Vilnietė Skaistė su sūnumi Mariumi keliauja į polikliniką. Medikų pagalbos vaikinui prireikė staiga užpuolus peršalimo ligoms.
„Kosulys, sloga, temperatūra. Paprasti standartiniai simptomai. – Temperatūra aukšta buvo? – Kaip ir prie virusų, 38–39. Orai šilti, po to vėjuoti, norisi dar atsilapot, pasidžiaugti šiltais orais, bet taip kažkaip klastingai“, – kalbėjo Skaistė.
Anot specialistų, peršalimo ligos pastarosiomis dienomis vis dažniau į patalą guldo vaikus ar paauglius. Pasak Vilniaus miesto klinikinės ligoninės vaikų ligų gydytojos, pastaruoju metu sergančių vaikų kone dvigubai daugiau, nei šiltuoju metų laiku.
Kasdien Skubiosios pagalbos skyriuje atsiduria nuo 30 iki 40 vaikų. Didesnė dalis – dėl peršalimų ir jų komplikacijų.
„Turbūt reikėtų kalbėti apie vaikų ausų uždegimus, apie sinusitus ir apie plaučių uždegimus“, – vardijo vaikų ligų gydytoja V. Radžiūnienė.
Itin sunkiai gydytojai kovoja su karščiuojančiais dėl kovido.
Vaistinių lentynos – iššluotos
Šaltasis metų laikas žmones veja ne tik į poliklinikas ar ligonines. Jis veja ir į vaistines. Farmacininkai sako pritrūkę kai kurių medikamentų nuo vadinamųjų peršalimo ligų, mat sergančiųjų kone keturis kartus daugiau nei įprastai. Kaip sako vieno vaistinių tinklo atstovė, nei būna paprastai. Tad vaistus žmonės šluote šluoja. Ir ne tik vaistus.
„Labai jaučiasi internetiniai užsakymai. Jau ruošiasi tėvai, tai perka imunitetui kažkokius maisto papildus“, – teigė „Gintarinės vaistinės“ atstovė Zita Janušauskienė.
O užsukę į vaistines dažniausiai skundžiasi karščiavimu.
„Simptomai labai įvairūs, labai priklauso nuo imuninio atsako. Tai dažniausiai būna, jeigu tai kovidas ar gripas, ūmus staigus karščiavimas, ryte pacientas sveikas, o per pietus jis jau karščiuoja. Ir prasideda kaulų laužymai“, – dėstė Z. Janušauskienė.
Pasak specialistų, sergamumas gripu, vadinamosiomis peršalimo ligomis ir kovidu, pastaruoju metu ėmė augti. Nors skaičiai nėra gąsdinantys – užregistruota beveik 35 tūkst. atvejų. Tačiau dvi savivaldybės – Vilniaus ir Kazlų Rūda – jau pasiekė epidemijos lygį, kai viršyta 1,5 tūkst. atvejų 100 tūkst. gyventojų.
„Reikėtų atkreipti dėmesį, kad prevencijos priemonės labai svarbios. Galim sutikti daugiau sergančių žmonių todėl, kad važinėjam į darbus, vaikai lanko kolektyvus. Vėlgi, tas pats raginimas neužmiršti prevencijos ir susirgus, pajutus simptomus, likti namie, kreiptis į šeimos gydytojus, laikytis rekomendacijų“, – pabrėžė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro atstovė Greta Gargasienė.
Svarbu ir higiena, veido kaukės bei imuniteto stiprinimas. Labiausiai, pasak specialistų, peršalimo ligos pavojingos vyresniems. Vien nuo kovido sukeltų komplikacijų praėjusią savaitę mirė 6 žmonės. Jauniausiam jų – per septyniasdešimt. Atskirti tai kovidas, gripas ar kitos peršalimo ligos dabar sudėtingiau, mat visų jų simptomai panašūs, tad medikai ragina neužsiimti savigyda.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.