Lietuviško prekybos tinklo „Maxima“ subalansuotos mitybos partneris, gydytojas dietologas Edvardas Grišinas pasakoja apie mandarinų teikiamą naudą, o tinklo kulinarijos meistrai dalinasi net keturiomis nebrangių valgių idėjomis, kaip šiuos vaisius įdomiai panaudoti tiek desertams, tiek pikantiškiems receptams.
Kiek mandarinų galima suvalgyti per dieną?
Mandarinai – gardūs ir maistingi citrusiniai vaisiai, pasižymintys ryškiu skoniu ir sveikatą pastiprinti galinčiomis savybėmis. Gydytojas dietologas Edvardas Grišinas pabrėžia, kad didžiausias mandarinų privalumas – vitamino C gausa, rašoma pranešime spaudai.
„Mandarinai, kaip ir visi kiti citrusiniai vaisiai yra puikus vitamino C šaltinis. Pavyzdžiui, suvalgius vos vieną ar du mažus mandarinus, galima gauti 30–50 proc. dienos vitamino C normos, o tai – tikrai nemažas kiekis.
Be to, mandarinai yra sudaryti iš daug vandens, turi šiek tiek skaidulų – vidutiniškai apie 1 gramą viename vaisiuje. Taip pat šių vaisių glikeminis indeksas – mažas. Dėl šių savybių jie yra puikus pasirinkimas sveikam užkandžiui“, – sako E. Grišinas.
Tačiau gydytojas dietologas įspėja, kad valgant mandarinus, kaip ir bet kokį kitą maistą, reikėtų laikytis saiko – tai, kad produktas yra sveikas, neturėtų tapti pasiteisinimu persivalgyti. Pasak E. Grišino, dienos rekomendacija yra 3–4 vaisiai, idealiu atveju jis pataria nevalgyti daugiau nei 6 mandarinų.
„Reikėtų prisiminti, kad mandarinai yra citrusiniai vaisiai, kurie kai kuriems žmonėms gali sukelti alergiją. Ji gali pasireikšti raudonais skruostais, odos niežuliu ar kitais simptomais, ypač jei mandarinų suvalgoma daug.
Be to, mandarinai yra rūgštesni vaisiai, todėl žmonės turintys padidėjusį rūgštingumą, opaligę ar refliuksą, turėtų juos vartoti atsargiai, stebėti savo organizmo reakciją į juos“, – pataria E. Grišinas.
Mandarinai dera ir prie nesaldžių patiekalų
Minėto prekybos tinklo Komunikacijos ir korporatyvinių ryšių departamento direktorė Indrė Trakimaitė-Šeškuvienė dalinasi, kad universaliu ir ryškiu skoniu pasižymintys mandarinai idealiai tinka ir užkandžiams, ir praplečiant kasdienį patiekalų valgiaraštį.
„Daugelis žino, kad mandarinai puikiai tinka įvairių desertų gamybai – nuo pyragų ir keksiukų, iki gardžių uogienių, tinkamų tepti ant skrebučių ar įmaišyti į kitus konditerijos gaminius.
Tačiau retas yra atradęs ir universalesnes mandarinų panaudojimo galimybes – šiuos vaisius galima naudoti ruošiant įvairius padažus, marinatus, dėti į salotas ar kitus kulinarijos patiekalus“, – vardina I. Trakimaitė-Šeškuvienė.
Ji taip pat pažymi, kad mandarinų populiarumas ypač išauga gruodžio pradžioje – tada šie vaisiai yra patys šviežiausi, o ir pirkėjai per šiltąjį sezoną jų būna itin išsiilgę.
„Mandarinai, kartu su kitais citrusiniais vaisiais, natūraliai pakeičia rudens vaisius. Be to, žiemos periodu jie neatsiejami kiekvieno namuose dar ir dėl to, kad šis laikotarpis – jų sezono įkarštis, tad pirkėjus vilioja ne tik ryškus mandarinų skonis, bet ir gera kaina“, – sako I. Trakimaitė-Šeškuvienė ir dalijasi prekybos tinklo kulinarijos meistrų siūlomomis keturiomis idėjomis, kaip mandarinus įdomiai panaudoti ne tik kaip užkandį.
Panakota su mandarinais
Ši panakotos versija patiks mėgstantiems gaivius, burnoje tirpstančius desertus. Jai pagaminti reikės:
- 1 stiklinės graikiško jogurto;
- 1 stiklinės pieno;
- 1 v. š. kukurūzų krakmolo;
- 2 stiklinių mandarinų sulčių;
- kelių mandarinų;
- 4 v. š. cukraus;
- 1,5 a. š. želatinos;
- cinamono lazdelių (papuošimui).
Gaminimas. Pirmiausia paruoškite desertinius indelius, kuriuose patieksite panakotą. Tada nedideliame puode išmaišykite 3 šaukštus cukraus ir želatiną, įmaišykite pieną. Mišinį pakaitinkite ant ugnies, nuolat maišydami, iki kol želatina ištirps.
Želatinai ištirpus nukelkite puodą nuo ugnies ir į masę įplakite graikišką jogurtą. Gautą mišinį padalinkite į desertinius indelius, juos laikykite šaltai mažiausiai 4 valandas.
Kai deserto pagrindas sustings, ruoškite antrąjį panakotos sluoksnį – išmaišykite 1 šaukštą cukraus kartu su kukurūzų krakmolu. Įpilkite sultis ir kaitinkite, kol šios sutirštės ir ims virti.
Į gautą masę įdėkite kelias mandarinų skilteles. Atvėsinkite ir viską supilkite ant deserto viršaus. Papuoškite likusiomis mandarinų skiltelėmis ir cinamono lazdelėmis.
Mandarinų salotos su burokėliais ir feta
Sezoninės, spalvingos ir itin gardžios. Salotoms paruošti reikės:
- 230 g burokėlių;
- 60 ml balzaminio acto;
- 6 vnt. mandarinų;
- gražgarsčių (pagal skonį);
- fetos.
Salotų citrusiniam padažui reikės:
- 240 ml šviežiai spaustų mandarinų sulčių;
- 2 v. š. sirupo;
- 60 ml raudonojo vyno acto;
- druskos, pipirų (pagal skonį).
Gaminimas. Įkaitinkite orkaitę iki 220 laipsnių. Dubenyje apšlakstykite burokėlius balzaminiu actu ir gerai išmaišykite, kad visi burokėliai pasidengtų. Išdėliokite burokėlius vienu sluoksniu ant kepimo skardos ir kepkite orkaitėje, pusiau apsukdami, kol jie šiek tiek apskrus – apie 5 minutes. Išimkite iš orkaitės ir leiskite atvėsti.
Tuo tarpu sumaišykite visus citrusinio padažo ingredientus ir gerai išplakite. Dideliame dubenyje sumaišykite burokėlius ir mandarinus, užpilkite padažą. Lengvai permaišykite ir patiekite su gražgarstėmis bei feta.
Morengų ir mandarinų pyragas
Šis pyragas papuoš bet kurį šventinį stalą. Jam pagaminti reikės:
- 375 g šaldytos tešlos;
- 1 v. š. miltų;
- 14 vnt. mandarinų;
- 2 vnt. citrinų;
- 75 g kukurūzų krakmolo;
- 275 g cukraus;
- 100 g sviesto;
- 4 vnt. kiaušinių; atskirti baltymus nuo trynių;
- plaktos grietinėlės arba ledų (patiekimui).
Gaminimas. Įkaitinkite orkaitę iki 180 laipsnių. Šaldytą tešlą iškočiokite pagal pyrago kepimo formą, ir sudėkite taip, kad tešla siektų formos kraštus. Įdėkite atšaldyti 30 minučių.
Tešlai atvėsus uždenkite ją kepimo popieriumi, į vidų pripilkite pupelių ir įdėkite kepti į orkaitę 10 minučių. Tada nuimkite pupeles ir popierių ir kepkite dar 8 minutes, kol tešla taps šviesiai auksinės spalvos.
Kol kepa tešla, nuo 4 mandarinų nutarkuokite žieveles ir atidėkite. Iš visų turimų mandarinų ir citrinų išspauskite sultis, bendrai jų turėtų gautis apie 600 ml. Jei šiek tiek trūksta – atskieskite vandeniu.
Dideliame puode sumaišykite kukurūzų krakmolą ir 75 g cukraus. Pamažu maišydami supilkite apie 100 ml citrusinių vaisių sulčių, kad gautumėte vientisą masę. Tada įpilkite likusias sultis ir sudėkite mandarinų žieveles.
Puodą dėkite ant silpnos ugnies ir lėtai kaitinkite, maišydami, kad nesusidarytų gumulėlių, kol mišinys sutirštės. Užvirkite ir kaitinkite dar kelias minutes, nuolat maišydami. Tada nuimkite nuo ugnies ir įmaišykite sviestą, kol masė taps vientisa. Į ją įmaišykite kiaušinių trynius. Visą šią mandarinų masę supilkite ant iškepusios pyrago tešlos.
Paruoškite morengą. Švariame dubenyje išplakite kiaušinių baltymus iki standžių putų, palaipsniui įplakant likusį cukrų. Užtepkite morengą (jis turėtų būti tirštas ir blizgus) ant mandarinų įdaro, visiškai uždengdami jo paviršių, kad neliktų tarpų tarp tešlos ir viršaus. Šaukštu suformuokite mažas bangeles. Kepkite apie 15 minučių, kol morengo viršus taps auksinis. Patiekite su grietinėle arba ledais.
Mandarinų čatnis
Puikiai tiks prie įvairių, ypač – mėsos patiekalų. Jums reikės:
- 9 vnt. mandarinų;
- 3 v. š. raudonojo vyno acto;
- 1 v. š. sausų garstyčių miltelių;
- 0,25 a. š. druskos;
- 1,5 puodelio Chalapos aitriųjų paprikų želė;
- 0,75 puodelio mandarinų marmelado.
Paruošti Chalapos aitriųjų paprikų želė prireiks:
- 10 vnt. Chalapos aitriųjų paprikų (be sėklų);
- 0,5 vnt. žalios saldžiosios paprikos (be sėklų);
- 250 ml obuolių acto;
- 800 g cukraus;
- 3 vnt. česnakų skiltelių;
- 60 g tirštinamojo uogienės mišinio.
Gaminimas. Pirmiausia paruoškite Chalapos aitriųjų paprikų želė. Aitriąsias ir žaliąją papriką nuplaukite, pašalinkite sėklas ir sudėkite į maisto smulkintuvą kartu su šiek tiek acto ir česnako skiltelėmis.
Susmulkinkite iki vientisos masės. Šią masę kartu su likusiu actu ir tirštinamuoju mišiniu supilkite į puodą ir užvirkite. Kai viskas užvirs, įmaišykite cukrų.
Nuolat maišykite iki kol cukrus ištirps, tada pavirkite dar vieną minutę ir išjunkite ugnį. Supilkite į stiklainį ir palikite atvėsti.
Tada smulkiai sutarkuokite mandarinų žieveles, kol gausite jų 3 šaukštus. Naudodami aštrų peilį nuo mandarinų nulupkite likusias žieveles ir pašalinkite membranas, kol liks tiks minkštimas. Jį sudėkite į sietelį ir uždėkite ant dubens. Viską sudėkite į šaldytuvą ir porai valandų palikite nuvarvėti.
Vidutinio dydžio dubenyje pasigaminkite čatnio pagrindą: sumaišykite actą, druską ir garstyčias iki kol šios ištirps. Įmaišykite aitriųjų paprikų želė, marmeladą ir tarkuotas mandarinų žieveles.
Uždenkite ir įdėkite šaldyti maždaug 6 valandoms. Atsargiai įmaišykite mandarinų skilteles į čatnio pagrindą ir patiekite prie įvairiausių mėsos patiekalų.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!