Daugiau apie tai – TV3 Žiniose.
Klaipėdietis Vytautas uostamiesčio universiteto Botanikos sode ieško eglutės. Vyras naudojasi jau 9 metus čia organizuojama akcija, kurios metu žaliaskarę kalėdiniam laikotarpiui galima išsinuomoti. Vytautui pernykštė eglė labai patiko, tad dabar ieško tos pačios.
„Pasiimti eglutę, išsinuomoti ir vėl grąžinti ją. Ir tvaru, ir labai gražu. Man atrodo, nieko nėra nuostabiau“, – kalbėjo klaipėdietis.
Grąžina pusę sumos
Šiemet Botanikos sodas siūlo išsinuomoti 200 eglučių. Mintis siūlyti jas gimė dar 2016-aisiais.
„Pamatę, kad mieste negražiai, nesaugiai, neestetiškai mėtosi eglutės, pasiūlėme miestiečiams tokią paslaugą – atvažiuokite, išsinuomokite ir grąžinkite mums eglutę“, – pasakojo Botanikos sodo koordinatorė Asta Klimienė.
Išsinuomuoti eglutę kainuoja apie 30 eurų. Norintys, ją gali ir pasilikti.
„Norint grąžinti, eglutė turi būti nepažeista, nenuvytusi, nenumirusi ir grąžiname pusę sumos. O kitą dalį jau pasiliekame eglutės atgaivinimui. Eglutes reikia atgaivinti, jas persodinti, patręšti“, – dėstė A. Klimienė.
Vis tik 30 procentų po tokios nuomos grąžintų eglučių nebeprigija.
„Jei anksčiau grąžindavo labai išpuoselėtas, prižiūrėtas, dabar mes dažnai gauname jau pradėjusias vegetuoti. Skleidžiančias pumpurus. Reiškia, per šilta namuose yra“, – teigė A. Klimienė.
Ragina laikyti lauke
Todėl šiemet sodo darbuotojos keičia ilgametę tradiciją ir primygtinai siūlo nuomotis eglutes, kurios stovės lauke. O namus puošti eglių šakomis.
„Šiuo metu mūsų geografinėj zonoj, Lietuvoje, miršta eglių miškai, jų mažėja ir mes norime prisidėti prie saugojimo, todėl siūlome tą alternatyvą – arba kompoziciją puošti, arba puošti eglę lauke“, – kalbėjo A. Klimienė.
Nusprendusiems namuose statyti kirstą eglę, botanikai siūlo jos nelaikyti daugumai įprastai iki 25 laipsnių įšilusiuose kambariuose.
„Ją reikėtų papurkšti, galima į vazoną, jei jis yra su uždaru dugnu. Galima ir vandenėlio įpilti, kad ji turėtų ką gerti, kad į viršų vanduo tekėtų. Taip pat šilumos šaltiniai daro įtaką eglės gyvybingumui ir spyglių nukritimui anksčiau“, – pabrėžė botanikė Jurgita Ignotienė.
Vis tik botanikai rekomenduoja kirstą eglę namo parsivežti per Šv. Kūčias. Tada žaliaskarė tikrai visu savo grožiu džiugins per visas šventes. O nekantriausiems siūlo palaukti bent porą savaičių iki Kalėdų.
Daugiau apie tai – aukščiau esančiame vaizdo įraše.