Naujienų portalui tv3.lt sveikatingumo mentorė Evelina Kasinskaja atskleidė, kokie sezoniški rudens produktai yra geriausi mūsų sveikatai ir į kokius produktus turėtume atkreipti dėmesį.
Atskleidė, ką įtraukti į mitybos racioną
Specialistė teigia, kad gyvenant Lietuvoje mūsų pasirinkimas nėra toks platus kaip kai kuriose kitose šalyse, tačiau būtent rudenį turime galimybę mėgautis gausiu šviežių daržovių ir vaisių derliumi, galbūt net daugiau nei kitu metų laiku.
„Svarbu įtraukti į savo mitybą kuo daugiau sezoninių daržovių, tokių kaip bulvės, moliūgai, šakniavaisiai, morkos, pastarnokai, cukinijos ir pomidorai. Kuo įvairesnės spalvos, tuo geriau, nes taip praturtiname savo racioną.
Tai ypač svarbu rudenį, kai orai tampa niūresni, o dėl mažesnio saulės kiekio prarandame gamtos teikiamą dopaminą ir laimės hormonus, kurie gausiau gaminasi vasarą“, – teigia E. Kasinskaja ir priduria, kad jų atsargas yra gerai papildyti lėkštėje, nes iš to gauname vitaminų ir augalinės kilmės fitonutrientų.
Sveikatingumo mentorės teigimu, rudenį natūraliai norisi mažiau šviežių daržovių, nors jos ir yra svarbios. Dėl vėsesnių orų jaučiame didesnį poreikį šilumai. Ji pataria nebijoti vartoti termiškai apdorotas daržoves.
„Nepervirtos sriubos ir įvairūs troškiniai ypač tinka, kai kalbame apie augalinę mitybą. Taip pat svarbu įtraukti kitus produktus, kurie naudingi visais sezonais, tačiau rudenį ypač padeda palaikyti gerą savijautą“, – sako specialistė.
Pasak jos, įtraukdami į mitybą daugiau žuvies, gauname Omega-3 riebalų rūgščių, kurios padeda stiprinti imunitetą, dažnai nusilpstantį rudenį. Omega-3 taip pat teigiamai veikia mentalinę sveikatą. Šių riebalų gausu lašišoje, upėtakyje, silkėje ir kitose riebiose žuvyse. Toks maistas vadinamas funkciniu, nes jis patenkina kelis kūno poreikius – tiek riebalų, tiek baltymų.
„Taip pat svarbu nepamiršti pilno grūdo kruopų. Grikiai, pavyzdžiui, gali būti kasdienio raciono dalis, nes jie turi daug augalinės kilmės baltymų ir skaidulų, reikalingų žarnyno sveikatai palaikyti. Kadangi imunitetą reikia stiprinti nuo žarnyno, grikiai gali būti labai naudingi.
Rekomenduoju įtraukti ne tik rudus grikius, bet ir neskrudintus, kurie reikalauja ilgesnio virimo. Taip pat patariu kruopas mirkyti iš vakaro, užpilant vandeniu ir paliekant per naktį – tai padės joms greičiau išvirti ir išsaugoti daugiau maistinių medžiagų“, – patarimą siunčia E. Kasinskaja.
Išskyrė riešutus, vaisius ir prieskonius
Maisto grupė, kurią verta įtraukti į rudens racioną, yra riešutai ir sėklos. Sveikatingumo mentorė pataria jas mirkyti ir perplauti, nes riešutai, kaip ir kruopos, turi fitino rūgšties, kuri gali trukdyti maistinių medžiagų įsisavinimui.
Riešutai ir sėklos yra svarbūs dėl savo gerųjų riebalų, kurie prisideda prie smegenų sveikatos ir hormonų balanso.
„Juose yra daug vitaminų, pavyzdžiui, Brazilijos riešutuose yra gausu selėno. Du-trys tokie riešutai suteikia gerą porciją šio mineralo, kuris yra svarbus skydliaukės veiklai. Chia sėklos pasižymi aukštu skaidulų kiekiu ir prisideda prie žarnyno sveikatos“, – pažymi specialistė.
Sveikatos mentorė pataria įtraukti sezoninius vaisius, tokius kaip kriaušės ir obuoliai, į savo mitybą. Geriausia juos valgyti po pagrindinio maisto arba kartu su kitais patiekalais, kurie dera su vaisiais, pavyzdžiui, troškiniuose su obuoliu, kriauše ar slyvomis.
Šie vaisiai yra gausūs skaidulų ir vitaminų. Obuoliai, pavyzdžiui, turi daug peptinų, kurie naudingi žarnynui. Pora vaisių galima drąsiai įtraukti į racioną. Taip pat puikus pasirinkimas yra avietės, jei norime kažko skanaus.
„Prieskoniai ne tik suteikia aromato ir papildomo skonio, bet ir turi naudingų savybių. Pavyzdžiui, imbieras ir cinamonas gali pagerinti virškinimą. Cinamonas padeda reguliuoti cukraus ir gliukozės kiekį kraujyje ir gali prisidėti prie metabolizmo gerinimo, o imbieras stiprina imunitetą, gerina virškinimą ir padeda kovoti su intoksikacijomis, tokiomis kaip pilvo pūtimas ar pykinimas“, – pataria specialistė.
Kokių produktų vengti?
Sveikatingumo mentorės teigimu, svarbu atsiminti, ar maistas yra tikrai maistingas ir ar jis suteiks papildomos naudos jūsų sveikatai.
Pasak jos, visada reikėtų atsiminti, kad pirkti kepiniai, kuriuose gausu margarino, cukraus, palmių aliejaus ir transriebalų, nėra labai vertingi. Šie produktai suteikia organizmui tik tuščias kalorijas, kurios greitai suvartojamos kaip energija, tačiau neduoda ilgalaikės naudos sveikatai.
„Gali pasireikšti irzlumas ir nuovargis, kai prisivalgome tuščių angliavandenių, saldumynų, nes insulinas kyla. Šių produktų reikėtų vartoti mažiau, o rudenį, kai gali padaugėti peršalimo ligų, svarbu atkreipti dėmesį į mūsų imunitetą“, – priduria E. Kasinskaja.
Šie produktai apsunkina situaciją ir gali ją pabloginti, nes vietoje to, kad pamaitintume gerąsias bakterijas, jie skatina patogeninių bakterijų augimą: „Reikia vartoti kuo mažiau perdirbtų, prastos kokybės produktų, tada mūsų organizmas mums padėkos“.