Seime skinasi kelią siūlymas uždrausti prekiauti elektroninių cigarečių skysčiais su įvairiausiais skoniais. Šios cigaretės dažnai reklamuojamos kaip mažiau žalingos sveikatai, tačiau specialistai įspėja, kad skirtingais skoniais pramonė dažnai žaidžia siekdama užsiauginti naują nuo nikotino priklausomą kartą.
Skonių įvairovė sukelia psichologinį vaikų įtraukimą
Paklausta, ar išties elektroninės cigaretės galėtų būti mažiau žalingas pasirinkimas nei tradicinės, gydytoja toksikologė Gabija Laubner įspėjo, kad čia tikrai nereikėtų apsigauti.
„Jau kokį gerą penkmetį lyginamos tradicinės cigaretės su elektroninėmis ir jei prieš 4–5 m. sakydavome, kad trūksta tyrimų, elektroninės cigaretės yra naujos, dar nežinome ilgalaikių pasekmių sveikatai. Minėta, kad galimai galėtų būti geresnės pasekmės ir ne tokia didelė žala, kas irgi nebuvo netiesa, nes elektroninės cigaretės neturi dervų, kurios yra susijusios su onkologija.
Bet kuo toliau, tuo daugiau ateina mokslinių tyrimų, visokių studijų, ištirta žalų sveikatai ir panašiai. Ir dabar beveik lygiomis išeina tradicinė cigaretė su elektronine. Nes nors ir medžiagos, esančios vienose ir kitose cigaretėse, yra skirtingos, bet bendrąja prasme sveikatai žala dar net nėra aišku, kuri yra didesnė“, – „Žinių radijo“ eteryje kalbėjo gydytoja.
G. Laubner priminė, kad jei žinoma tradicinių cigarečių žala plaučiams, dervos, sunkieji metalai, įvairios medžiagos, kurios sukelia priklausomybę.
„Bet su elektroninėmis cigaretėmis irgi yra kita medalio pusė – riebalai, kuriuose yra tirpinamas nikotinas, tas pats nikotinas, jei kalbėtume ar apie elektronines, ar tradicines cigaretes – tas pats acetaldehidas, formaldehidas, kurie sukelia priklausomybę smegenyse. Tie patys sunkieji metalai, jie gali būti skirtingi, bet vis tiek yra tie patys.
Ir skonių įvairovė jau sukelia psichologinį vaikų įtraukimą ir vartojimo skatinimą. Nes jei suaugęs žmogus nori vartoti nikotiną, jam turbūt ne toks aktualus yra skoniai, kvapai ir išvaizda. Tuo metu jei kalbame apie vaikus, pirmas dalykas, kodėl jie pradeda rūkyti, tai yra tai, kad pasiūlo draugai ir vis tik smalsumas bei skonių įvairovė“, – įspėjo toksikologė.
Priklausomybė vystosi staigiai
Kalbėdama apie elektronines cigaretes kaip didžiausią problemą Nacionalinės alkoholio ir tabako kontrolės koalicijos prezidentė Nijolė Goštautaitė-Midttun nurodė tai, kad jos yra skirtos realiai vaikams ir paaugliams.
„Praktiškai visose šalyse, kuriose jos yra parduodamos, beveik visur vyrauja vartotojai, kurie yra gerokai jaunesnio amžiaus. Ir kas Lietuvoje turbūt labiausiai gąsdina, kad nors rūkymas mažėja visose vyresnėse amžiaus grupėse ir tradicinio tabako gaminių vartojimas, bet 15–16 m. jaunimo yra apie 65 proc. išbandę.
Ką reiškia pabandę? Vienas dalykas yra pabandyti saldainį, išgerti kokakolos, paragauti kokį pyragaitį vietoj iki tol valgytų daržovių. Bet čia mes kalbame apie narkotinę medžiagą, nikotiną, kuri sukelia praktiškai pačią stipriausią priklausomybę“, – pažymėjo ji.
Kaip aiškino specialistė, tai reiškia, kad ir palyginus mažai įsitraukus, pavartojus kelis kartus ar palyginus neilgai, potraukis vystosi labai greitai. Taip nutinka dėl poveikio smegenų receptoriams ir greitai vystosi priklausomybė.
„Ir tai ypač svarbu besivystančioms smegenims – ankstyvas narkotikų paragavimas palieka žymiai didesnį įspūdį. Smegenys, kurios yra subrendusios – 25 m. ir vyresnio amžiaus, turi labai daug įspūdžių, skonių, patyrimų, o čia yra vienas stiprus patyrimas, kurį dar lydi bendraamžių pritarimas, patenkintas smalsumas, tam tikras pripažinimas“, – komentavo N. Goštautaitė-Midttun.
Apgauna skonių įvairovė
Ji pažymėjo, kad jauniems žmonėms ypač lengva „užkibti“ ir pradėti vartoti tokius gaminius, mat pramonė pasistengia juos sukurti patrauklius.
„Jį dar reklamuoja kaip saugesnį, nesmirdantį, patrauklų, su įvairiais skoniais, pavyzdžiui šokolado kvapo ir skonio, tai net malonu kvepėti tokiu kvapu. Be to, jis yra sunkiau pastebimas suaugusiųjų, mokytojų, yra sunkiau laiku pastebėti, kad vaikas pradėjo vartoti. Bet besivystančioms smegenims ankstyvas narkotikų paragavimas palieka žymiai didesnį įspūdį“, – kalbėjo specialistė.
N. Goštautaitė-Midttun pažymėjo, kad tokiu būdu visuomenėje, kuri iš esmės atsisako tabako, nikotinas sugrąžinamas per kitas duris.
„Sugrąžiname narkotiką, išlaikome priklausomybę. Ir viena didžiausių problemų, kad žmonės, kurie pradėjo nuo elektroninių cigarečių, vėliau dažniau rūko ir įprastas cigaretes. O jau toks dvigubas rūkymas yra dvigubai žalingas. Jis duoda tiek dervas, tiek kitas žalingas, elektroninėse cigaretėse esančias medžiagas“, – įspėjo ji.
Kartu pašnekovė paaiškino, kad mitas apie neva sveikesnę alternatyvą tradicinėms cigaretėms kilo iš netinkamai suformuluotos žinutės.
„Dar 2014 m. buvo paskelbtas straipsnis, grįstas kelių mokslininkų diskusija, kiek elektroninės cigaretės galėtų būti mažiau žalingos. Ir spėjo, vieni sakė tiek, kiti sakė tiek ir taip atsirado skaičius, kad 95 proc. mažesnis, nors visi mokslininkai pabrėžė, kad mokslinių įrodymų apie tai, kad mažiau žalinga ir kiek, nėra. Tai yra mitas, o surinkti duomenys rodo, kad žala nėra mažesnė, nei įprastų cigarečių, tik ji yra kitokia“, – pasakojo N. Goštautaitė-Midttun.
Užpildams naudoja kitus kvaišalus
Paklausta, kas labiausiai lemia, kad tokie gaminiai pakliūna į jaunuolių rankas, G. Laubner teigė, kad viskas čia paprasta.
„Kaip ir bet kurią psichoaktyvią medžiagą, tiek ir nikotiną, ar tai būtų elektroninė ar tradicinė cigaretė, pasiūlo vienas iš artimiausių keturių draugų. Ir pagrindinis dalykas yra smalsumas ir noras bendrauti su bendraamžiais. Begalė žmonių net neįtaria, kad tai galėtų būti kažkokia žala sveikatai, net daugumai tėvų atrodo, kad tradicinę cigaretę rūkyti blogai, o su elektronine yra kaip ir gerai, nes vaikas sako, kad jis garina, o ne rūko“, – pastebėjo ji.
Gydytoja atkreipė dėmesį, kad ne ką mažesnė problema yra tai, kad elektronines cigaretes jaunuoliai pildo ne nikotino papildais su skoniais ir kvapais, kurie yra nikotino pagrindu, bet kitomis psichoaktyviomis medžiagomis.
„Nes tai yra lengviausias kelias jaunam žmogui pavartoti psichoaktyvios medžiagos. Tai yra tie patys kanapių produktai, tiek sintetiniai kanabinoidai ir kitos stimuliuojančios medžiagos. Jau nekalbant apie tai, kad begalė pavyzdžių, kuomet rūkymas ir tų medžiagų vartojimas sukelia traukulius, plaučių uždegimus“, – pažymėjo G. Laubner.