Kaip teigia prekybos tinklo „Iki“ vaisių ir daržovių ekspertė Jolanta Sabaitienė, pomidorai – ne tik skanūs, bet ir naudingi sveikatai. Be to, tai labai universali daržovė, o kasdienį racioną jais praturtinti bus kur kas lengviau, jeigu atkreipsite dėmesį į pagrindinius pomidorų rūšių skirtumus.
„Tradiciškai labiausiai esame pripratę prie didelių, apvalių raudonųjų pomidorų, tačiau egzistuoja pačių įvairiausių šio iš Pietų Amerikos kilusio vaisiaus rūšių: geltonų, oranžinių, žalių ir violetinių, juodų, slyvinių ar vyšninių, skirtingų formų ar skonių. Vieni jų labiausiai tinkami salotoms, iš kitų – ruošiami skaniausi padažai, o treti puikiai tinka sumuštiniams“, – teigia ekspertė.
Anot J. Sabaiteinės, pasaulyje egzistuoja daugiau nei 7 tūkstančiai skirtingų pomidorų rūšių, bet mūsų šalyje populiariausi išlieka didieji raudonieji pomidorai. Tiesa, gyventojai vis drąsiau ragauja ir kitų rūšių pomidorus, eksperimentuoja su receptais ir netikėtais skoniais.
J. Sabaitienė išvardijo 6 populiariausių pomidorų rūšių panašumus, skirtumus ir patiekalus, kuriems jie tinka labiausiai:
Didieji
Viena populiariausių pomidorų rūšis – didieji pomidorai. Paprastai jie būna raudonos, tačiau pasitaiko ir geltonos spalvos. Kaip teigia J. Sabaitienė, šie pomidorai kartais vadinami „pjaustymui skirtais“ pomidorais. Mat tokie pomidorai yra geriausias pasirinkimas gaminant sumuštinius ar mėsainius. Nepaisant to, ši pomidorų rūšis yra laikoma universalia: jie puikiai kepimui, troškinimui, tačiau yra skanūs ir švieži. Iš šių pomidorų taip pat yra verdamos sriubos, kepami daržovių pyragai, gaminamos brusketos ir kiti populiarūs patiekalai.
Vynuoginiai
Šie pomidorai taip vadinami ne veltui – jų dydis ir forma išties labai primena vynuoges: vynuoginiai pomidorai yra pailgi, jų oda kiek storesnė. Vynuoginiai pomidorai dažniausiai būna raudonos, geltonos arba violetinės spalvos. Kaip teigia ekspertė, vynuoginiai pomidorai rūgštesni nei vyšniniai. Dėl įmantrios formos šie pomidorai dažnai naudojami ne tik salotose, bet ir gaminant įvairiausius daržovių arba mocarelos ir pomidorų iešmelius.
Vyšniniai
Vyšniniai pomidorai iš visų nedidelių pomidorų rūšių yra patys populiariausi. Jie apvalūs ir užauga iki maždaug 2,5 cm dydžio. Vyšniniai pomidorai sultingi, saldūs, plonomis odelėmis. Vyšninių pomidorų spalva svyruoja nuo geltonos iki oranžinės, raudonos, violetinės ir netgi juodos. Kaip ir kitus nedidelius pomidorus, vyšninius dažniausiai vartojame skaninant salotas, gaminant įvairius iešmelius. Be to, jie puikiai tinka kepti orkaitėje ar ant grilio.
Slyviniai
Slyviniai pomidorai taip pat žinomi kaip „Romas“ arba „Paste“ pomidorai. Klausiate, kodėl jie taip vadinami? J. Sabaitienė teigia, kad būtent slyviniai pomidorai dažniausiai yra naudojami gaminant įvairiausias pomidorų pastas arba padažus. Pailgi, maždaug kiaušinio dydžio, raudoni arba geltoni, slyviniai pomidorai yra minkšti, dažniausiai turi labai ploną odelę. Jie puikiai tinka ne tik gaminant įvairiausius patiekalus, bet ir konservavimui. Juose mažai sulčių, todėl iš šių pomidorų pagaminti padažai būna tirštesni.
Jaučio širdis
Ši pomidorų rūšis – pati didžiausia: jaučio širdies pomidorai užaugti gali nuo 450 g iki kilogramo svorio. Paprastai jie yra raudoni, dideli, sultingi ir itin švelnaus skonio. Šios rūšies pomidorai labai skanūs ir šviežūs, bet puikiai tinka ir įvairiems patiekalams gaminti. Kaip teigia ekspertė, jie naudojami sumuštiniams, mėsainiams, salotoms gaminti. Taip pat iš jų verdami padažai, skirti makaronams pagardinti, verdamos sriubos.
Serbentiniai
Serbentiniai pomidorai yra patys mažiausi, jie užauga maždaug iki žirnio dydžio. Kaip teigia J. Sabatienė, kuo mažesnis serbentinis pomidoras, tuo saldesnis jo skonis. Anot ekspertės, paprastai serbentiniai pomidorai būna raudonos arba geltonos spalvos, tačiau jeigu pasiseks, galite rasti ir beveik baltų serbentinių pomidorų. Serbentiniai pomidoriukai puikiai tinka įvairiems garnyrams, salotoms ruošti, be to, dėl nedidelio savo dydžio juos labai mėgsta vaikai.
J. Sabaitienė siūlo ir kelis receptus, kuriuose išradingai panaudosite pomidorus.
Keptų pomidorų sriuba
Jums reikės: Pomidorų; Skiltelės česnako; Šlakelio aliejaus; Žiupsnelio druskos; Žiupsnelio pipirų; Sultinio; Žiupsnelio cukraus.
Pirmiausiai įkaitinkite orkaitę iki 180 °C. Tuomet pomidorus ir visą neluptą česnako galvą dėkite į kepimo skardą, apšlakstykite aliejumi, pagardinkite druska ir pipirais. Kepkite 40 minutes, o išėmę iš orkaitės leiskite šiek tiek pravėsti. Česnako minkštimą išspauskite į elektrinį smulkintuvą, ten pat sudėkite pomidorus ir supilkite visas kepimo metu išsiskyrusias sultis. Trintus pomidorus supilkite į puodą su sultiniu, įberkite cukraus ir virkite apie 6 minutes. Pamaišykite, kad neprisviltų. Patiekite su grietine arba pesto padažu ir baltos duonos skrebučiais, rašoma pranešime spaudai.
Crostini su keptais pomidorais
Jums reikės: Plonai supjaustytų ciabatta duonos gabalėlių; 1 česnako skiltelės; Kelių pomidorų; Alyvuogių aliejaus; Žiupsnelio druskos; Saujelės baziliko lapelių.
Visų pirma iki 200 laipsnių įkaitinkite orkaitę ir ant grotelių sudėliokite supjaustytą duoną. Ją kelias minutes paskrudinkite iš abiejų pusių. Vėliau duoną išimkite iš orkaitės, sudėliokite į lėkštes ir įtrinkite skiltele česnako. Tuomet įkaitinkite keptuvę, į ją įpilkite lašelį alyvuogių aliejaus ir kelias minutes pakepinkite pomidorus. Tuomet juos sudėkite ant duonos riekelių ir apšlakstykite alyvuogių aliejumi, pabarstykite druska ir baziliko lapeliais ir patiekite. Skanaus!