Gimdos kaklelio vėžys
Lietuvoje šiuo metu gimdos kaklelio vėžys – antra pagal dažnumą moterų onkologinė liga. Kasmet šalyje šią diagnozę išgirsta apie 500 moterų ir beveik kas antra susirgusi pacientė miršta.
„Ši klastinga onkologinė liga kelerius metus vystosi be jokių požymių, o moterys, to nežinodamos ir reguliariai nesilankydamos pas ginekologą, ligai „padeda“ progresuoti. Tik vėlesnėse šio vėžio stadijose atsiranda tarpmenstruacinių kraujavimų, kraujingų išskyrų po lytinių santykių, nuovargis, dubens ir nugaros skausmai, skausmas lytinių santykių metu“, – įvardina gydytoja.
Siekiant ligą diagnozuoti pirminėse jos stadijose ir anksti pastebėti priešvėžinius gimdos kaklelio pakitimus, ginekologės teigimu, vienas efektyviausių būdų yra citologinis gimdos kaklelio tyrimas (PAP testas).
„Pagal Nacionalinės vėžio profilaktikos ir kontrolės programą, šį testą rekomenduojama atlikti kas trejus metus. Svarbu atsiminti, kad ankstyvos stadijos gimdos kaklelio vėžys gali būti išgydomas. Vis dėlto, diagnozavus vėlyvųjų stadijų vėžį, situacija sudėtingesnė, kadangi gydymas ir išgyvenamumas priklauso būtent nuo ligos stadijos“, – aiškina D. Vilkinienė.
Kiaušidžių vėžys
Ne ką mažiau klastingesnė kita moterų onkologinė liga – kiaušidžių vėžys, kuris pasaulyje kasmet diagnozuojamas ketvirčiui milijonų moterų ir yra viena dažniausių mirties ginekologinių piktybinių ligų priežasčių.
Lietuvoje kiaušidžių vėžio diagnozę kiekvienais metais išgirsta 400-450 moterų, o keturioms iš penkių pacienčių liga nustatoma vėlyvoje – trečioje arba ketvirtoje stadijoje.
Pasak ginekologės, kiaušidžių vėžio prognozė yra kiek prastesnė, kuomet liga nustatoma vėlesnėse stadijose. „Kiaušidžių vėžio simptomai yra būdingi daugeliui kitų ligų, pavyzdžiui, silpnumas, nuovargis, svorio kritimas, dažnas pilvo pūtimas, pilvo skausmas, tuštinimosi sutrikimai, nugaros skausmai, sutrikęs virškinimas“, – kiaušidžių vėžio požymius vardina gydytoja.
Taigi, pirmoje ir antroje kiaušidžių vėžio stadijose simptomų gali ir visai nebūti, todėl liga diagnozuojama jau progresavus. Dėl šių priežasčių kiaušidžių vėžys yra vadinamas „tyliuoju žudiku“.
„Reikėtų atsiminti, kad kiaušidžių vėžio rizika didėja, jeigu moters mama arba sesuo sirgo kiaušidžių, krūties arba gimdos vėžiu, taip pat didesnė rizika susirgti yra vyresnėms, negimdžiusioms moterims arba toms, kurioms menopauzė prasidėjo vėliau, nei įprasta“, – atkreipia dėmesį pašnekovė ir priduria, kad nesant jokiems išskirtiniams simptomams, reguliariai lankantis pas ginekologą – tiek kiaušidžių, tiek gimdos kaklelio vėžys gali būti diagnozuojami priešvėžinėje arba ankstyvose stadijose, kuomet išgijimo prognozės ženkliai geresnės.
„Neturiu laiko“, „turiu svarbesnių reikalų“, „nejaučiu jokių nemalonių simptomų“ – tai, anot gydytojos, dažniausi moterų pasiteisinimai, kodėl šios nesilanko pas ginekologą profilaktiškai.
„Tokie pasiteisinimai neretai slepia kitą priežastį – baimę išgirsti nemalonią žinią apie savo lytinę sveikatą. Tačiau būtent reguliarus lankymasis pas ginekologą ir laiku atlikti tyrimai leistų anksti diagnozuoti daugelį ligų“, – ragindama moteris rūpintis savo sveikata pabrėžia Kauno „Kardiolitos klinikų“ akušerė-ginekologė Didona Vilkinienė.