Kas yra bičių pikis?
Turbūt ne kartą esate girdėję apie bičių teikiamus produktus – medų, bičių pienelį, bičių duonelę, vašką ir, žinoma, bičių pikį, kuris dar vadinamas propoliu. Pastarąją medžiagą bitės kaupia norėdamos apsaugoti avilį nuo infekcijų, grybelių, puvimo ir rūgimo procesų.
Žmonėms ši medžiaga yra ne ką mažiau naudinga – propolį galima drąsiai vadinti vienu stipriausių gamtinių antibiotikų, kuris efektyviai kovoja su bakterijomis ir virusais, slopina uždegiminius procesus ir skausmą, skatina audinių regeneraciją, stiprina imunitetą, mažina cholesterolį ir stabilizuoja cukraus kiekius kraujyje, pasižymi antioksidacinėmis savybėmis, dezodoruoja ir neturi šalutinio poveikio.
Cheminiu požiūriu ši, tamsiai ruda arba raudonai ruda bičių darbininkių surinkta medžiaga yra labai sudėtinga, o 130 ištyrinėtų veikliųjų medžiagų užtikrina tokį platų propolio veikimo spektrą.
Nuo visų ligų
Įrodyta, kad bičių pikis naikina 35-40 rūšių bakterijų, tačiau, skirtingai nuo įprastinių antibiotikų, neveikia mūsų organizme gyvenančių ir mūsų imunitetui, virškinimui bei kitoms organizmo funkcijoms būtinų gerųjų bakterijų. Propolį naudinga vartoti ir kartu su antibiotikais – bičių pikis sumažina bakterijų atsparumą, padidina antibiotikų efektyvumą.
Ar žinojote, kad...
- Žodis „propolis“ kildinamas iš lotynų kalbos: „pro - prieš“ ir „polis - miestas“. Propoliu bitės padengia landas į savo „miestą“ – avilį ir šitaip užtikrina sterilią ir sveiką aplinką.
- Priešistoriniuose uolų piešiniuose užfiksuotas laukinių bičių medaus, tad tikėtina ir kitų bičių produktų, rinkimas. Apie propolio naudą buvo žinoma ir jis buvo plačiai naudojamas Senovės Egipte, Senovės Graikijoje ir Romos Imperijoje.
- Medicinos mokslo tėvu vadinamas Hipokratas gamino vaistus iš propolio, skirtus tiek išoriniam, tiek vidiniam naudojimui, rekomendavo propolį ir kitus bičių produktus naudoti sveikatos stiprinimui.
- Popiežius Pijus XII paskelbė bičių pikį šventuoju maistu, šventais paskelbti du produktai – bičių pikis ir pienelis.
- Bičių pikis empiriškai naudojamas jau tūkstančius metų, o intensyvūs tyrimai vyksta jau 50 metų. Vis daugiau mokslininkų ir medikų pripažįsta bičių pikio naudą ir rekomenduoja jį vartoti tiek profilaktiškai, tiek gydymo tikslais.