Ar tiesa, kad gimę anksčiau, kūdikiai į gyvenimą kabinasi labiau nei kiti? Į šį klausimą tinklalaidėje atsakys garsus stilistas, grožio salono „Tik į priekį“ įkūrėjas Ąžuolas Misiukevičius, o apie tai, kaip padėti šeimoms, kurių kūdikiai gimė gerokai per anksti, papasakos Santaros klinikų Naujagimių skyriaus vedėja, reanimacijos ir intensyvios terapijos gydytoja-neonatologė Ingrida Pilypienė.
Teko parduoti mašiną
Ir nors dabar plaukų stilistas atrodo itin pasitikintis savimi ir drąsiai motyvuoja kitus žmones judėti tik į priekį ir nekreipti dėmesio į apkalbas ar problemas, buvo laikas, kai džiaugtis gyvenimu jam buvo sunkiau.
Laidoje Ąžuolas prisiminė ankstyvąją vaikystę, kai mamai teko parduoti net automobilį, kad sūnui nupirkti kokybišką klausos aparatą. „Buvau gal trejų metukų ir ėjau į darželį. Prisimenu, kaip mama nupirko klausos aparatą – man visas pasaulis atsivėrė, galėjau girdėti, bendrauti su vaikais.
Yra tėvų, kurie savo vaikus, turinčius negalią, išleidžia į specialias mokyklas, tačiau aš visada mokiausi su sveikais vaikais.“
Paauglystėje būta visko
Vis tik Ąžuolas neslepia, kad paauglystėje būta visko. Jis iki dabar prisimena taisyklę, kurią mama išugdė jo gyvenime: tai pagarba kitam žmogui.
„Paauglystė yra labai savotiškas etapas. Vieni vaikai būna labai žiaurūs, o kiti – kiek mažiau. Aš buvau padūkęs, tačiau niekada nežeminau kitų.
Nuo vaikystės man mama įskiepijo tokias vertybes, kad aš negaliu pažeminti kito žmogaus ar iš jo pasityčioti. Niekaip nesuvokiu iki šiol, kaip žmonės gali tyčiotis iš kitų.
Kiekvienas gyvenime praeiname tam tikras pamokas. Vieni išgyvena sunkiau, kiti – lengviau. Mes visi esame labai skirtingi.
Visada sakiau ir sakysiu – pasaulyje turi būti balansas ir negali žmonės būti vienodi. Tik yra vienas pagrindinis dalykas – jeigu mūsų vertybės iš esmės nesutampa, tai mums tiesiog nėra pakeliui.“
Šeimoms pagalba būtina
Savo ruožtu laidoje gydytoja I.Pilypienė sakė, kad kasmet Lietuvoje gimsta apie 1300 neišnešiotukų, o tai sudaro apie 5-6 procentus visų naujagimių.
„Kai šeimos susilaukia neišnešioto vaikelio, jie išgyvena visas įmanoma stadijas – pyktį, neigimą, pasipriešinimą, o vėliau ir susitaikymą. Kartais būna, jog viskas atrodo neblogai, tačiau situacija suprastėja ir tėvai vėl grįžta į medikų rankas. Visais atvejais šeimoms yra būtina psichologinė bei emocinė parama. Mane, kaip medikę, labai džiugina, kad Lietuvoje yra itin didelė pažanga, šeimos gauna kompetetingą paramą nuo pat pirmosios ankstuko gyvenimo dienos.“
Gydytoja sako, kad jeigu vaikas gimė neišnešiotas, tai dar nereiškia, kad visą gyvenimą turės tam tikrų bėdų. Žinoma, būna visko, tačiau pasak I.Pilypienės, labai dažnai ankstukai kitus vaikus pasiveja ties antrais-trečiais gyvenimo metais.
Laidą „Sveikatos DNR“ galite žiūrėti ir TV3 televizijos YouTube:
Apie ką kalbėjomės:
00:00 – pašnekovų ir temos pristatymas
01:10 – Ąžuolo gimimo istorija
03:19 – Gydytoja apie iššūkius tėvams
05:06 – psichologinės paramos nesulaukė
06:49 – gimimas per anksti lėmė klausos negalią
09:44 – dėl Ąžuolo mama pardavė automobilį
11:30 – medicinos pažanga
14:05 – užaugę ankstukai nesiskiria nuo kitų
18:28 prisiminė paauglystę
21:40 – Ąžuolas išsiskiria itin dideliu jautrumu
24:52 – ankstukai turi ypatingą ryšį su mama
28:10 – neišnešiotas vaikas – iššūkis visai šeimai
30:50 – labiausiai į širdį įstrigusi istorija
33:38 - atsisveikinimas