Tragedija sukrėtė daugiabutį, kuriame gyvena šeimos su vaikais, o patirta žala vis dar yra itin skausminga ir sudėtinga. Nukentėję gyventojai prašo vietos valdžios ir visuomenės pagalbos sprendžiant problemas, su kuriomis susiduria po šio nelaimingo įvykio.
Skaudi nelaimė
Pasak Auksės Žukaitės, vienos iš gretimo buto gyventojų, tragedija prasidėjo, kai ji kartu su savo mažąja dukra ruošė namų darbus. Netrukus moteris pajuto degėsių kvapą, tačiau pradžioje nieko blogo neįtarė.
„Baigusi ruošti namų darbus su mažąja, pajutau dūmų kvapą. Paklausiau vyresnės dukros, kuri buvo antrame aukšte, ar ji nieko nejaučia. Kvapas stiprėjo, o tada man paskambino kaimynė ir pasakė – „Bėkit iš namo, dega!“, – pasakojo gyventoja, kuri su vaikais skubiai evakavosi iš namo.
Greitai užsidegęs butas priklausė 75 metų moteriai, kuri, kaip manoma, nelaimės metu buvo išgėrusi.
„Moteris dažnai vartojo alkoholį, greičiausiai po išgertuvių nuėjo pagulėti ir paliko virti puodą ant elektrinės viryklės. Taip ir įvyko tragedija“, – mano nukentėjusioji. Ugnis ir dūmai greitai išplito per visą pastatą, o įvykio metu moteris žuvo užtroškusi dūmuose.
Bendruomenė bandė gesinti ugnį
Kol atvyko ugniagesiai, kaimynai mėgino patys gesinti ugnį:
„Mes su vaikais bėgome į kitą namo pusę ir matėme pro kaimynės langą besiveržiančius tirštus dūmus. Skubiai paskambinau kaimynui, gyvenančiam šalia, kad ir jis evakuotųsi.
Bandėme gesinti gaisrą savo jėgomis – pylėme vandenį iš šulinio per langą, iš kur veržėsi dūmai, bet niekas nepadėjo. Liepsna greitai apėmė antrą aukštą.“
Atvykusi priešgaisrinė tarnyba nedelsdama pradėjo gesinimo ir gelbėjimo darbus. Auksė prisimena, kaip ugniagesiams atvykus, ji iškart pasakė, kad antrame aukšte yra moteris, kurią reikia gelbėti.
„Ją išnešė beveik nuogą, neapsirengusią, jau buvo atvažiavusi greitoji pagalba“, – prisiminė ji.
Nors ugniagesiai suvaldė ugnį, padaryta žala yra didžiulė. Gaisras stipriai paveikė ir aplinkinius butus. Auksė pasakoja, kad gyventi savo bute dabar yra praktiškai neįmanoma dėl dūmų ir smogo.
„Mes naudojamės ta pačia siena su sudegusiu butu ir gyventi negalime. Smarvė nepakeliama, per visus kambarius sklinda dūmų kvapas, neįmanoma kvėpuoti. Vaikams sunku miegoti“, – dalinasi moteris.
Bute, kuris yra per du aukštus, smogas ir dūmai jaučiami visur. Tai daro įtaką ne tik sveikatai, bet ir gyvenimo kokybei:
„Jaučiuosi blogai, svaigsta galva, pykina, noriu vemti – atrodo, kad apsinuodijau. Vakar, išvykusi ryte į darbą, galva buvo labai sunki, bet dienos pabaigoje jaučiausi geriau. Grįžti į namus tiesiog neįmanoma – dūmų smarvė niekur nedingsta.“
Namas buvo renovuotas – dabar sugriuvęs
Medinis namas, kuriame įvyko gaisras, buvo daugiau nei 100 metų senumo, anksčiau čia buvo vienuolynas. Pastatą prieš trejus metus renovavo gyventojai kartu su Vilniaus rajono savivaldybe. Buvo pakeistas stogas, gyventojai patys nudažė fasadą.
„Mes su savivaldybės pagalba ir savo lėšomis renovavome namą, pakeitėme naują stogą, patys nupirkę dažus nudažėme. Turėjome gražų namą, o dabar turime didelę problemą“, – su liūdesiu kalba nukentėjusioji.
Ugniagesiams bandant suvaldyti ugnį, laiptinės grindys buvo supjaustytos, nes gaisras perėjo į perdangą.
Dar neaišku, kada bus pradėtas remontas. Artėjant šalčiams, padėtis tampa dar labiau komplikuota.
„Ateina šalčiai, norisi viską susitvarkyti iki tol, kol bus minusinė temperatūra“, – sako šeima, bijodama, kad likusios pastato dalys neatlaikys žiemos šalčių. Nors seniūnija atsiuntė pagalbininkus tvarkyti padarinių, gyventojai teigia, kad situacija yra labai sudėtinga.
„Vaikai negali ramiai miegoti, neramu jiems. Turiu paauglę, kuri ruošiasi egzaminams, tačiau mokytis tokiomis sąlygomis yra tiesiog neįmanoma“, – skundžiasi mama.
Dėl šių priežasčių šeima kreipėsi į Vilniaus rajono savivaldybę ir seniūniją, tikėdamasi sulaukti paramos ir greitų sprendimų. Vis dar laukiama atsakymų, o laikrodis tiksi – kiekviena diena be gyvenamų sąlygų verčia šeimą gyventi nerime.
Gyventojai tikisi, kad valdžios institucijos supras padėties rimtumą ir padės jiems kuo greičiau atstatyti prarastus namus bei sugrąžinti ramybę į jų kasdienybę.
Norintys ir galintys prisidėti finansiškai prie namo atstatymo, gali tai padaryti:
Sąskaitos numeris: LT234010051002139996
Gavėjo vardas: ŠV. URŠULĖS G. 21 NAMO PATALPŲ SAVININKAI
Paskirtis: nukentėjusiems nuo gaisro