Kasmet lapkričio 14-ąją minima Pasaulinė diabeto diena. Jos tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į šią ligą, komplikacijas ir kontrolę.
Šiurpinanti statistika
Lietuvos diabeto asociacijos prezidentė Vida Augustinienė kalbėdama apie sergamumo diabetu statistiką sakė: „Ir Lietuvoje, ir pasaulyje sergamumas diabetu auga. 2010-aisiais šia liga Lietuvoje sirgo daugiau nei 76 tūkst. žmonių, o praėjusių metų duomenys rodė, kad nuo diabeto kenčia jau daugiau nei 80 tūkst.“
Pašnekovės teigimu, per pastaruosius 50 metų pasaulyje sergančiųjų diabetu skaičius padidėjo 700 proc.
„Ši tendencija atrodo grėsmingai. Iš tiesų diabetu sergančių žmonių skaičius yra kur kas didesnis, nei rodo diagnozuotų atvejų statistika. Skaičiuojama, kad šiuo metu pasaulyje yra 336 mln. sergančiųjų diabetu, ir spėjama, kad tiek pat žmonių nežino, jog serga šia liga“, – kalbėjo V. Augustinienė.
Ji pridūrė, kad vien Europos Sąjungos (ES) šalyse dabar diabetu serga 32 mln. gyventojų, o 2030 metais dėl nutukimo ir kitų veiksnių šis skaičius perkops 53 mln. ribą.
Kaip gyveni, taip jautiesi
„Kasmet pasaulyje pirmojo tipo diabetu suserga apie 80 tūkst. vaikų“, – aiškino pašnekovė.
Turimi duomenys rodo, kad Lietuvoje kasmet diabetu suserga apie 100 vaikų. Jie iš karto gydomi insulinu. Didžioji dalis mūsų šalyje užfiksuojamų atvejų yra antrojo tipo diabetas, pasireiškiantis 40 metų ir vyresniems žmonėms.
„Didžiausi diabeto rizikos veiksniai yra nutukimas bei genetinis paveldimumas. Moterys, kurios nėštumo metu sirgo gestaciniu diabetu, ateityje rizikuoja susirgti antrojo tipo diabetu“, – teigė pašnekovė.
Prie diabeto rizikos prisideda ir gyvenimo būdas – mažai judama, netinkamai maitinamasi ir pan.
„Ar daug matome kieme žaidžiančių vaikų? Jie kur kas dažniau sėdi prilipę prie kompiuterio, žiaumoja nesveikus užkandžius ir užgeria juos saldžiais gėrimais. Persivalgymas, nesaikingas valgymas, padidėjęs kraujospūdis ar didelis cholesterolio kiekis sudaro palankią terpę atsirasti diabetui. Net pažiūrėjus televizjos laidas apie maisto gaminimą, nesunku pastebėti, kad siūlomi patiekalai dažnai plaukia riebaluose ar majoneze“, – savo pastebėjimais dalijosi V. Augustinienė.
Pacientai laukia stebuklo
Apie šią ligą esama ir nemažai mitų.
„Vis pasigirsta gandų, kad moklsininkams pavyko išrasti vaistus, išgydančius diabetą. Turiu nuvilti – kol kas tokių vaistų niekas neišrado. Dažnai gydymo insulinu kratomasi, nes manoma, kad pradėjus leistis insuliną vėliau tai reiks daryti nuolat. Toks požiūris neteisingas. Jei kasa pati insulino negamina, galima saujomis valgyti tabletes, tačiau pagerėjimo nesulausite, atsiras komplikacijų“, – perspėjo V. Augustinienė.
Neretai tėvai, išgirdę diagnozę, kad jų vaikas serga diabetu, pradeda minti ekstrasensų ir žolininkų slenksčius tikėdamiesi, kad jų pagalba bus veiksmingesnė nei medikų.
TIK FAKTAI
Europoje diabetu šiuo metu serga apie 53 mln. suaugusių gyventojų.
ES šalyse nuo šios ligos kasmet miršta 325 tūkst. žmonių.
Didžioji dalis sergančiųjų diabetu yra darbingo amžiaus (40–60 metų) žmonės.