Pasak R. Doveikos, bažnyčiose iki pat Velykų kasdien buvo klausomos išpažintys, priimama Komunija, verbų sekmadienį kieme buvo šventinamos verbos, o Didįjį šeštadienį kieme laiminamas ir maistas.
„Vienintelis dalykas, kuris yra tam, kad išvengti ilgai trunkančio susibūrimo, mišiose negalima dalyvauti tikintiesiems, bet mišios bus.
Visos liturginės apeigos įvyks, tik vienas nepatogumas yra, kad jau antras Velykas švęsime nedalyvaujant apeigose žmonėms, tačiau dauguma parapijų jau turi tiesioginės transliacijos galimybes“ , – sakė kunigas.
Pasak R. Doveikos, šventinėmis dienomis bažnyčia bus uždaryta tik mišių metu, o kitomis valandomis žmonės galės ateiti asmeninei maldai, atlikti išpažintį, palaiminti maistą, pašventinti verbas.
Kunigas taip pat siūlė nenusiminti ir džiaugėsi, kad šiais metais Velykos daug laisvesnės, nei praeitais. Nors vis dar turime įvairius ribojimus, po truputį išmokome susigyventi su pandemija, o laikantis saugumo reikalavimų, liturgines apeigas galima atlikti lauke, o viduje bažnyčios – netgi eiti išpažinties.
Velykų pagrindas – ne draugų susibūrimai
R. Doveika taip pat sakė, kad nors įprastas šventimo tradicijas pakoregavo neįprastos sąlygos, Velykų pagrindas nėra dideli draugų susibūrimai.
„Viskas bus švenčiama, nes gyvybės, gyvenimo ir vilties santykio, džiaugsmo, nieks negali pažaboti. Virusas yra problema, kurią mes, visi susitelkę, išsprendžiame. Tie visi nepatogumai, judėjimo suvaržymai, didesni draugų ir bičiulių susibūrimai – ne jie Velykų pagrindas“, – sakė kunigas.
Pasak kunigo, technologijų pagalba Velykos gali būti tokios pat, kaip ir anksčiau. „Žmonės lyg su negatyviu pasimėgavimu sako, kad vėl pandeminės Velykos, vėl negerai.
Tokiai antikultūrai mes turime labai gerą vaistą – tikėjimą, Dievą, bažnyčią. Turime socialinius tinklus, komunikacijas, vaizdo skambučius. Niekas negali pasakyti, kad Velykos šiemet bus nepilnavertės“, – paguodė R. Doveika.
Laikas prisiminti pamatinę tiesą
Primename, kad praeitais metais naujienų portalui tv3.lt R. Doveika sakė, kad Velykos tai laikas, kuomet kiekvienas iš mūsų susimąsto apie pačius svarbiausius dalykus.
„Velykose mes kiekvienas asmeniškai primename tiesą apie save. Tiesą, kurios negalima paneigti. Tiesą galima pastumti, tiesą, kurios galima atsisakyti, bet negalima paneigti. Velykų tiesa yra nemirtingumo tiesa. Mūsų gyvenimo tiesa. Mūsų tuščių kapų tiesa, nes krikščionybė juk yra tuščio kapo religija.
Kiekvienais metais švenčiant Velykas svarbu sau priminti šiuos pamatinius dalykus. Tikinčiam žmogui tai padeda dar tvirčiau atsistoti ant žemės, pakelti veidą su vilties žvilgsniu, pasitikti ir išgyventi šiandienos pasaulio tikrovę. Tai tampa ir liudijimu daugeliui ieškančių, kad yra kelias atrasti Dievą.
Abejojantiems – nusimesti abejonės rūbą ir nelikti abejonės įkaitais, nes kartais abejonė, netikėjimas būna tam tikra puikybės ir arogancijos forma, kuomet žmogus pateisina tuos dalykus, nes tas žmogus, kuris gyvenime sutinka Dievą, jis niekada nepastumia kito žmogaus. Netikinčiam žmogui yra puiki proga atkreipti dėmesį, kodėl šalia tavęs gyvena žmogus, kurio veide visada galima perskaityti viltį, gyvenimą, nemirtingumą.
Tai yra liudijimas net netikinčiam žmogui atkreipti dėmesį į šalia savęs gyvenantį žmogų. Gal tai, kuo jis gyvena, gali būti įdomu ir tau. Būtent tai, kas kyla iš tuščio kapo, yra krikščioniškas apaštalavimas“, – nurodo R. Doveika.
Laikas nuoširdžiam palinkėjimui
Kunigas sako, kad net susiklosčius esamai situacijai, kuomet negalėsime būti su artimaisiais, jos nereikia iškęsti. Ją tiesiog reikia išgyventi.
„Šių metų Velykas tikintis žmogus, kuris supranta, kad gyvenime būna visokių patirčių, būna kitaip, bet toliau. Būtent tas kitaip ir tampa mūsų kūryba. Aš tikrai tikiu, kad tikintys žmonės yra išradingi ir niekada nesumenkins, neatmes pasaulio pažangos, tiek mokslo, tiek medicinos.
Tikiu, kad tikintys žmonės pasinaudos visomis technologijomis, kad susirinkę namuose turės galimybę paskambinti, padaryti vaizdo skambučius, parašyti vienas kitam linkėjimus. Tai dabar yra puiki proga parašyti kam nors elektroninį laišką, parašyti asmeninę žinutę, o ne nukopijuoti ir išsiųsti visiems sąraše esantiems žmonėms.
Tai laikas, kuomet galima viską suasmeninti. Suasmeninti maldą. Aš tikiu, kad tas kūrybiškumas leis mums kitaip, kitoniškai, bet patirti visą Velykinį džiaugsmą, Kristaus prisikėlimo džiaugsmą, gyvenimo džiaugsmą, nuimtos gėdos džiaugsmą ir ras atsakymą, kad mes visi kitoniškai sugebame eiti pirmyn“, – įsitikinęs R. Doveika.