• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jaunatviniai spuogai, arba kitaip aknė – viena dažniausių ir nemaloniausių paauglius kankinančių odos ligų, kuri negydoma gali išsivystyti į lėtinę odos patologiją, palikti randus, ar net sukelti sunkias psichologines problemas bei depresiją.

Jaunatviniai spuogai, arba kitaip aknė – viena dažniausių ir nemaloniausių paauglius kankinančių odos ligų, kuri negydoma gali išsivystyti į lėtinę odos patologiją, palikti randus, ar net sukelti sunkias psichologines problemas bei depresiją.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Daugelis vis dar į šią problemą numoja ranka tikėdami mitais, kad spuogai – tai ne liga, ir kad jie išnyks savaime, vos tik baigsis paauglystės etapas. Tačiau statistika byloja ką kita: Lietuvoje beveik 339 tūkst. jaunų žmonių kenčia aknės sukeliamus simptomus, o daugeliui iš jų ši liga tęsiasi nuo paauglystės. Baltijos šalyse nuo aknės sukeltų problemų kenčia daugiau nei 700 tūkst. jaunų žmonių. Iki 21-erių metų amžiaus šia liga serga apie 80-90 proc. žmonių.

REKLAMA

„Žinoma, yra nedidelė tikimybė, kad aknė sumažės arba išnyks visiškai be pėdsakų, tačiau dažniausiai, deja, ji palieka nemalonų „palikimą“ – randus. Dėl šios priežasties labai svarbu tinkamai rūpintis savo oda, tai daryti laiku ir su gydytojo priežiūra, – sako gyd. dermatovenerologė Ugnė Jarilinaitė-Grinaveckė. – Svarbu suprasti, kad įsitikinimas, jog aknė yra tiesiog estetinė problema – visiškai nepagrįstas, tai mitas. Liga gali būti labai skausminga, o jos laiku negydant, gali pakisti odos pigmentacija, likti sunkiai gydomi randai“.

REKLAMA
REKLAMA

Jaunatviniai spuogai (Acne Vulgaris) yra viena dažniausių odos ligų, kuri pažeidžia plauko folikulo – riebalinės liaukos kompleksą ir pasireiškia polimorfiniu bėrimu. Žmogaus plauko folikului bei riebalų liaukai būdinga hormoninė reguliacija, kuri vyksta per androgenų receptorius. Androgenų veikiamos padidėja ir pradeda intensyviau veikti riebalų liaukos, todėl dažniausiai spuogai atsiranda paauglystėje. Aknė gali atsirasti dėl įvairių priežasčių: spuogų atsiradimą gali paskatinti vaistai ir kosmetikos priemonės, o ligos progresavimą pagreitinti rūkymas ir alkoholio vartojimas ar netinkama mityba. Ne mažiau svarbūs ir genetiniai faktoriai – jeigu vienas iš tėvų jaunystėje turėjo spuogų, tai yra tikimybė, kad ir jų vaikams paauglystėje išsivystys aknė. Pasak U. Jarilinaitės-Grinaveckės, paauglystėje, kai išvaizda yra ypač svarbi, tokie fiziniai pokyčiai dažnai sukelia psichologines ar emocines traumas, didina socialinę atskirtį. „Deja, jaunimas dažnai nedrįsta kreiptis į specialistus laiku ir pasirenka, jų nuomone, lengvesnį ligos sprendimo kelią – slepia spuogus po plaukais, makiažo sluoksniu ar patys juos spaudžia. Situaciją dažnai apsunkina ir tėvai, kurie šias bėdas priskiria brendimui ir nekreipia dėmesio į paauglių išvaizdos pokyčius. Susirgimas dažnas, tad labai svarbu nebijoti laiku kreiptis į specialistus“, – pasakoja gydytoja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Aknės vystymąsi gali paskatinti per didelis fizinis krūvis ir pokyčiai riebalų liaukose, kurie atsiranda dėl netinkamos mitybos. Tačiau svarbiausią vaidmenį spuogų atsiradimo mechanizme atlieka bakterija Propionbacterium acnes, „gyvenanti“ ant kiekvieno iš mūsų odos paviršiaus. Lytinio brendimo metu, esant riebalinių liaukų hiperprodukcijai, jų kiekis padidėja. Užsikimšus riebalų liaukoms, susidaro palanki terpė daugintis mikroorganizmams, kurie lemia uždegimo vystymąsi. Spuogai iškyla, parausta, formuojasi pūlinga viršūnė, o didėjant uždegimui, gali atsirasti ir itin skausmingų mazgų, cistų.

REKLAMA

Gydant aknę, nepriklausomai nuo ligos sunkumo laipsnio, labai svarbu reguliariai ir tinkamai prižiūrėti veido odą, naudojant tik tas veido odos priežiūros priemones, kurias rekomendavo gydytojas ir neeksperimentuoti be jo pagalbos. Pasak U. Jarilinaitės-Grinaveckės, svarbiausia neužmiršti šių trijų pagrindinių, tačiau labai paprastų odos priežiūros taisyklių: švelniai valyti odą, ją intensyviai drėkinti bei saugoti nuo tiesioginių saulės spindulių. Tėvai taip pat gali padėti šioje situacijoje – rimčiau pasižiūrėti į paauglį kankinančias odos problemas ir paskatinti laiku pradėti ligos gydymą.

Siekiant informuoti paauglius ir jų tėvus apie aknės problemą, diagnostiką, gydymo galimybes bei odos priežiūrą, organizuojama mėnesį truksianti socialinė kampaniją „Aknei ne“ (www.akneine.lt). Vilniaus mokyklose visą mėnesį vyksta edukaciniai seminarai, kurie skirti ne tik supažindinti moksleivius ir mokytojus su šia problema, bet kaip ją išspręsti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų