Pasak gydytojo, prostatitas yra vienas dažnesnių susirgimų, dėl ko jauni vyrai apsilanko pas urologą.
Vis tik jis konstatavo, kad lėtinis prostatitas klinikine prasme yra didelė bėda, nes šis sutrikimas nėra taip paprastai diagnozuojamas ir gydomas. „Neturime daug supratimo apie šią ligą“, – „Žinių radijo“ laidoje „Sveikatos laikas“ pastebėjo M. Jievaltas.
Ne tik nemalonūs pojūčiai, bet ir seksualinės problemos
Gydytojas pasakojo, kad prostatito simptomai gali būti labai skirtingi: „Kai kurie skundžiasi šlapinimosi sutrikimais, dažniau – diskomfortu, jaučiamu dubenyje, pilvo apačioje, tarpvietėje. Dar kai kurie skundžiasi kažkokiais pojūčiais sėklidėse.
Prostatitas pablogina ir seksualinį gyvenimą – kai kurie gyvena su baime, sieja savo simptomus su lytiniais santykiais arba, priešingai, su jų abstinencija – nutrauktais lytiniais santykiais. Simptomatika būna įvairi, bet ji veikia blogąja prasme – tiek pamažina libido, tiek kartais blogina erekciją.“
Pasak gydytojo, nors kitą kartą fiziologinių nuokrypių net nerandama, įtakos turi ir psichologija. „Jei žmogus blogai jaučiasi, jam skauda, blogai miega, visada jaučia įtampą, yra pervargęs, aišku, kad seksualinis gyvenimas labai nukenčia. Tai yra didelė problema, nes neturime labai gero patogenezinio gydymo“, – konstatavo urologas.
Šiukštu nepataria lįsti į šaltą vandenį
Pasak pašnekovo, dažniausiai prostatito priežastys įvardijamos kaip neaiškios, tačiau kai kurie vyrai tai sieja su peršalimo būsenomis.
„Jei vyras linkęs savo kūną eksponuoti šalčiui ir drėgmei, tai trunka ilgą laiką, pavyzdžiui, turiu pažįstamą profesorių, kuris kasdien daug metų plaukioja baseine, o kūnas jame atvėsta, ir jis patiria lėtinio uždegimo simptomus.
Taip pat kokie statybininkai, kurie dirba ir žiemą, ir kiti žmonės, kurie dėl darbo pobūdžio turi dirbti atitinkamomis sąlygomis, gauna šalčio, žvarbos, žiūrėk, ilgainiui skundžiasi požymiais. (...)
Tie, kurie turi lėtinės šlapimo takų infekcijos požymius ar prostatito simptomatiką, labai atsargiai turėtų grūdintis lendant į šaltą vandenį.
Neretai lėtinis prostatitas nesukelia jokių simptomų, čia yra laimingoji pacientų dalis. Bet tie, kurie jaučia lėtinį skausmą, ypač sunkiau pasiduodantį analgetikams ir tai tikrai nemaža problema“, – komentavo M. Jievaltas.
Paklaustas, kaip tada yra su ruoniais – sveikuoliais, kurie neria į šaltą vandenį, gydytojas juokėsi, kad jei nejaučiami jokie simptomai, tada tereikėtų pasidžiaugti. Tačiau kitiems jis siūlė netampyti liūto už ausų.
„Bet tie, kurie turi lėtinės šlapimo takų infekcijos požymius ar prostatito simptomatiką, labai atsargiai turėtų grūdintis lendant į šaltą vandenį. Savo pacientams sakau aiškų „ne“ – net jei iš pirties išeinate, venkite šalto vandens. Jei jau turite tokių susirgimų požymių, jokio grūdinimosi šaltame vandenyje. Bet jei sveikas vyras, gal ir gali grūdintis, viskas gerai“, – patarė gydytojas.
Nesuserga dėl to, kad „suka į kairę“
Pašnekovas kartu išsklaidė mitą, kad prostatitu būtinai susergama turėjus lytinių santykių dėl kažkokios pasigautos infekcijos.
„Šį mitą būtina sugriauti. Jei viskas būtų taip paprasta, turėtume neblogą patogenezinį gydymą, galima būtų padėti su antibiotikais. Dabar gi 95 proc. tokių vyrų jie visiškai neefektyvūs. Jau seniai pasakyta, kad lėtinis prostatitas yra ne bakterinės kilmės. Taigi lytiniu keliu plintančios infekcijos neturi nieko bendro“, – akcentavo gydytojas.
Kitaip sakant, jei vyras serga prostatitu, jo įtarinėti dėl neištikimybės tikrai nereikėtų: „Tai greičiau susiję su kažkokiais gyvensenos dalykais. Turiu vieną pacientą, kuris turėjo aiškią simptomatiką, kurią paaštrindavo vartojamas alus.
Taigi ir uždraudėme jį vartoti, ką dabar darysi. Jei sugebame apčiuopti tuos veiksnius, kurie paskatina tokią būklę, blogina savijautą, bandome juos pašalinti iš gyvensenos. Aišku, tai ne visada paprastai padaroma.“
Veda ir į prostatos išvešėjimą
Gydytojas kartu priminė, kad apskritai dažniausiai pasitaikantys prostatos sutrikimai yra trys: prostatitas, kas, kaip minėta, yra jaunesnių vyrų liga, gerybinis prostatos išvešėjimas, dažniau pasitaikantis kiek vyresniems, dalis pastarųjų pacientų turi ir prostatos vėžį.
M. Jievaltas neslėpė, kad sergant lėtiniu prostatitu didesnė rizika vėliau susidurti su gerybiniu prostatos išvešėjimu (hiperplazija). Paprastai tai būdingiau vyresniems nei 50 m. vyrams.
„Vyras gali būti daug metų sirgęs prostatitu, o vyresniame amžiuje matome padidėjusią prostatą, šlapinimosi sutrikimus, gali būti ir simptomatikos mišinys kartu ir su skausmu. Bet hiperplazija iš esmės yra susijusi su sunkesnio šlapinimosi simptomais – vyras pradeda šlapintis dažniau, silpnesne srove, reiki keltis naktį“, – vardijo urologas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!
nieko gero nežada tada prasideda ivairios ligos.