Kur slepiasi erkės?
Erkės mėgsta drėgmę ir šilumą. Nors dažniausiai jos randamos tankiuose lapuočių miškuose, krūmuose ir aukštoje žolėje, tačiau vis dažniau yra aptinkamos ir miestų parkuose. Na, o kartais nereikia net medžių ar žolės – į kiemą erkę gali atnešti paukštis, prabėgusi katė, kitas šuo, taip pat kraujasiurbė gali nukristi ir nuo žmogaus drabužių ar batų.
Erkių aktyvumas priklauso ne tik nuo vietovės, bet ir nuo metų laiko. E. Subelė atkreipia dėmesį, kad erkių suaktyvėjimas pastebimas ankstyvą pavasarį ir tęsiasi iki vėlyvo rudens.
„Pavasaris, vasara ir ruduo yra kritiniai sezonai, kuomet augintinių apsauga nuo erkių turime rūpintis ypač atsakingai. Remiantis „If“ draudimo duomenimis, erkių sukeltų ligų augimas pastebimas jau nuo balandžio mėnesio“, – įspėja specialistė.
Babeziozė – ne vienintelė gresianti liga
Augintinių šeimininkai dažniausiai baiminasi erkių pernešamos ligos babeziozės. Vis dėlto, egzistuoja ir daugiau liūdnai pasibaigti galinčių susirgimų.
„Nors babeziozė viena dažniausių ligų, tačiau svarbu nepamiršti, kad erkės platina ir kitas ne mažiau pavojingas infekcijas, pavyzdžiui, anaplazmozę, erlichiozę, tulareimiją, hepatozoonozę ir Laimo ligą. Visos šios ligos, net ir nustatytos bei gydomos laiku, gali turėti ilgalaikių pasekmių augintinio sveikatai“, – aiškina „If“ žalų specialistė, ir priduria, kad prasidėjus erkių sezonui dėl augintinio apsaugos būtina pasitarti su veterinarijos gydytoju.
Kaip apsisaugoti?
Norint apsaugoti augintinį nuo erkių bei jų sukeliamų ligų galima naudoti ne vieną skirtingą priemonę. Vienos jų natūralios, kitos – cheminės.
„Viena populiariausių augintinių apsauginių priemonių nuo erkių yra antiparazitiniai antkakliai, veikiantys natūraliu arba cheminiu pagrindu. Taip pat erkes veiksmingai atbaido antiparazitiniai lašai, apsaugantys ir nuo pakartotinio įsisiurbimo bei naikinantys tiek suaugusias erkes, tiek jų lervas. Na, ir galiausiai galima rinktis geriamas tabletes, kurių veikimo laikas svyruoja nuo keleto savaičių iki keleto mėnesių“, – pasakoja E. Subelė.
Naudodami šias prevencines priemones galite gerokai sumažinti erkių įkandimo ir su tuo susijusių ligų riziką Jūsų augintiniui.
Nuo erkių šeimininkai turėtų saugoti ne tik augintinius, bet ir save. Ruošiantis pasivaikščioti rekomenduojama pasirinkti kūną dengiančius šviesius drabužius, kadangi taip lengviau pastebėti ropojantį parazitą. Taip pat patartina naudoti vabzdžius atbaidančius purškiklius ir po kiekvienos iškylos gamtoje nepamiršti rūpestingai apsižiūrėti visą kūną.
Jei erkė įsisiurbė
Glostant augintinį aptikote įtartiną gumbelį? Nieko nelaukite ir kuo skubiau apžiūrėkite užčiuoptą svetimkūnį. Pastebėjus įsisiurbusią erkę „If“ žalų specialistė pataria kuo skubiau ją ištraukti, o įkandimo vietą dezinfekuoti.
„Po erkės įsisiurbimo būtina akylai stebėti augintinį, o pasireiškus tokiems simptomams, kaip karščiavimas, apatija, sąnarių skausmai, padidėję limfmazgiai, vėmimas, viduriavimas, apetito sutrikimai ir šlapimo spalvos pokyčiai reikėtų kuo skubiau kreiptis į veterinarijos kliniką“, – pabrėžia pašnekovė ir priduria, kad erkių pernešamų ligų ar kitokių augintinio sveikatos sutrikimų atvejais itin praverčia augintinio draudimas.
Pasirūpinkite augintiniu rinkdamiesi „If“ draudimą
Nors keturkojai draugai į namus atneša daug laimės ir džiaugsmo, vis dėlto, nė vienas nėra apsaugotas nuo sveikatos sutrikimų. „If“ draudimo specialistė pastebi, kad su augintinio negalavimais susidūrę šeimininkai žino, kad kiekvienas apsilankymas pas veterinarą kainuoja nemenką sumą.
„Dėl šios priežasties didžiausią paklausą turi būtent gydymo išlaidų draudimas, kai atlyginamos šuns ar katės gydymo išlaidos ligos ar traumos atveju. Svarbu suprasti, kad draudimas leidžia ne tik sutaupyti, bet ir pasirinkti kokybiškiausią gydymą“, – sako E. Subelė
„If“ augintinio draudimas skirtas atvejams, kuomet nelaimė ištinka staiga ir netikėtai, pavyzdžiui, augintiniui susergant, patiriant traumą ar pridarant žalos kitiems. Na, o pasirinkus gyvybės draudimą, kompensacija išmokama ir gyvūno dingimo ar mirties atveju. Taip pat specialistė pastebi, kad šunis šeimininkai draudžia tris kartus dažniau nei kates.
„Paprastai draudžiami labradorai, retriveriai, vokiečių aviganiai, vengrų trumpaplaukiai pointeriai, samojedai, pudeliai, jorkšyrai ir mišrūnai. Kalbant apie kates, dažniausiai draudžiamos britų trumpaplaukės, Meino meškėnai, škotų nulėpausės, Abisinijos katės, sfinksai ir mišrūnės“, – teigia pašnekovė.
Ieškote geriausio draudimo plano savo augintiniui? Kviečiame apsilankyti https://www.if.lt/privatiems/draudimas/suns-draudimas
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!