Vilnietė Rasa (tikrasis vardas ir pavardė žinomi, – aut. past.) portalui tv3.lt skundėsi, kad pastaruoju metu vaistų 7-erių metų sūnui paieškos tampa nemažu iššūkiu.
„Ieškojome antibiotikų (amoksiklavo) vaikui, šią savaitę reikėjo apvažiuoti daug vaistinių, kol pagaliau vieno tinklo vaistinėje turėjo, ko reikėjo. Prieš mėnesį tas pats buvo su akių lašais, kurie turi antibiotikų. Irgi užėjus į kelias vaistines pasakė, kad jau kuris laikas netiekia šio vaisto“, – kalbėjo ji.
Rasa pasakojo, kad dabar neretai nutinka taip, kad gydytojai išrašo vaistus, o vaistinėse jų tiesiog nėra.
„Kai gydytojai paskambinau ir pasakiau, kad nerandam antibiotiku tabletėmis, kuriuos ji išrašė, tai ji irgi neslėpė pasipiktinimo, jog dabar dažnai taip nutinka su vaistais“, – sakė vilnietė.
Socialiniuose tinkluose gausu ir kitų panašių istorijų, kai gauti reikiamų vaistų neįmanoma, o tėvai jau prabyla apie tai, kad reiktų pradėti dalintis vaistais.
Gydytojai: sukamės, kaip išmanom
Šeimos gydytoja Rasa Isevičienė su apmaudu patvirtino, kad toks chaosas dėl trūkstamų vaistų jau tęsiasi kurį laiką, bet dabar situacija yra ypač sudėtinga.
„Sukamės, kaip išmanom, bet vaistų tikrai trūksta. Tai apsunkina tiek darbą, tiek gydymą. Tokia situacija jau yra ne viena savaitė ir ne vienas mėnuo, kad vaistų tiekimas stringa“, – sakė ji.
Pašnekovė pasakojo, kad jau ne vieną mėnesį išrašydami vaistą gydytojai turi sistemoje patikrinti, ar tų vaistų tikrai yra.
„Deja, bet naudojamos sistemos irgi ne visada rodo teisingą informaciją, nes viskas labai greitai keičiasi. Situacija sudėtinga, ypač kas susiję su vaikų gydymu. Tikrai pasitaiko, kad išrašome receptą, nes vakar dar to vaisto buvo, o kitą dieną tėvai skambina ir sako, kad visame mieste to vaisto jau nėra.
Tokiu atveju dažniausiai žmogus net nesiregistruoja papildomai, o gydytojai jau ne savo darbo metu receptus perrašinėja, tikriname kiekvieną vaistą“, – situaciją komentavo R. Isevičienė.
Pasak jos, ypač liūdna, kad nėra vaikams reikalingų antibiotikų ir gydymą tenka pradėti nuo stipresnio veikimo vaistų:
„Daug metų mokėmės antibiotikų terapijos principų, kad reiktų pradėti nuo siauriausio veikimo spektro veikimo ir vėliau stiprinti, bet dabar nebegalime tuo remtis. Taigi dažnai būna taip, kad antibiotiko, kuriuo turėtu pradėti gydymą, nėra, tada imame platesnio veikimo spektro antibiotiką, kas vaikui tikrai nėra naudinga, bet neturime kito pasirinkimo.“
Tiekimo sutrikimai tęsiasi jau kurį laiką
„Gintarinės vaistinės“ rinkodaros vadovė Irena Tėvelienė patvirtino, kad šiuo metu tikrai yra sutrikęs antibiotiko amoksiklavo tiekimas dėl gamybos problemų.
„Šio vaisto tiekimo sutrikimas tęsiasi jau gana ilgą laiką, o tai kelia nerimą ne tik gyventojams, bet ir vaistininkams bei gydytojams. Tiekėjai teigia, jog tiekimas bus atnaujintas šių metų pabaigoje. Taip pat fiksuojame ir kito antibiotiko ospamokso sutrikusį tiekimą, jo planuojama turėti gruodžio pradžioje. Tiesa, kai kuriose vaistinėse šio vaisto dar galima rasti.
Akių lašų su antibiotikais prekyboje šiuo metu turime ir nepastebėjome tiekimo sutrikimų. Galima situacija, kad dėl išaugusios paklausos tam tikrose vaistinėse susidarė trūkumas, bet nuolat stebime likučius ir atliekame vaistų perskirstymą, atstatomas reguliarus likutis“, – komentavo ji.
Pašnekovė priminė, kad nuo vasaros pradžios yra problemų ir dėl paracetamolio tiekimo dėl gamybos sutrikimų.
„Tai galima būtų paaiškinti tuo, kad šių metų pavasarį itin daug žmonių sirgo peršalimo ligomis, o gamintojai nebuvo tam pasiruošę. Kalbamės su tiekėjais ir esame patikinti, kad visos rinkos mastu tiekimo grandinės netrukus turėtų grįžti į stabilias ir įprastas vėžes. Taip pat pastebėjome sirupo su paracetamoliu vaikams trūkumą, jo atsargas planuojame papildyti per artimiausias savaites, kai kuriose vaistinėse dar turime likučių“, – komentavo I. Tėvelienė.
Ji teigė, kad vyksta nuolatinis darbas, informacijos apsikeitimas apie trūkumus, poreikius su tiekėjais, ieškoma naujų partnerių ir t.t.
„Vienos priežasties įvardintiems vaistų trūkumams nėra – tai ir dėl gamybos sutrikimų, žaliavų trūkumo, išaugusios paklausos kitose šalyse, logistikos sutrikimų. Gamintojų ir tiekėjų teigimu, tai laikini sutrikimai, kurie artimiausiu metu bus išspręsti“, – sakė vaistinė atstovė.
Visada pasiūlo alternatyvą
„Eurovaistinės“ komunikacijos atstovė Rolanda Lipnevičiūtė nurodė, kad konkrečiai minimų akių lašų vaistinės turi, taip pat gali pasiūlyti ir antibiotikų vaikams.
„Turėjome sutrikimą tiekime, bet prieš kelias savaites vaistus gavome. Tiesa, dabar dar gali vaistinėse nerasti vaikams skirto ospamokso. Tačiau pagal VVKT duomenis matome, kad lapkričio viduryje, jis turi pasiekti vaistines. Tad tiekimo sutrikimai, kai trūksta konkretaus medikamento gali pasitaikyti – visuomet reiktų klausti vaistininko, ką gali pasiūlyti kaip alternatyvą“, – sakė ji.
Vaistinės atstovės teigimu, tokių sutrikimų pasitaiko kalbant apie įvairius vaistus: „Tai gali įvykti dėl žaliavų, dėl tiekimo grandinės trikdžių, tačiau sutrikimai nėra masiniai, o svarbiausia, kad vaistines dažniausiai turi alternatyvų. Šiuo konkrečiu atveju lema ne paklausa, o vaistų tiekimo sutrikimas tiekėjo pusėje.“
R. Lipnevičiūtė patikino, kad prekių stygiaus vaistinėse nėra, tik pasitaiko, kad nėra konkretaus produkto. „Bet tai nereiškia, kad vaistinėje nėra preparato tai ligai gydyti. Bet kokio vaisto tiekimo sutrikimą sprendžiame pasiūlydami alternatyvius medikamentus arba nukreipdami į medikus, kad gydytojas išrašytų kitą preparatą ligai gydyti“, – sakė ji.
Pakavimo medžiagų stygius – daug platesnė problema
UAB „Nemuno vaistinė“ generalinė direktorė Aušra Budrikienė taip pat teigė, kad prieš kurį laiką „Camelia“ vaistinėje buvo problemų dėl akių lašiukių su antibiotikais, tačiau dabar ši prekė jau prieinama.
„Antibiotikų amoksiklavo tiekimas tikrai yra sutrikęs iš gamintojų pusės, dėl pakavimo medžiagų trūkumo. Verta paminėti, kad pakavimo medžiagų stygius yra didesnio masto problema – ne tik mūsų sektoriuje trūksta popieriaus, folijos ir pan., dėl ko stringa prekių tiekimai ir atsiranda kiti papildomi iššūkiai“, – aiškino ji.
Vaistinių tinklo atstovė taip pat patikino, kad atsiradus kokių nors vaistų trūkumui vaistininkai stengiasi pasiūlyti analogiškus, panašius preparatus. Taip pat stengiamasi paskirstyti prekes taip, kad visos vaistinės turėtų bent jau minimalų jų kiekį.
„Vaistininkas suteikia farmacinę paslaugą ir gali parinkti tinkamiausią preparatą, kurio tiekimas nėra sutrikęs“, – sakė A. Budrikienė.
BENU vaistinių tinklo rinkodaros ir komunikacijos vadovė Rita Šelekaitė-Ivaškevičienė neslėpė, kad šiuo metu kiek dažniau nei įprastai tenka susidurti su atskirų prekės ženklų produktų tiekimo sutrikimais.
„Minėtų lašiukų tiekimas atkurtas, turime likučių sandėlyje. Kai kuriais atvejais fiksuojamas tiekimo grandinių sutrikimas arba sutrikimai gamyboje, veikliųjų medžiagų trūkumas, užtrukęs produkto notifikavimo procesas ar nestandartinis poreikis. Jei tiekėjai informuoja apie galimus sutrikimus, jei tik leidžia aplinkybės, stengiamės užsitikrinti didesnį tų produktų ar jų alternatyvų likutį, kad vaistinės klientai nepajustų trūkumo“, – nurodė ji.
Apie vaistų tiekimo sutrikimus visoje rinkoje informaciją visuomet galima rasti ir Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos puslapyje: https://www.vvkt.lt/Vaistu-tiekimo-sutrikimai
O gal geriau pasakyti tiesiai šviesiai - dėl Kinijos blokados.
"Padėkokime" partijai ir vyriausybei ir asmeniškai Landsbergio anūkui.