne kiekvienas sodininkas geni pomidorus, bet jei tą daro, svarbu nepersistengti. Per uolus pomidorų genėjimas sukelia stresą, dėl kurio lapai susiraito. Nuolatinis augalo genėjimas taip pat reiškia, kad jį labiau veikia karštis.
Jei genite pomidorus, sutelkite dėmesį į šoninių ataugų nugnybimą, o ne viso augalo nupjovimą. Kad nugenėtas augalas atsigautų, tiesiog palikite jį ramybėje, kad stresas praeitų savaime.
Karštis
Dėl karščio pomidorų lapai gali susisukti, taip sumažindami saulės veikiamą paviršiaus plotą, todėl sumažėja per lapus pašalinamos drėgmės kiekis.
Nors laistymas gali atrodyti kaip akivaizdus sprendimas augalui, kuriam saulės per daug, iš tikrųjų jis gali padaryti daugiau žalos nei naudos.
„Next Level Gardening“ teigimu, taip yra todėl, kad lapų rietimąsi paprastai sukelia ne vandens trūkumas dirvožemyje, o tai, kad augalas per lapus praranda daugiau vandens, nei gali sugerti iš šaknų.
Vėsesnėmis dienomis problema turėtų išsispręsti savaime, tad nereikėtų pomidorų gausiai laistyti. Tačiau užsitęsus karštam orui, geriausia augalui sukurti pavėsį, kad šis nenumestų žiedų ir nesiriestų lapai.
Pomidorų lapai gali ne rik riestis, gali pakisti ir jų spalva, kai augalas patiria stresą iš aplinkos arba užsikrečia liga.
Kalti gali būti herbicidai
Kita lapų garbanojimosi priežastis – herbicidų nukrypimas arba „dreifas“. Dėl to gali pakisti spalva, nukarti stiebas ir susiraukšlėti lapai, kurių pakraščiai susisuka į vidų.
Kai herbicidai purškiami iš arti, bet ne tiesiai ant augalo, jo likučiai nuteka ant lapų. Deja, tokiu būdu pažeistų lapų atgaivinti nėra galimybės.
Jei poveikis buvo nedidelis, nauji lapai nenukentės, tačiau tikėtina, kad tai turės įtakos augalo derliui. Jei problema rimta, augalas gali neatsigauti.
Laimei, ši problema nėra labai dažna ir vargu ar stipriai paveiks jūsų pomidorų derlių, nebent jie nuolat kentės nuo herbicidų.
Neteisingas laistymas
Jei augalui duosite per daug arba per mažai vandens, pomidorų lapai gali pagelsti. Jei tai yra tikroji augalo spalvos pakitimo priežastis, geriausia augalą laistyti ne kasdien.
Sodininkystės ekspertai pataria: „Pomidorus gausiai palaistykite kartą per penkias–septynias dienas, atsižvelgiant į orą ir dirvožemio tipą.
Tarp laistymų leiskite dirvožemiui išdžiūti ir niekada neleiskite, kad dirvožemis permirktų. Kai augalas atsigaus, nustatykite naują laistymo grafiką ir atsargiai juos laistykite tik prie šaknų“.
Gali plisti virusas
Virusas paveikia augalus, todėl lapai susiriečia ir pakraščiai pasidaro blyškiai žali arba geltoni. Užuot rietęsi į vidų, kaip su stresu susijusiais atvejais, paveikti viruso lapai riečiasi į viršų, sudarydami puodelį primenančią formą.
Šį virusą platina baltasparniai, kurie perneša ligą visiems daržo pomidorams bei jiems giminingiems augalams. Tinkamos priemonės nuo šio tipo viruso nėra, todėl vienintelė išeitis – pašalinti užkrėstus augalus, siekiant sustabdyti ligos plitimą.
Užtikrindami sodo švarą, naudodami šviesą atspindintį mulčią ir apdengdami juos, ateityje galite atbaidyti baltasparnius nuo savo augalų.